(Za)dbajmy o pszczoły i wodę | www.torun.pl

(Za)dbajmy o pszczoły i wodę

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o warsztatach w Młynie Wiedzy

Rola przyrody w mieście, zanieczyszczenie powietrza, ekologiczne znaczenie pszczół oraz ochrona wód płynących - to główne tematy bezpłatnych spotkań ekologicznych, do udziału w których zaprasza toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

We wrześniu 2021 r. zaplanowano dodatkowe trzy tematy spotkań: „Miasto przyjazne naturze", „Dbamy o pszczoły" i „Ochrona wód płynących". Pierwsze jest kierowane do grup szkolnych ze szkół podstawowych (kl. 1-3 i kl. 4). Spotkania poświęcone znaczeniu ekologicznemu pszczół są adresowane do przedszkolaków oraz uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej, a warsztaty o wodach powierzchniowych do uczniów kl. 4-6 szkoły podstawowej. Zajęcia są kierowane do przedszkolaków i uczniów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Spotkania będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zajęcia zaplanowano 9, 10, 13 i 20 września w godz. 9:00-10:30 i 11:30-13:00. Limit uczestników wynosi 30 osób. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej centrum nauki – przejdź do formularza.

- W czasie zajęć „Miasto przyjazne naturze” uczestnicy zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, uczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Podczas spotkania „Dbamy o pszczoły” dzieci przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą gdzie żyją i czy łatwo jest im żyć w mieście. Nie zabraknie majsterkowania. W trakcie zajęć będzie można zbudować schronienie dla pszczół i zabrać je ze sobą. Te zajęcia będą odbywały się w budynku Młyna Wiedzy, jak i poza nim. Dlatego opiekunowie powinni zadbać, aby uczestnicy mieli ze sobą okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

W trakcie spotkania „Ochrona wód płynących” pracownicy centrum nauki (na przykładzie Strugi Toruńskiej, która przepływa przed siedzibą instytucji) pokażą jakie procesy zachodzą w płynącej wodzie. Uczestnicy przekonają się o użytecznym aspekcie rzeki jako miejsca do wypoczynku i relaksu. - W kolejnej części, w trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy ocenią stopień zanieczyszczenia Strugi. Sprawdzą parametry wody m.in. przeźroczystość, zapach czy obecność azotanów. Ostatnim etapem zajęć będzie obserwacja mikroskopowa próbek wody w celu odnalezienia zamieszkujących w niej mikroorganizmów - dodaje Marcin Centkowski.

Spotkania ekologiczne w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu "(Za)dbajmy o pszczoły i wodę", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.