Z życzeniami dla mieszkańców Getyngi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Z życzeniami dla mieszkańców Getyngi

Miasto
Data publikacji: 04 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia tablice miast bliźniaczych na ścianie toruńskiego Urzędu Miasta

3 października 2022 r. nasi zachodni sąsiedzi obchodzili Dzień Jedności Niemiec. Z tej okazji Prezydent Torunia Michał Zaleski wystosował listy z życzeniami, które trafiły do Pana dr Thomasa Baggera, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Pani Petry Broistedt, Nadburmistrz Getyngi, która jest naszym miastem partnerskim.

- Współpracę partnerską miast oraz przyjazne kontakty utrzymywane przez mieszkańców, traktujemy w Toruniu jako przejaw dobrych i sąsiedzkich relacji między Niemcami i Polską, a także jako cenny wkład naszych wspólnot miejskich w integrację międzynarodową. Nasze miasta wspólnie realizują inicjatywy wspierające demokrację, a także projekty na rzecz współpracy w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Efekty naszych działań zbliżają społeczności obu miast – mówi prezydent Zaleski i podkreśla, że ta współpraca z Getyngą okazała się szczególnie ważna i owocna przy pomocy, jaka została wspólnie udzielona obywatelom Ukrainy: - Jeszcze raz dziękuję Pani Nadburmistrz za przekazanie do Torunia środków finansowych oraz ważnych i pokrzepiających informacji o wsparciu udzielanym narodowi ukraińskiemu, zmagającemu się nieprzerwanie z niepojętą agresją rosyjską. Waszą hojność i wrażliwość na losy ofiar wojny odbieram jako wielki gest serca.

Umowa partnerska z Getyngą została podpisana w 1978 roku. Przedstawiciele obu samorządów spotykają się kilka razy do roku. Goszczą się nawzajem podczas ważnych miejskich uroczystości oraz podczas kolejnych edycji Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Współpraca kulturalna obejmuje też prezentacje twórców sztuki i grup muzycznych oraz wymianę wystaw muzealnych. Współpracują uniwersytety i szkoły. Uczniowie z toruńskich liceów regularnie odwiedzają getyński X-LAB - eksperymentalne laboratorium naukowe, w którym młodzi ludzie mogą pod okiem naukowców zasmakować prawdziwej pracy naukowej z takich dziedzin, jak fizyka, biologia czy chemia. Młodzież z Torunia uczestniczy także w zainicjowanych przez Getyngę obozach dla pokoju. Przedstawiciele miast biorą udział w partnerskich imprezach sportowych. Wizyty studyjne organizują też dla siebie nawzajem stowarzyszenia i grupy zawodowe: lekarze, służby komunalne, strażacy, bractwa kurkowe, pracownicy branży turystycznej.

W obu miastach nie brakuje też widomych znaków współpracy: w Getyndze jest Park Toruński i Ławeczka Toruńska z żabą, w Toruniu - Ślimak Getyński (zjazd na Bulwar Filadelfijski), pamiątkowe obeliski oraz kwietnik w kształcie herbu Getyngi.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.