XIX Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XIX Toruński Festiwal Książki

Spotkania literackie, w których udział wezmą Wojciech Tochman, Eustachy Rylski, Mariusz Czubaj, wystawa exlibrisów, warsztaty komiksowe i plastyczne, wieczory poetyckie oraz wiele innych wydarzeń z książką w roli głównej – od 4 do 9 listopada trwa XIX Toruński Festiwal Książki.

Toruński Festiwal Książki to największa coroczna impreza literacka w naszym mieście. Trzon imprezy stanowią oczywiście spotkania autorskie. Będzie ich w tym roku sporo.

Najważniejszy gość festiwalu to Eustachy Rylski, znakomity prozaik, dramaturg i scenarzysta. Twórca jest laureatem tegorocznej Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Mistrz prozy obyczajowej z elementami psychologicznymi i społecznymi w swojej twórczości odwołuje się do wielkiej tradycji literackiej. Jego najnowsza powieść „Obok Julii” została znakomicie przyjęta przez krytykę i publiczność.

Miłośnicy kryminału z pewnością chętnie spotkają się z Mariuszem Czubajem, autorem poczytnych powieści, których głównym bohaterem jest komisarz Rudolf Heinz. Wraz z Markiem Krajewskim pisarz stworzył też kryminały „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne”. Jest też Czubaj literaturoznawcą, więc rozmowa podczas spotkania niekoniecznie musi się ograniczyć do jego twórczości. Dla tych, którym fikcja nie wystarcza przygotowano spotkanie ze świetnym reportażystą Wojciechem Tochmanem. W swoich relacjach pisał on m.in. o dramatach ludzkich za naszą wschodnią granicą, w państwach byłej  Jugosławii czy Rwandzie. Jego najnowsza książka „Eli, Eli” to wstrząsająca o opowieść o filipińskich slumsach. To także pozycja, która mówi o tym, jak postrzegamy cierpienie innych

Nie zabraknie podczas festiwalu propozycji dla tych, których interesuje związek życia pisarza z jego dziełem. Do Torunia przyjedzie Dasso Saldivar, biograf Gabriela Garcii Marqueza.

Całą plejadę wspaniałych postaci życia literackiego gościć będziemy podczas spotkania z okazji 20-lecia „Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze”. W rozmowie udział wezmą Julia Hartwig, Anna Nasiłowska, Stefan Chwin, Aleksander Fiut, Marek Kędzierski, Ryszard Krynicki, Krzysztof Myszkowski, Leszek Szaruga. Dyskusję poprowadzi Jerzy Kisielewski, a dźwiękami gitary uświetni ją Janusz Strobel.

Z naszego podwórka

Jak zawsze festiwal jest również okazją do promowania lokalnych twórców. Wśród nich znajdzie się m.in. Mikołaj Wyrzykowski, 15-latek, który napisał baśń „Opowieści z sosnowego lasu”. Z Toruniem związany jest również Jerzy Lesław Ordan. Ten poeta, prozaik i działacz kulturalny wydał w tym roku powieść „Wiosenne przesilenie”. O scenariuszu i przewodniku po stałej ekspozycji w Muzeum Podróżników opowiedzą autorzy – Robert A. Dul oraz Magdalena Nierzwicka. Z kolei Muzeum Etnograficzne promować będzie swoje najnowsze wydawnictwo – książkę i audiobook „Bajki dla odważnych”. O książce „U źródeł pamięci. O zapominaniu w historii teologii i literaturze” opowiedzą jej redaktorzy: ks. dr hab. Piotr Roszak , prof. Andrzej Radzimiński, prof. Mirosław Strzyżewski,  ks. prof. Mirosław Mróz i Cezary Dobies. „Dotyk tęczy” to tytuł książki poetyckiej Wandy Wasickiej z niedalekiej Nieszawy. Z tą autorką również spotka się toruńska publiczność.

Książkowy warsztat

Festiwal to także okazja do zapoznania z książką od strony praktycznej. W tej dziedzinie przoduje Dom Muz, który przygotował szereg warsztatów dla starszych i młodszych. Na początek dla dorosłych warsztaty scrapbookingowe (to sztuka ręcznego ozdabiania). Uczestnicy stworzą piękne zakładki do książek. Dla dzieci placówka przygotowała warsztaty komiksowe nawiązujące do twórczości Fredry i Tuwima i warsztaty teatralno-plastyczne poświęcone mitom, nie tylko tym literackim. Połączeniem warsztatów plastycznych i spotkania autorskiego będzie impreza „Na gady nie ma rady” z udziałem Izy Niewiadomskiej-Labiak. W Centrum Sztuki Współczesnej młodzi ludzie dowiedzą się z kolei, czym był i jest dzisiaj ekslibris.

Uzupełnieniem programu festiwalu będzie koncert poetycko - szantowy w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej (jedyna biletowana impreza festiwalu) oraz wystawa exlibrisów Krzysztofa Marka Bąka, Rajmunda Aszkowskiego i Marka Głowackiego.

Koordynatorem Toruńskiego Festiwalu Książki jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia. Imprezy odbywają się w Domu Muz, Dworze Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Okręgowym, hotelu Bulwar i Klubie Muzycznym Mocart.

Program XIX Toruńskiego Festiwalu Książki

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.