www.torun.pl

Zaprojektuj Łukasiewicza z drogowcami

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 21 maja 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Gotowe są trzy koncepcje rozbudowy ulicy Łukasiewicza na toruńskich Bielanach. Do 27 maja drogowcy czekają na opinie mieszkańców.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przygotowuje dokumentację kosztorysowo-projektowa dla przebudowy ul. Łukasiewicza, na odcinku od ul. Szosa Okrężna do ul. Fałata. W ramach zadania planowana jest rozbudowa parkingu.

- Dokumentację chcemy przygotować wspólnie z mieszkańcami, w ramach realizowanych przez nas konsultacji społecznych. Przygotowaliśmy trzy koncepcje, w których zostały zawarte podstawowe założenia i zakres, jaki planujemy zrealizować. Upubliczniamy te materiały i zachęcamy do zgłaszania internetowych zapytań, uwag i sugestii. Chcemy wypracować z mieszkańcami rozwiązanie, które posłuży projektantowi do dalszych prac - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD z Toruniu. 

Materiały są dostępne na stronie www.mzd.torun.pl w zakładce Zaprojektuj ulicę. Na uwagi MZD czeka do 27 maja 2020 r. Można je przesyłać na adres mzd@mzd.torun.pl z dopiskiem Przebudowa ul. Łukasiewicza ze wskazaniem wybranego przez Państwa wariantu.

Założenia do koncepcji przebudowy/rozbudowy ul. Łukasiewicza na odcinku od Szosy Okrężnej do ul. Fałata w Toruniu zostały przygotowane zgodnie z obowiązującym na tym terenie Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

KONCEPCJA 1 

1. Wykonanie tzw. „przebicia” , tj. połączenia jezdni pomiędzy ul. Szosa Okrężna a Fałata,
2. Likwidacja garaży,
3. Wykonanie ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie ulicy,
4. Budowa miejsc postojowych,
5. Budowa chodników / ciągów pieszych,
6. Przebudowa skrzyżowania Łukasiewicza / Fałata,

KONCEPCJA 2 

1. Brak – jak obecnie - tzw. „przebicia” pomiędzy ul. Szosa Okrężna a Fałata,
2. Likwidacja garaży,
3. Wykonanie ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie ulicy Łukasiewicza od Szosy Okrężnej do placu do zawracania; dalej osobno ścieżka rowerowa (po stronie południowej) i chodnik (po północnej),
4. Budowa miejsc postojowych, chodników,
5. Budowa dwupoziomowego parkingu dla samochodów osobowych,
6. Przebudowa skrzyżowania Łukasiewicza / Fałata,

KONCEPCJA 3 

1. Brak – jak obecnie - tzw. „przebicia” pomiędzy ul. Szosa Okrężna a Fałata,
2. Likwidacja garaży,
3. Wykonanie osobno: ścieżki rowerowej i chodnika na całej długości opracowania
4. Budowa miejsc postojowych;
5. Pozostawienie miejsca na obiekt kubaturowy / ewentualnie wykonanie miejsc postojowych w poziomie terenu (odseparowanych od jezdni głównej – osobny zjazd)
6. Przebudowa skrzyżowania Łukasiewicza / Fałata, w układzie zbliżonym do istniejącego, zastosowanie tzw. „wyniesionego skrzyżowania”

Fot. Tomasz Włoszczyński

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.