www.torun.pl

Zapraszamy na czerwcowe świętowanie

Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2019
Autor: Maria Wesoła

Koncerty, rodzinny piknik, Noc Kupały, odsłonięcie Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd i wiele więcej! Tradycyjnie w czerwcu zapraszamy na obchody Święta Miasta.

Druga połowa czerwca w Toruniu będzie wypełniona wydarzeniami z okazji Święta Miasta. - W Toruniu świętujemy w czerwcu, w okolicy 24 czerwca, czyli święta naszego patrona św. Jana. Chociaż Toruń rocznicę założenia obchodzi w grudniu, my już od wielu lat świętujemy w czerwcu, kiedy zdecydowanie bardziej sprzyja ku temu pogoda i długie dni, a razem z mieszkańcami świętują goście, którzy w tym letnim okresie tłumnie odwiedzają nasze miasto - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas brefingu prasowego zapowiadającego czerwcowe wydarzenia.


W dniach 14-23 czerwca w godzinach 10:00-18:00 na Rynku Nowomiejskim będzie trwać Jarmark Katarzyński, a na nim m.in. możliwość zakupu rękodzieła i wyrobów regionalnych, degustacje, strefa zabaw dla dzieci i pokazy starodawnych rzemiosł.


W środę 19 czerwca na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim  Prezydent Michał Zaleski wręczy nagrodę dla najlepszej toruńskiej klasy. Nagrodzona klasa pojedzie na wycieczkę zorganizowaną przez Toruńską Agendę Kulturalną.


W czwartek 20 czerwca na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim o godz. 18:00 wystąpi toruński zespół Drink Bar. Zespół wykonuje własne kompozycje oraz autorskie aranżacje znanych i lubianych hitów.


Nie zabraknie również akcentów sportowych i rekreacyjnych. W dniach 19-20 czerwca odbędą się 54. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Rywalizacja, która nie odbyła się w pierwszy weekend czerwca ze względu na wysoki stan wody na Wiśle, będzie pierwszym sportowym akcentem naszego toruńskiego świętowania.


W piątek 21 czerwca o godz. 18:00 już po raz trzeci w Toruniu będziemy świadkami pokazów najlepszych linoskoczków świata – Speedline Cup Toruń. Widowisko odbędzie się na liniach rozciągniętych pomiędzy Dworem Artusa a Muzeum Okręgowym, kilkanaście metrów ponad głowami zgromadzonej publiczności, do granej na żywo muzyki.


Piątek 21 czerwca będzie to również Święto Muzyki. Jak zawsze toruńscy muzycy zagrają w różnych miejscach starówki i nie tylko, aby jak najwięcej zakątków rozbrzmiewało muzyką i śpiewem w godzinach 15:00-22:00.W piątkowe Święto Muzyki wpisze się VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach”. Prezentację konkursowe odbędą się w sobotę 22 czerwca w godz. 10:00-18:00 w MDK, a koncert laureatów w niedzielę 23 czerwca o godz. 15:00 również w MDK.


W sobotę 22 czerwca w godz. 9:00-16:00 na boisku Przy Skarpie 2A będzie rozgrywany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców w kategorii junior młodszy o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Tego dnia o godz. 13:00 na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim wystąpi krakowski zespół Dziewczęta, a od godz. 19:00 odbywać się będą uroczystości związane z odsłonięciem Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Uroczystość uświetni o godz. 19:00 koncert zespołu Big Band pod dyrekcją Igora Nowickiego. O godz. 20:00 nastąpi odsłonięcie Katarzynek. W tym roku do grona zasłużonych torunian dołączy Jakub Gierszał – wybitny aktor młodego pokolenia. Katarzynka powędruje też do wszystkich żużlowców reprezentujących miasto Toruń. O 21:00 rozpocznie się natomiast koncert "Back to Aretha" z przebojami Arethy Franklin w wykonaniu Anny Grzelak z zespołem.


Niedziela 23 czerwca na scenie na Rynku Staromiejskim upłynie pod znakiem wydarzeń dla najmłodszych. Zaplanowano o godz. 12:00 spektakl teatralny dla całych rodzin wystawiony przez Teatr Pomarańczowy Cylinder, który został już doceniany przez młodszą toruńską publiczność. Po spektaklu do zabawy z muzyką i kolorami zaprosi Toruńska Orkiestra Symfoniczna grając koncert pt. „Zagrajmy w kolory”.


Również w niedzielę, tym razem na Błoniach Nadwiślańskich będziemy świętować noc świętojańską. Piknik rodzinny rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 22:30. Planowana jest  promocja wystawców z regionu, toruńskich restauratorów i ginących zawodów. O godz. 15:30 zapraszamy na świąteczny tort, o 16:30 na przegląd kapel ludowych, o 19:00 odbędą się Regaty Ósemek Wioślarskich  o Puchar Prezydenta Miasta, a o godz. 21:00 rozpocznie się widowisko „Noc Kupały” z udziałem chóru Astrolabium i T.ETNO. Widowisko będzie zakończone puszczaniem wianków na Wiśle. Całość zwieńczy inscenizacja, ukazująca miłość Słońca i Księżyca.


W poniedziałek 24 czerwca o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim zagra Nocna Zmiana Bluesa, a o godz. 18:00 w katedrze św. Janów zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta i mieszkańców.

We wtorek 25 czerwca w Dworze Artusa ostatni akcent tegorocznego świętowania - rozdanie Nagród Prezydenta Torunia. Co roku nagradzamy osoby zasłużone w różnych kategoriach działalności publicznej, a także te, które zasługują na nagrody za całokształt swojej aktywności.

- Serdecznie zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z programem  i abyśmy wspólnie z radością obchodzili nasze święto - wszystkich mieszkańców i gości, którzy odwiedzają Toruń w te czerwcowe dni - zaprasza prezydent Michał Zaleski.

Szczegółowe informacje o czerwcowych wydarzeniach będą dostępne na stronie: http://www.kulturalnelato.pl/czerwiec/

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • 16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...