Z gitarą na leżakach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z gitarą na leżakach

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Koncert Barbary Gołaski pod Krzywą Wieżą

Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.

Koncerty plenerowe, Jarmark Zamkowy, warsztaty z Młynem Wiedzy, Piernikowa Aleja Gwiazd i obchody 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Torunia – program tegorocznych Dni Torunia jak zawsze wypełniony jest atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

Świętowanie rozpoczęliśmy już we czwartek 20 czerwca pod Krzywą Wieżą, gdzie przez najbliższe dni odbywać się będą popołudniami koncerty z cyklu "Z gitarą na leżakach". Kameralne prezentacje muzyków w otoczeniu zabytkowych murów to okazja do odpoczynku po codziennej bieganinie. Jako pierwsza zaprezentowała się znana toruńskim melomanom Barbara Gołaska, niezrównana wykonawczyni ballad i romansów cygańskich, rosyjskich i hiszpańskich, laureatka festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.   

W sobotę 22 czerwca o godz. 15.00 w tym samym miejscu wystąpi Ola Sobczak, debiutująca wokalistka, autorka tekstów i muzyki, próbująca sił w różnych gatunkach muzycznych, takich jak: blues, jazz, pop, rock, elektronika. Wraz z nią wystąpi Mateusz Lewandowski – gitarzysta, basista oraz autor i kompozytor piosenek. W przeszłości grał w zespołach wykonujących muzykę z pogranicza bluesa, jazzu i rocka.

Natomiast o godz. 17.00 pod Krzywą Wieżą zaprezentuje się Agata Świrska, autorka tekstów i wokalistka, wykonująca kompozycje popowe i indie-popowe grane na ukulele. Jest laureatką II Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość”. Dziewczęco i lekko stara się opowiadać o nie zawsze najłatwiejszych uczuciach, marzeniach, szukając w muzyce zrozumienia dla samej siebie i otoczenia, ale też źródła czystej radości.

W niedzielę 23 czerwca pod Krzywą Wieżę zapraszają kolejni muzycy - o godz. 15.00 stypendystka Torunia Anastazja Pugachova, a o godz. 17.00 Michał Dawidko. Anastazja, artystka ze zbombardowanego ukraińskiego Mariupola, jest w 2024 r. stypendystką kulturalną miasta Torunia. Gra i śpiewa, ale jest też autorką poezji i prozy, m.in. powieści „Ktoś (trudno zobaczyć kto) na białym jednorożcu”. W niedzielne popołudnie zaprosi słuchaczy do muzycznej podróży na Wschód, śpiewając piosenki z repertuaru swoich ulubionych artystów z Ukrainy, Rosji i Związku Radzieckiego, niektóre we własnym tłumaczeniu na język polski.

Natomiast Michał Dawidko, to uczestnik programu Szansa na sukces - w 2022 r. z piosenkami Modern Talking oraz w 2024 r. z zespołem Dżem. Na co dzień jest nauczycielem muzyki oraz gry na ukulele, jednak swoją przyszłość wiąże z występami na scenie. Komponuje własną muzykę, pisze teksty piosenek oraz prowadzi własny kanał na platformie YouTube.

Koncert Barbary Gołaski, fot. Wojtek Szabelski

Koncert Agaty Świrskiej, fot. Agnieszka Bielecka 


Planując udział w wydarzeniach organizowanych na starówce lub wokół niej najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/ lub poniższy kod QR.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.