Zabytki odnawiane z miejskimi dotacjami | www.torun.pl

Zabytki odnawiane z miejskimi dotacjami

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 kwietnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Widok z lotu ptaka na toruński ratusz i starówkę, fot. Sławomir Kowalski

31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia.

Zasady przyznawania dotacji określa uchwała nr 952/18 z dnia 18 października 2018 r. w sprawie udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń. Zgodnie z uchwałą Prezydent Miasta Torunia powołał komisję z udziałem ekspertów do oceny merytorycznej wniosków.

Do Urzędu Miasta Torunia w terminie do 31 stycznia 2021 r. wpłynęło 56 wniosków, z których 2 zostały wycofane przez wnioskodawców, 35 było kompletnych, spełniających wymogi formalne, zaś 19 wniosków nie spełniało wymogów formalnych. W grupie beneficjentów ubiegających się o pomoc miasta znajdują się osoby fizyczne i jednostki organizacyjne będące właścicielem, bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub ujętego w gminnej ewidencji, albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.

Po wnikliwej analizie wniosków komisja dokonała ich oceny punktowej według regulaminu oraz zaproponowała wysokość dotacji, biorąc pod uwagę wartość zabytku dla miasta, wpływ realizowanych prac na ratowanie zabytku i poprawę wizerunku miasta oraz optymalne wykorzystanie środków publicznych.

Wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych poprzez dotacje do odnowy najbardziej wartościowych i zagrożonych elementów zabytkowej architektury zespołu staromiejskiego i historycznych przedmieść Torunia prowadzi do przyspieszenia efektu tych prac i prowadzenia ich zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

Dotacja może być udzielona w wysokości:

 • do 100% nakładów koniecznych na wykonanie prac lub robót przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków;
 • do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac lub robót przy zabytku znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, położonym w granicach obszarów wpisanych do rejestru zabytków;
 • do 30% nakładów koniecznych na wykonanie prac lub robót przy pozostałych zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków;

Uwzględniając rekomendacje komisji, Miejski Konserwator Zabytków proponuje Radzie Miasta Torunia 31. wniosków na łączną kwotę 940 tys. 19 dotacji na kwotę 594,6 tys. zł dotyczy zabytków wpisanych do rejestru zabytków, a 12 dotacji na kwotę 345,4 tys. zł - obiektów z gminnej ewidencji zabytków. Pula środków przeznaczonych w budżecie miasta na dotacje wynosi w tym roku 1 mln zł. Pozostałe 60 tys. zł przeznaczono jako rezerwę na ratowanie zabytków uszkodzonych wskutek zdarzeń losowych.

Przejdź do projektu uchwały nr 797 w Biuletynie Informacji Publicznej z wykazem proponowanych dotacji (pdf)

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.