Zamachowski z nagrodą Tofifestu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zamachowski z nagrodą Tofifestu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, Zbigniew Zamachowski został laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Zbigniew Zamachowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Jego debiutem filmowym była wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 r. Za nią przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pianistę” Romana Polańskiego. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać jego role w filmach młodych reżyserów, aktor grał w „Sweat” Magnusa von Horna, „Nocy w przedszkolu” Rafała Skalskiego i „Tarapatach” Marty Karwowskiej.

Zbigniew Zamachowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). W 1990 roku aktor został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w 1994 za kreację Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza i w 2006 za rolę Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego. W 2002 r. otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową za rolę Edzia w „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego, dwa lata później wyróżniony został tą samą nagrodą za kreację postaci Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. Aktora uhonorowano Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.