www.torun.pl

Zapraszamy na czerwcowe świętowanie

Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2019
Autor: Maria Wesoła

Koncerty, rodzinny piknik, Noc Kupały, odsłonięcie Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd i wiele więcej! Tradycyjnie w czerwcu zapraszamy na obchody Święta Miasta.

Druga połowa czerwca w Toruniu będzie wypełniona wydarzeniami z okazji Święta Miasta. - W Toruniu świętujemy w czerwcu, w okolicy 24 czerwca, czyli święta naszego patrona św. Jana. Chociaż Toruń rocznicę założenia obchodzi w grudniu, my już od wielu lat świętujemy w czerwcu, kiedy zdecydowanie bardziej sprzyja ku temu pogoda i długie dni, a razem z mieszkańcami świętują goście, którzy w tym letnim okresie tłumnie odwiedzają nasze miasto - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas brefingu prasowego zapowiadającego czerwcowe wydarzenia.


W dniach 14-23 czerwca w godzinach 10:00-18:00 na Rynku Nowomiejskim będzie trwać Jarmark Katarzyński, a na nim m.in. możliwość zakupu rękodzieła i wyrobów regionalnych, degustacje, strefa zabaw dla dzieci i pokazy starodawnych rzemiosł.


W środę 19 czerwca na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim  Prezydent Michał Zaleski wręczy nagrodę dla najlepszej toruńskiej klasy. Nagrodzona klasa pojedzie na wycieczkę zorganizowaną przez Toruńską Agendę Kulturalną.


W czwartek 20 czerwca na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim o godz. 18:00 wystąpi toruński zespół Drink Bar. Zespół wykonuje własne kompozycje oraz autorskie aranżacje znanych i lubianych hitów.


Nie zabraknie również akcentów sportowych i rekreacyjnych. W dniach 19-20 czerwca odbędą się 54. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Rywalizacja, która nie odbyła się w pierwszy weekend czerwca ze względu na wysoki stan wody na Wiśle, będzie pierwszym sportowym akcentem naszego toruńskiego świętowania.


W piątek 21 czerwca o godz. 18:00 już po raz trzeci w Toruniu będziemy świadkami pokazów najlepszych linoskoczków świata – Speedline Cup Toruń. Widowisko odbędzie się na liniach rozciągniętych pomiędzy Dworem Artusa a Muzeum Okręgowym, kilkanaście metrów ponad głowami zgromadzonej publiczności, do granej na żywo muzyki.


Piątek 21 czerwca będzie to również Święto Muzyki. Jak zawsze toruńscy muzycy zagrają w różnych miejscach starówki i nie tylko, aby jak najwięcej zakątków rozbrzmiewało muzyką i śpiewem w godzinach 15:00-22:00.W piątkowe Święto Muzyki wpisze się VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach”. Prezentację konkursowe odbędą się w sobotę 22 czerwca w godz. 10:00-18:00 w MDK, a koncert laureatów w niedzielę 23 czerwca o godz. 15:00 również w MDK.


W sobotę 22 czerwca w godz. 9:00-16:00 na boisku Przy Skarpie 2A będzie rozgrywany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców w kategorii junior młodszy o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Tego dnia o godz. 13:00 na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim wystąpi krakowski zespół Dziewczęta, a od godz. 19:00 odbywać się będą uroczystości związane z odsłonięciem Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Uroczystość uświetni o godz. 19:00 koncert zespołu Big Band pod dyrekcją Igora Nowickiego. O godz. 20:00 nastąpi odsłonięcie Katarzynek. W tym roku do grona zasłużonych torunian dołączy Jakub Gierszał – wybitny aktor młodego pokolenia. Katarzynka powędruje też do wszystkich żużlowców reprezentujących miasto Toruń. O 21:00 rozpocznie się natomiast koncert "Back to Aretha" z przebojami Arethy Franklin w wykonaniu Anny Grzelak z zespołem.


Niedziela 23 czerwca na scenie na Rynku Staromiejskim upłynie pod znakiem wydarzeń dla najmłodszych. Zaplanowano o godz. 12:00 spektakl teatralny dla całych rodzin wystawiony przez Teatr Pomarańczowy Cylinder, który został już doceniany przez młodszą toruńską publiczność. Po spektaklu do zabawy z muzyką i kolorami zaprosi Toruńska Orkiestra Symfoniczna grając koncert pt. „Zagrajmy w kolory”.


Również w niedzielę, tym razem na Błoniach Nadwiślańskich będziemy świętować noc świętojańską. Piknik rodzinny rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 22:30. Planowana jest  promocja wystawców z regionu, toruńskich restauratorów i ginących zawodów. O godz. 15:30 zapraszamy na świąteczny tort, o 16:30 na przegląd kapel ludowych, o 19:00 odbędą się Regaty Ósemek Wioślarskich  o Puchar Prezydenta Miasta, a o godz. 21:00 rozpocznie się widowisko „Noc Kupały” z udziałem chóru Astrolabium i T.ETNO. Widowisko będzie zakończone puszczaniem wianków na Wiśle. Całość zwieńczy inscenizacja, ukazująca miłość Słońca i Księżyca.


W poniedziałek 24 czerwca o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim zagra Nocna Zmiana Bluesa, a o godz. 18:00 w katedrze św. Janów zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta i mieszkańców.

We wtorek 25 czerwca w Dworze Artusa ostatni akcent tegorocznego świętowania - rozdanie Nagród Prezydenta Torunia. Co roku nagradzamy osoby zasłużone w różnych kategoriach działalności publicznej, a także te, które zasługują na nagrody za całokształt swojej aktywności.

- Serdecznie zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z programem  i abyśmy wspólnie z radością obchodzili nasze święto - wszystkich mieszkańców i gości, którzy odwiedzają Toruń w te czerwcowe dni - zaprasza prezydent Michał Zaleski.

Szczegółowe informacje o czerwcowych wydarzeniach będą dostępne na stronie: http://www.kulturalnelato.pl/czerwiec/

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.