Z PTTK przez Skarpę i Kaszczorek | www.torun.pl

Z PTTK przez Skarpę i Kaszczorek

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
 Na zdjęciu: Widok na Kaszczorek i Skarpę, na pierwszym planie skansen MET, fot. Błażej Antonowicz

Przez Skarpę, Kaszczorek i Złotorię powiedzie 15 stycznia 2022 r. trasa wycieczki krajoznawczo–pieszej w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Na 12-kilometrowy spacer w tym rejonie zaprasza Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie chętnych w sobotę o godz. 9:00 na przystanku MZK przy Szpitalu Dziecięcym na Skarpie. Stamtąd duktami lasu bielawskiego uczestnicy wycieczki przejdą wzdłuż Drwęcy i jej ujścia do Wisły, obok ruin zamku królewskiego w Złotorii, dalej koło skansenu Muzeum Etnograficznego w Kaszczorku do brzegu Wisły, a następnie z powrotem na osiedle "Na Skarpie". Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Las bielawski to obecnie część lasów państwowych, administrowanych przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Na tym terenie w okresie XVII wieku znajdowały się pastwiska miasta Torunia. Około połowy XVIII wieku został założony miejski folwark, który w 1792 r. dzierżawiony był przez Carla Untermanna. W 1872 r. majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64.000 talarów i posiadał go do 1879 r. Na przełomie wieków właścicielem był Christian Sand, mający w posiadaniu również karczmę bielawską, z której czerpał dochody. Ostatnią właścicielką majątku od 1921 r. była księżna Maria Sułkowska. W 1922 r. majątek Bielawy obejmował 252 ha powierzchni, z której 164 ha obejmowały tereny leśne. Dawny dwór majatku Bielawy usytuowany jest w cieniu  wielkiego pawilonu handlowego "Leroy Merlin". Budynek powstał w 2 połowie XIX wieku, później go przebudowano. Zachował się ceglany, schodkowy szczyt w elewacji wejściowej. Park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha.

Przy leśnictwie Bielawy znajduje się szkółka kontenerowa Bielawy - pierwsza, która powstała w 2010 r. w rejonie funkcjonowania toruńskiej RDLP, na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice.  Przyjęty profil produkcji to jednoroczna sadzonka sosny zwyczajnej, której roczna produkcja w 2010 r. wynosiła 450 tys. sztuk, a docelowo ma wynieść 1 mln sztuk. Nazwa kontenerowa pochodzi od zespolonych doniczek (kontenerów), w których produkowane są sadzonki. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym różni się od tradycyjnego szkółkarstwa m.in. tym, że sadzonki rosną w sztucznym podłożu.

 Na zdjęciu: Widok na Kaszczorek i Skarpę, na pierwszym planie skansen MET, fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.