XLI Świętojański Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

XLI Świętojański Rajd Rowerowy

Sport
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Rowerzyści na trasie leśnej, fot. Katarzyna Rutkowska

Z Fortu IV wyruszy w niedzielę 26 czerwca 2022 r. XLI Świętojański Rajd Rowerowy. 40-kilometrowa trasa powiedzie do podtoruńskiego Mirakowa.

Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Kolarskiej "Przygoda", działający przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Spotkanie  uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się  do  Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu przewidziano konkursy rekreacyjne i posiłek turystyczny. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają też okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem nastąpi powrót do Torunia. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski.

Zgłoszeń na rajd oraz wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł od osoby można dokonać w biurze Oddziału Miejskiego  PTTK (tel. 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca 2022 r.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego - została wymieniona już w 1222 r. jako Merechow w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 r. toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 r. Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

Fot. Katarzyna Rutkowska


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.