Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego torunianie i odwiedzający miasto goście mogli jeszcze lepiej poznać Jego historię oraz osiągnięcia. 

Po roku świętowania jubileuszu przyszedł czas na zamknięcie obchodów. Z tej okazji między 17 a 19 lutego 2024 r. mieszkańcy oraz odwiedzający Toruń turyści mogli wziąć udział w interesujących wydarzeniach, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i starszych widzów. 

Najmłodsi obejrzeli spektakl pod tytułem „Kocia Szajka i fałszerze pierników” w Teatrze Baj Pomorski. W niedzielę każdy chętny mógł zwiedzić za darmo Dom Kopernika. Wszyscy zwiedzający otrzymali także pamiątkowy gadżet kopernikański. W Centrum Kultury Dwór Artusa odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Marka Czarneckiego „W gościnie u Kopernika”. Była to niezwykła okazja, żeby poznać tajniki powstania projektu i porozmawiać z jego twórcą.

W poniedziałek 19 lutego 2024 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego torunianie i turyści mogli obejrzeć pokaz z elementami ognia. Uroczysta część zakończenia obchodów połączona z wręczeniem Medali Pamiątkowych Roku Mikołaja Kopernika odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza.

To wyróżnienie otrzymało dotychczas 66 osób i instytucji, wśród nich kopernikańskie instytucje Torunia, m.in.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Specjalistyczny Szpital Miejski, Planetarium, I Liceum Ogólnokształcące, Fabryka Cukiernicza „Kopernik”, Książnica Kopernikańska, klub AZS UMK, Hufiec ZHP Toruń, To-Mi-To czy Biblioteka Uniwersytecka.

Rok Kopernika w Toruniu

To dostojne grono powiększono w trakcie finałowej uroczystości o 11 zasłużonych osób i instytucji. Medale otrzymali: Michał Kłosiński – kierownik Domu Kopernika i opiekun wielu wydarzeń kopernikańskich mijającego roku; Jerzy Rafalski – astronom z toruńskiego Planetarium, którego głos i autorską kreatywność podziwiają od lat wszyscy widzowie planetaryjnych seansów; profesor Jarosław Dumanowski – toruński historyk, odkrywca najstarszej polskiej książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” i pomysłodawca ubiegłorocznej kampanii „Zjedz jak Kopernik”; Koło Przewodników PTTK w Toruniu; Oddział Miejski PTTK w Toruniu; Biuro Turystyczne Copernicana; Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna; Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej; dr Marek Rubnikowicz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020; Krzysztof Młotkowski – założyciel i szef faksymilowego i bibliofilskiego Wydawnictwa „Młotkowski” oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Medale wręczyli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Podczas tegorocznego Dies Natalis Copernici byliśmy świadkami prelekcji Mariusza Knorowskiego „Plakat kopernikański” oraz dyskusji panelowej „Mikołaj Kopernik w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”. Otwarcie wystawy „Plakat kopernikański 550+1” uświetnił koncert Voices of the Cosmos. W trakcie całego spotkania Andrzej Poprostu malował na płótnie mural pt. „Kopernik”. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.