Z Ukrainą o budżecie partycypacyjnym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Z Ukrainą o budżecie partycypacyjnym

Miasto
Data publikacji: 17 lipca 2015
Autor: Łukasz Klimkiewicz

Szesnastoosobowa grupa samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z trzech ukraińskich miast: Czernichów, Czerkasy i Połtawa poznawała mechanizmy budżetu partycypacyjnego w Toruniu.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Torunia omawiane były szczegółowo wszystkie etapy budżetu partycypacyjnego, poczynając od  składania wniosków przez mieszkańców, weryfikację projektów i głosowanie aż do ogłoszenia wyników i monitoringu stopnia realizacji wybranych zadań. Mowa była również o narzędziach stosowanych przy akcji informacyjno-promocyjnej skierowanej do mieszkańców Torunia, sposobie podziału kwot na poszczególne części miasta, kosztach związanych z przeprowadzeniem wszystkich działań w ramach budżetu.

- Trzeba przyznać, że pytania gości były bardzo wnikliwe. Z jednej strony interesował ich sposób podziału pieniędzy pomiędzy okręgi, a z drugiej chcieli uzyskać bardziej szczegółowe informacje o praktycznych aspektach weryfikacji głosów czy wprowadzania kart papierowych do systemu komputerowego - mówi Paweł Piotrowicz, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Cieszy nas, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z ukraińskimi kolegami. Mam nadzieję, że nabyta w Toruniu wiedza pomoże im wprowadzić budżet partycypacyjny bazujący na solidnych standardach.

Zaprezentowano również wybrane przykłady inwestycji i projektów zrealizowanych ze funduszy budżetu partycypacyjnego w poprzednich latach. Jedno z takich miejsc - Piernikowe Miasteczko - goście obejrzeli zwiedzając starówkę.

Uczestnicy spotkania otrzymali także komplet materiałów związanych z toruńskim budżetem partycypacyjnym, m.in. tekst obowiązującego regulaminu z wzorami wniosków i kart do głosowania, plakaty i ulotki informacyjne, filmy promocyjne związane z tą tematyką.

Wizyta w Toruniu odbyła się w ramach projektu "Budżet partycypacyjny - szansą rozszerzenia aktywności obywatelskiej i prawdziwego partnerstwa z władzą publiczną", realizowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Doświadczenia były także zbierane w Gdańsku i Sopocie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.