Zakończył się 31. festiwal EnergaCamerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zakończył się 31. festiwal EnergaCamerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: uczestnicy gali zamknięcia na scenie CKK Jordanki

Wielkie filmy i wielcy twórcy kina w Toruniu – zakończył się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage 2023.

Festiwal odbywał się w Toruniu od 11 do 18 listopda 2023 r. Widzowie mieli w tym czasie okazję obejrzeć dziesiątki filmów z całego świata. Część z nich startowała w konkursach, będących częścią festiwalu.

Jak co roku ostatni wieczór festiwalu to wieczór nagród i wyróżnień, zarówno tych specjalnych, jak i konkursowych. W 2023 r. ceremonia zamknięcia odbyła się 18 listopada w CKK Jordanki.

W konkursie głównym wyróżniono następujących twórców i ich fimy:

 • Złota Żaba: „The New Boy”, zdj.  i reż. Warwick Thornton
 • Srebrna Żaba: „Hrabia”, zdj. Ed Lachman, reż. Pablo Larraín
 • Brązowa Żaba: „Biedne istoty”, zdj. Robbie Ryan, reż. Yorgos Lanthimos

Zwycięzca Złotej Żaby został także laureatem Nagrody Publiczności.

>>> Przejdź do pełnej listy nagród i wyróżnień
 
Nie zabrakło nagród specjalnych. I tak Nagrodę Dyrektora Festiwalu w 2023 roku odebrał aktor Peter Dinklage. Znany z takich filmów jak „Cyrano”, „Zgon na pogrzebie”,  „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri” rzeszy widzów kojarz się przede wszystkim z serialem „Gra o tron”.

Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera otrzymał Krzysztof Zanussi. Reżyser odebrał ją z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. - Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wręczyć Złotą Żabę mistrzowi kina, profesorowi sztuki filmowej, który jeden ze swoich filmów „Rok spokojnego słońca” nakręcił właśnie tu, w Toruniumówił prezydent Michał Zaleski na scenie CKK Jordanki.

Galę Zamknięcia uświetnił specjalny pokaz filmu pt. „She Came to Me”, w którym udział wzięli reżyserka Rebecca Miller oraz aktorzy Peter Dinklage i Joanna Kulig.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.