Zapisy na szczepienia | www.torun.pl

Zapisy na szczepienia | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Trwają zapisy na szczepienia dla dziewcząt z rocznika 2000 w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. 22 i 23 kwietnia 2013 roku o godz. 17.30 odbędą się spotkania informacyjne dla rodziców i dziewcząt o szczepieniach przeciw brodawczakowi ludzkiemu.

Miasto bezpłatnie zaszczepi ponad 600 młodych torunianek. W najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania informacyjne dla rodziców i dziewcząt. Będzie w nich uczestniczyła położna, która oprócz przekazania najważniejszych informacji, będzie również odpowiadała na pytania i rozda materiały edukacyjne dotyczące szczepień przeciw brodawczakowi ludzkiemu.

Spotkania informacyjne nt. szczepień:

 • 22 kwietnia 2013 r., godz. 17.30 – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Legionów 210
 • 23 kwietnia 2013 r., godz. 17.30 – Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Kościuszki 45/47

Do bezpłatnych sczepień mogą przystąpić 13-letnie mieszkanki Torunia z rocznika 2000.  Szczepienia zrealizuje Miejska Przychodnia Specjalistyczna, mieszcząca się przy ul. Uniwersyteckiej 17. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna 88 48 22 448, 56 611 99 25, 56 611 99 20. Dziewczętom zostanie podana czterowalentna szczepionka Silgard. Szczepionka będzie podawana w trzech dawkach 0,2,6 miesiąc.

- Już 150 dziewcząt zarejestrowało się na bezpłatne szczepienia - mówi Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Izabela Miłoszewska. - O kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń. Mamy nadzieję, że te szczepienia przyczynią się do zmniejszenia zachorowania na raka szyjki macicy.

Proponowany projekt jest kontynuacją działań profilaktycznych rozpoczętych w Toruniu w 2008 r. Dotychczas z budżetu Gminy Miasta Toruń sfinansowano szczepienia przeciw HPV dla 1275 dziewcząt. W tym roku miasto przeznaczy  na ten cel 180 tys. zł., dzięki czemu można zaszczepić 606 chętnych dziewcząt z rocznika 2000.

Dziewczętom zostanie podana czterowalentna szczepionka Silgard. Cena jednej szczepionki wraz z kampanią edukacyjno-informacyjną wyniesie 99 zł, co umożliwi udział w programie  606 chętnych dziewcząt z rocznika 2000.

Wcześniej miasto rozstrzygnęło konkurs ofert na tegoroczną realizację w programu profilaktyki raka szyjki macicy dla 13-letnich mieszkanek Torunia. W wyznaczonym terminie na konkurs wpłynęły dwie oferty złożone przez dwa podmioty: Przychodnie Lekarskie „Tormed” Sp. z o. o. i Miejską Przychodnię Specjalistyczną.

W wyniku oceny złożonych ofert komisja konkursowa wyłoniono Miejską Przychodnię Specjalistyczną, mieszczącą się przy ul. Uniwersyteckiej 17 jako realizatora programu. Zaoferowała ona przeprowadzenie szerokiej, społeczno–informacyjnej kampanii, między innymi w formie: spotkań rodziców i dziewcząt z udziałem eksperta.  Zostaną  również przygotowane plakaty i ulotki informacyjno-edukacyjne.

W roku 2011 i 2012 w Toruniu realizowane były dwa projekty: pierwszy – pilotażowy program profilaktyki raka szyjki macicy obejmujący dziewczęta z rocznika 1999 oraz program uzupełniający skierowany do dziewcząt z roczników 1998 i 1997.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy  Fundusz Zdrowia.

W Polsce około 4 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Wirus HPV czyli brodawczak ludzki, jest przenoszony drogą płciową. Nawet sam kontakt ze skórą okolic intymnych zakażonego partnera może być przyczyną dalszych zakażeń. Ryzyko zakażenia zwiększa wczesne rozpoczęcie życia płciowego, a na rozwój choroby wpływają też takie czynniki jak: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, liczne ciąże, palenie papierosów. Mimo, że szczyt wykrywalności zakażeń wirusem przypada na wiek 18-25 lat, to zapadalność na raka szyjki macicy pojawia się około 45 roku życia. Przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV, które jest odpowiedzialne za rozwój 70% raków szyjki macicy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.