Za nami XIII Toruńskie Forum NGO [VIDEO] | www.torun.pl

Za nami XIII Toruńskie Forum NGO [VIDEO]

Miasto
Data publikacji: 26 października 2016
Autor: Małgorzata Litwin

200 uczestników i moc ciekawych tematów dotyczących działalności organizacji pozarządowych - tak było na tegorocznym XIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 24 października 2016 r. w Dworze Artusa.

Toruńskie Forum NGO to najważniejsze w roku spotkanie dwóch sektorów - samorządowego i pozarządowego. O potrzebie organizacji takiej imprezy świadczy olbrzymie zainteresowanie - w tym roku w forum wzięło udział 200 osób. Miasto reprezentowali m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Andrzej Rakowicz oraz radni. Program forum przygotowała Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, która w kadencji 2015-2016 bardzo efektywnie animowała współpracę pomiędzy Gminą Miasta Toruń a III sektorem.

Na warsztacie z zakresu zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania NGO (m.in. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawie – Prawo o stowarzyszeniach)uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak prawidłowo dostosować do obowiązujących przepisów wewnętrzne dokumenty organizacji. Uczestnicy warsztatu dotyczącego ekonomii społecznej uzyskali praktyczne porady w zakresie zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych oraz innych przedsiębiorstw społecznych. Zapoznali się też z procedurą ubiegania się o dotację z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu na utworzenie stanowiska pracy. Trzeci warsztat dotyczył zagadnień i problemów związanych z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju Miasta Torunia. Uczestnicy warsztatu pracowali nad określeniem roli NGO w aktywnej realizacji LSR oraz nad formami współpracy z Lokalną Grupą Działania „Dla Miasta Torunia”. Panel o fundraisingu dotyczył motywacji darczyńców organizacji pozarządowych i metod pracy z osobami prywatnymi, jak: zbiorki, 1% podatku, darowizny, wpłaty on-line, akcje w mediach społecznościowych oraz z firmami (sponsoring i darowizny). 

Śpiew, taniec… najwięcej działo się podczas III Kawiarenki Obywatelskiej Seniorów. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Toruniu przygotowali prezentację dotyczącą relacji międzypokoleniowej. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami współpracy międzypokoleniowej Stowarzyszenia Hospicjum Światło w Toruniu. Harcerze z 30. Drużyny Starszoharcerskiej przedstawili prezentację „Jedni dla drugich”, a Fundacja Nadzieja dla Rodzin informację o prowadzonej działalności na rzecz dużych rodzin i seniorów. Fundacja „Serce za serce” z Torunia zaprezentowała projekt „przygotowania serca na zmianę”.

Na koniec przedstawiony został projekt Programu współpracy GMT z NGO w roku 2017 oraz informacja o planowanych otwartych konkursach ofert na realizacją zadań publicznych.

W związku z kończącą się w br. kadencją Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia (2015-2016) podczas Forum przeprowadzone zostały wybory reprezentantów III sektora do składu Rady na kolejną, tym razem trzyletnią kadencję (2017-2019). Weszli do niej:

 1. Aleksandra Łukomska – Smulska – Europejska Unia Kobiet Sekcja Polska O/Toruń
 2. Katarzyna Gucajtis – Fundacja Światło
 3. Janusz Wiśniewski – Kujawsko – Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych
 4. Anna Zielińska – Archipelag Inicjatyw (fundacja)
 5. Aleksandra Ruszczak – Fundacja Społeczno – Charytatywna „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, Hospicjum Nadzieja
 6. Jędrzej Binkowski – Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia”
 7. Ewa Grobelska – „Daj Szansę” Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych
 8. Małgorzata Kowalska – CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne 
 9. Sławomir Filip Giminski – Fundacja na rzecz integracji międzypokoleniowej i dobrego życia seniorów „Łączymy Pokolenia”

Specjalnie na forum wydana została broszura informacyjna o źródłach finansowania projektów organizacji. Przedstawiciele III sektora mogli też skorzystać z dyżurów konsultacyjnych pracowników Urzędu Miasta Torunia oraz zapoznać się z ofertą programową innych organizacji pozarządowych na ich stoiskach promocyjnych.

Obejrzyj film z XIII Toruńskiego Forum NGO

Warto wiedzieć:

 • w Toruniu mamy zarejestrowanych 1211 organizacji pozarządowych (to wzrost o 19 w stosunku do końca 2015 r.)
 • większość z toruńskich NGO (759) to stowarzyszenia. 254 to fundacje, 89 – klubu sportowe, a 25 - uczniowskie kluby sportowe. Pozostałe stowarzyszenia posiadają rejestrację w KRS
 • zaledwie 95 toruńskich organizacji posiada status organizacji pożytku publicznego, ale tylko 85 z nich mogło w 2015r. korzystać z 1-procentowego odpisu od podatku dochodowego
 • łączna kwota wsparcia finansowego udzielonego NGO przez gminę w 2015 r. wyniosła ponad 20 mln zł (mieszczą się tu także zadania z zakresu pomocy społecznej, rozwoju sportu, projekty wieloletnie i inicjatywa lokalna)
 • część organizacji (60) wynajmuje lokale użytkowe z zasobów gminy, korzystając z obniżek w czynszu (łącznie udzielono ich na kwotę ponad 580 tys. zł)

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.