www.torun.pl

Zakończono przebudowę Szosy Chełmińskiej

Drogi, Miasto
Data publikacji: 08 października 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Zakończenie przebudowy Szosy Chełmińskiej w Toruniu

Z mapy Torunia zniknęło kolejne wąskie gardło. Zakończyła się  przebudowa Szosy Chełmińskiej między Trasą Prezydenta Władysława Raczkiewicza a Polną. Teraz ten kilometrowy fragment drogi - jak i jego okolice - zyskały zupełnie nowy wygląd.

- Na tę przebudowę torunianie czekali wiele lat. Jeszcze w 2017 roku Szosa Chełmińska między Trasą Władysława Raczkiewicza a Polną, parametrami odstawała od innych arterii. Na odcinku od Długiej do Polnej - po stronie zachodniej - w ogóle nie było chodników. Teraz to już tylko wspomnienie. Dzięki inwestycji zyskaliśmy dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, obustronne chodniki i drogę rowerową – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października 2018 roku.

Po przebudowie trasa zyskała zupełnie nowy układ. Po stronie zachodniej została wybudowana nowa jezdnia z chodnikiem i drogą rowerową. Z kolei stara, istniejąca po stronie wschodniej jezdnia, została przebudowana. Przebudowano skrzyżowania Szosy Chełmińskiej: z ul. Żwirki i Wigury, Długą, św. Józefa, Bartkiewiczówny, Harcerską, Wodociągową i Długosza. Najistotniejsza przebudowa dotyczyła skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Długą, gdzie powstał układ drogowy z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu, jeden z bardziej uciążliwych punktów drogowych w tej części miasta stał się czytelny i bezpieczny.

Przy przebudowie zadbano również o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na wysokości ulicy Wodociągowej / Długosza (okolice Przedszkola Miejskiego nr 6), w okolicy ul. Bartkiewiczówny oraz na wysokości Harcerskiej / św. Józefa zostały zamontowane sygnalizacje.

Po ich włączeniu wspólnie z policją obserwujemy jak się rozkłada ruch, jakie są preferencje kierowców. To pozwoli na wprowadzenie korekt. Potrzeba na to jednak kilku dni. Wielu kierowców oswaja się z nową organizacją ruchu i zupełnie nowym układem drogowym w tym miejscu. Warto dodać, że wprowadzanie sygnalizacji oraz ich koordynacja wymaga wielu testów i prób, co obecnie się odbywa. Dlatego apeluję do kierowców o cierpliwość - mówił Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Przy skrzyżowaniach z ul. Długą oraz Żwirki i Wigury zostało wbudowane torowisko pod przyszłą linię tramwajową. W ramach przebudowy zmodernizowano przejazd kolejowy, który przecina Szosę Chełmińską w obrębie skrzyżowania z ul. Polną tworząc bezpieczne i nowoczesne skrzyżowanie, wyposażone we wzbudzaną sygnalizację świetlną. Wykonano szereg prac związanych z przebudową całej infrastruktury, kanalizację deszczową, sanitarną. Przebudowano sieć gazową, ciepłowniczą i wodociągową

W ramach projektu na ulicy zamontowano nowe oświetlenie uliczne (97 nowym lamp), a także ekran akustyczny o długości 52 m, który chroni przed hałasem Przedszkole Miejskie nr 6 i pobliskie budynki. W trosce o lokalną społeczność zastosowana została specjalna nawierzchnia ścieralna o obniżonej emisji hałasu. Wzdłuż trasy został nasadzonych 40 drzew i 32 tys. krzewów. 

Przedsięwzięcie stanowi kontynuację przebudowy Trasy Staromostowej, która miała miejsce w latach 2009-2015. W poprzednim okresie programowania przy udziale środków RPO WK-P przebudowano 3,5 km odcinek od ul. Polnej do granicy administracyjnej miasta. W 2015 r. Gmina Miasta Toruń zrealizowała  przebudowę odcinka Trasy Staromostowej od ul. gen. Bema do Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewcza, w planach inwestycyjnych na kolejne lata jest również budowa ważnego fragmentu trasy na odcinku od Placu Niepodległości do ul. gen. Bema. Zrealizowana obecnie Szosa Chełmińska od Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza do ul. Polnej była ostatnim odcinkiem trasy w tej części miasta, który wymagał rozbudowy i dostosowania do przebudowanej wcześniej infrastruktury.

fot. SKANSKA S.A.

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.