Za nami EkoNEUCAthon | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Za nami EkoNEUCAthon

Eko, Miasto, Sport
Data publikacji: 03 października 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: mężczyzna w żółtej koszulce na scenie pokazuje jak chodzić z użyciem kijków Nordic Walking, przyglądają się temu liczne osoby

XII edycja wydarzenia zdrowotnego, które co roku organizuje Grupa Neuca, była inna niż wszystkie. Tym razem EkoNEUCAthon, piknik ekologiczno-zdrowotny, odbył się w lesie,  bo troska o środowisko to również troska o zdrowie lokalnej społeczności.

EkoNEUCAthon 2023 pod hasłem „Bądź aktywny w zgodzie z naturą przez cały rok!” jako wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu toruńskich imprez przyciągnęło 9 wrzesnia 2023 r. na samą Barbarkę około 1200 mieszkańców naszego miasta. Tydzień wcześniej tłumy ruszyły na starówkę, by przy okazji Światowego Tygodnia Serca pod okiem partnera zdrowotnego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Oddział Toruń, sprawdzić kondycję swojego serca.

We wrześniową sobotę organizator zaprosił mieszkańców i gości z regionu do Osady Leśnej na Barbarce, gdzie przy wyjątkowo słonecznej pogodzie miał miejsce bezpłatny i dostępny bez zapisów piknik ekologiczno-zdrowotny. Na uczestników czekały badania profilaktyczne (spirometria, badanie znamion, poziomu glukozy w ramach Narodowego Badania Poziomu Cukru, USG tarczycy, bilans zdrowia dziecka i badanie wzroku) oraz leśny spacer dla zdrowia, którego amatorzy otrzymali sadzonkę drzewa, do posadzenia w swojej okolicy. Na rowerzystów czekał fizjoterapeuta,  z którym można było porozmawiać o właściwej pozycji w czasie jazdy i ustawić rower tak, by uniknąć problemów z postawą. Szczególnie dzieci zainteresowały eko warsztaty, a dorosłych - spacer zielarski oraz krótki pokaz przetwarzania roślin w preparaty galenowe). W międzyczasie odbywały się warsztaty samoregulacji i pracy z napięciami w ciele, konkurs fotograficzny „Zielono mi!”, joga na polanie, tradycyjny już Toruński Test Sprawności, spotkania z harcerzami ze Szczepu 124 Toruńskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych AQUA im. K. K. Baczyńskiego, instruktaż Nordic Walking i kurs pierwszej pomocy.

Wszystkich chętnych gości na Barbarkę, miejsce wydarzenia, bezpłatnie zawiozły nowoczesne i przyjazne dla natury miejskie autobusy elektryczne.

Dzięki tym działaniom, bardzo dobrze wybrzmiał fakt, że dbając o środowisko, dbamy też o nas samych i o nasze zdrowie.

Tydzień wcześniej Fundacja NEUCA dla Zdrowia jako partner zdrowotny EkoNEUCAthonu 2023 zaprosiła mieszkańców i turystów na bezpłatne badania diagnostyczno-profilaktyczne do dwóch punktów na toruńskiej starówce. Organizator podaje, że z okazji do skontrolowania stanu swojego zdrowia (badanie cukru, lipidogram, kwas moczowy, EKG i konsultacja z kardiologiem) skorzystało ponad 1500 osób.

- Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Torunia, Michałowi Zaleskiemu, za objęcie honorowym patronatem wydarzenia EkoNEUCAthon, co zdecydowanie podniosło jego rangępodkreśla Sybilla Walczyk, rzecznik prasowa Grupy NEUCA.

- Z jednostkami Urzędu Miasta Torunia prowadzimy wieloletnią lokalną współpracę na rzecz mieszkańców miasta i regionu, budowaną na zaufaniu, szacunku i empatycznej pomocy - wierzymy, że razem możemy na co dzień tworzyć nasze ukochane zdrowe miasto Toruń – dodaje Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

EkoNEUCAthon dla rodziców, dzieci, młodzieży i seniorów z Torunia to były dwa piękne dni pod znakiem zdrowia oraz aktywności na świeżym powietrzu. To był wspólnie spędzony, wartościowy czas, który z pewnością zaowocował lepszą kondycją zdrowotną i poszanowaniem dla wspólnego dobra jakim jest otaczająca Toruń wyjątkowa natura.

Tekst i zdjęcia: Fundacja Neuca dla Zdrowia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.