Z kamerą na stacji polarnej | www.torun.pl

Z kamerą na stacji polarnej

Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, prof. Ireneusz Sobota oraz Ryszard Kruk trzymają plakat filmu z podziękowaniami dla Gminy Miasta Toruń

W najdalej wysuniętej na północ polskiej jednostce badawczej powstanie film o wyprawie polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 14 sierpnia 2020 r. na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnaliśmy naukowców oraz filmowców biorących udział w projekcie.

- Życzymy udanej wyprawy i pobytu na Spitsbergenie, a filmowcom tego, aby dzieło, które powstanie, oddało rzeczywistość tego wyjątkowego miejsca, pokazało nowe wymiary badań w zakresie zmiany klimatu oraz wskazało, jak my jako cywilizacja przeobrażamy go często na swoją niekorzyśćpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Stacja Polarna UMK usytuowana jest w zachodniej części Ziemi Oskara II (Oscar II Land), w północnej części nadmorskiej niziny Kaffioyra, graniczącej od zachodu z cieśniną Forland. Zlokalizowano ją w rejonie Heggodden, około 150 metrów od brzegu morskiego, u podstawy moren czołowych lodowca Aavatsmarka. W historię Toruńskich Wypraw Polarnych wprowadził rektor elekt UMK prof. Andrzej Sokala.

- Będzie to kolejna, ale niezwykła, bo jubileuszowa wyprawa na stację prowadzoną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w północno-zachodniej części Spitsbergenu. Stacja ta powstała w 1975 roku, więc już od 45 lat prowadzimy na niej bardzo ważne badania m.in. w zakresie hydrologii oraz glacjologii.

Głównym bohaterem filmu „Hahut” będzie prof. Ireneusz Sobota kierownik Centrum Badań Polarnych UMK, który prowadzi Stację Polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. Wraz z ekipą filmową wyruszy na Spitsbergen 20 sierpnia 2020 r.

- Od przyszłej soboty obowiązywać będzie nas dziesięciodniowa kwarantanna na terenie Norwegii. Wydaje mi się, że będzie to najtrudniejszy moment całej naszej polarnej ekspedycji. Następnie polecimy na Spitsbergen, a stamtąd łodzią do stacji. Spędzimy tam około dwóch tygodni  - o przebiegu toruńskiej wyprawy opowiedział prof. Ireneusz Sobota.

Reżyserem dokumentu będzie Ryszard Kruk, który znany jest z takich filmów jak: „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”.  

-  W trakcie planowania wyprawy wynikły pewne trudności, większe niż się spodziewaliśmy, ale uważam, że dla dokumentu może być to korzystne – wspomniał Ryszard Kruk. - Na pewno mojego bohatera nie opuszczę. Zobaczycie Państwo, jakie przyniesie to skutki, jak wyglądać będzie nasza relacja. Na pewno pokażemy także zmiany klimatyczne na Spitsbergenie. Niedawno padł tam rekord – odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów 21,7 stopni Celsjusza.

Obecnie zrealizowano ok. 20-30 procent wszystkich zdjęć – w tym znalazły się materiały archiwalne przekazane przez prof. Sobotę i ujęcia z drona. To właśnie z nich powstał pierwszy zwiastun filmu.

W realizację obrazu zaangażowano toruńskich twórców: Pawła Żydowicza (montaż obrazu), Monikę Bojarską (oprawa graficzna) oraz muzyków: Bogdana Hołownię, Bartosza Staszkiewicza i Rafała Iwańskiego, którzy stworzą m.in. oprawę dźwiękową. Film produkuje Fundacja Biały Kruk.

Koniec zdjęć planowany jest na przełom grudnia i stycznia. Prace nad montażem powinny zakończyć się do końca marca 2021 roku.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".