www.torun.pl

XVI Toruńskie Forum NGO

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2019

7 listopada 2019 r. w Dworze Artusa odbyła się kolejna edycja Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych. W dorocznym spotkaniu trzeciego sektora udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.

Tegoroczne Forum było okazją do podsumowań działalności toruńskich fundacji oraz stowarzyszeń.

- W Toruniu działa obecnie aż 1217 organizacji pozarządowych, czyli jest ich o 31 więcej niż w roku ubiegłym. Ogłosiliśmy dla nich 54 otwarte konkursy, które spotkały się z Państwa odzewem oraz wolą realizowania. Efektem  było aż 550 podjętych projektów przez 360 organizacji, które trafiły do oszałamiającej liczby odbiorców - ponad 2,5 miliona osób - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W tym roku kadencję kończy Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Podczas XVI Forum wybrany został kolejny skład Rady na lata 2020-2022.

- Chciałbym przy okazji Forum podziękować również kończącej kadencję Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Państwa rola łącznika pomiędzy sektorem pozarządowym oraz samorządowym jest nieoceniona - stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wspomniano również o sukcesie Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro, które w przyszłym tygodniu obchodzić będzie rok działalności. Centrum umożliwia m.in. dostęp do miejsca pracy i spotkań, sprzętu konferencyjnego oraz biurowego. Jest wsparciem przede wszystkim młodych organizacji nieposiadających bazy lokalowej. W 2020 roku planowany jest dalszy rozwój tej inicjatywy - powstać mają sieci Centrów Aktywności Lokalnej. Będą to miejsca otwarte dla mieszkańców, przez nich współtworzone, dające przestrzeń i wiedzę niezbędną do realizacji własnych pomysłów na lokalne działania, wspierające rozwój wolontariatu.

Podczas tegorocznego Forum przeprowadzono również warsztaty z zakresu: planowania i rozliczania projektów, wolontariatu w NGO oraz wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych w ofertach konkursowych. Wydarzenie zwieńczyła VI Kawiarenka Obywatelska Seniorów organizowana we współpracy z Radą Seniorów Miasta Torunia.

Oprac. Natalia Przytarska

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...