www.torun.pl

Zakończenie festiwalu Probaltica 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.

- Festiwal Probaltica to tradycja pięknego muzykowania wpisanego w życie kulturalne i artystyczne Torunia. Dzisiejszy koncert to piękne podsumowanie 26. edycji festiwalu, jak i nadzieja i oczekiwanie na to wydarzenie, które odbędzie się za rok - powiedział prezydent Michał Zaleski, który objął festiwal honorowym patronatem.

W koncercie, który odbył się 21 maja 2019 roku, wystąpiła Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akiki. Solistą był Marcin Zdunik (wiolonczela). W składzie orkiestry byli torunianie: Anna Maria Staśkiewicz i Adam Siebers, oboje grający na skrzypcach.

Orkiestra Sinfonia Varsovia wykonała następujące utwory: uwerturę na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Mykietyna oraz koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

- W ten wieczór Orkiestra Sinfonia Varsovia występuje na festiwalu Probaltica po raz ósmy. Pierwszy jej koncert odbył się już w roku 1995, podczas gdy pierwsza edycja festiwalu była rok wcześnie, w 1994. Aż pięć razy orkiestra wystąpiła w Toruniu pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Dziś to jest jej pierwszy koncert na Jordankachprzypomniał na wstępie Henryk Giza, dyrektor festiwalu.

W ciągu 21 dni trwania festiwalu odbyło się 12 koncertów z udziałem 260 muzyków i śpiewaków, w tym 121  z krajów bałtyckich.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...