www.torun.pl

Zakończenie festiwalu Probaltica 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.

- Festiwal Probaltica to tradycja pięknego muzykowania wpisanego w życie kulturalne i artystyczne Torunia. Dzisiejszy koncert to piękne podsumowanie 26. edycji festiwalu, jak i nadzieja i oczekiwanie na to wydarzenie, które odbędzie się za rok - powiedział prezydent Michał Zaleski, który objął festiwal honorowym patronatem.

W koncercie, który odbył się 21 maja 2019 roku, wystąpiła Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akiki. Solistą był Marcin Zdunik (wiolonczela). W składzie orkiestry byli torunianie: Anna Maria Staśkiewicz i Adam Siebers, oboje grający na skrzypcach.

Orkiestra Sinfonia Varsovia wykonała następujące utwory: uwerturę na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Mykietyna oraz koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

- W ten wieczór Orkiestra Sinfonia Varsovia występuje na festiwalu Probaltica po raz ósmy. Pierwszy jej koncert odbył się już w roku 1995, podczas gdy pierwsza edycja festiwalu była rok wcześnie, w 1994. Aż pięć razy orkiestra wystąpiła w Toruniu pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Dziś to jest jej pierwszy koncert na Jordankachprzypomniał na wstępie Henryk Giza, dyrektor festiwalu.

W ciągu 21 dni trwania festiwalu odbyło się 12 koncertów z udziałem 260 muzyków i śpiewaków, w tym 121  z krajów bałtyckich.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.