Zakończono przebudowę Szosy Chełmińskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończono przebudowę Szosy Chełmińskiej

Drogi, Miasto
Data publikacji: 08 października 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Zakończenie przebudowy Szosy Chełmińskiej w Toruniu

Z mapy Torunia zniknęło kolejne wąskie gardło. Zakończyła się  przebudowa Szosy Chełmińskiej między Trasą Prezydenta Władysława Raczkiewicza a Polną. Teraz ten kilometrowy fragment drogi - jak i jego okolice - zyskały zupełnie nowy wygląd.

- Na tę przebudowę torunianie czekali wiele lat. Jeszcze w 2017 roku Szosa Chełmińska między Trasą Władysława Raczkiewicza a Polną, parametrami odstawała od innych arterii. Na odcinku od Długiej do Polnej - po stronie zachodniej - w ogóle nie było chodników. Teraz to już tylko wspomnienie. Dzięki inwestycji zyskaliśmy dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, obustronne chodniki i drogę rowerową – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października 2018 roku.

Po przebudowie trasa zyskała zupełnie nowy układ. Po stronie zachodniej została wybudowana nowa jezdnia z chodnikiem i drogą rowerową. Z kolei stara, istniejąca po stronie wschodniej jezdnia, została przebudowana. Przebudowano skrzyżowania Szosy Chełmińskiej: z ul. Żwirki i Wigury, Długą, św. Józefa, Bartkiewiczówny, Harcerską, Wodociągową i Długosza. Najistotniejsza przebudowa dotyczyła skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Długą, gdzie powstał układ drogowy z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu, jeden z bardziej uciążliwych punktów drogowych w tej części miasta stał się czytelny i bezpieczny.

Przy przebudowie zadbano również o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na wysokości ulicy Wodociągowej / Długosza (okolice Przedszkola Miejskiego nr 6), w okolicy ul. Bartkiewiczówny oraz na wysokości Harcerskiej / św. Józefa zostały zamontowane sygnalizacje.

Po ich włączeniu wspólnie z policją obserwujemy jak się rozkłada ruch, jakie są preferencje kierowców. To pozwoli na wprowadzenie korekt. Potrzeba na to jednak kilku dni. Wielu kierowców oswaja się z nową organizacją ruchu i zupełnie nowym układem drogowym w tym miejscu. Warto dodać, że wprowadzanie sygnalizacji oraz ich koordynacja wymaga wielu testów i prób, co obecnie się odbywa. Dlatego apeluję do kierowców o cierpliwość - mówił Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Przy skrzyżowaniach z ul. Długą oraz Żwirki i Wigury zostało wbudowane torowisko pod przyszłą linię tramwajową. W ramach przebudowy zmodernizowano przejazd kolejowy, który przecina Szosę Chełmińską w obrębie skrzyżowania z ul. Polną tworząc bezpieczne i nowoczesne skrzyżowanie, wyposażone we wzbudzaną sygnalizację świetlną. Wykonano szereg prac związanych z przebudową całej infrastruktury, kanalizację deszczową, sanitarną. Przebudowano sieć gazową, ciepłowniczą i wodociągową

W ramach projektu na ulicy zamontowano nowe oświetlenie uliczne (97 nowym lamp), a także ekran akustyczny o długości 52 m, który chroni przed hałasem Przedszkole Miejskie nr 6 i pobliskie budynki. W trosce o lokalną społeczność zastosowana została specjalna nawierzchnia ścieralna o obniżonej emisji hałasu. Wzdłuż trasy został nasadzonych 40 drzew i 32 tys. krzewów. 

Przedsięwzięcie stanowi kontynuację przebudowy Trasy Staromostowej, która miała miejsce w latach 2009-2015. W poprzednim okresie programowania przy udziale środków RPO WK-P przebudowano 3,5 km odcinek od ul. Polnej do granicy administracyjnej miasta. W 2015 r. Gmina Miasta Toruń zrealizowała  przebudowę odcinka Trasy Staromostowej od ul. gen. Bema do Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewcza, w planach inwestycyjnych na kolejne lata jest również budowa ważnego fragmentu trasy na odcinku od Placu Niepodległości do ul. gen. Bema. Zrealizowana obecnie Szosa Chełmińska od Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza do ul. Polnej była ostatnim odcinkiem trasy w tej części miasta, który wymagał rozbudowy i dostosowania do przebudowanej wcześniej infrastruktury.

fot. SKANSKA S.A.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.