XIII Toruńskie Medievalia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

XIII Toruńskie Medievalia

Kultura
Data publikacji: 24 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Festyn rycerski w fosie_dwóch wojów walczy ze sobą_fot. Lech Kamiński

W sobotę 29 października 2022 r. zapraszamy do Torunia na turnieje, gry i zabawy w stylu średniowiecznym, czyli XIII Toruńskie Medievalia.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12:00-16:00 w Fosie Zamkowej przy ul. Przedzamcze 5 i kierowane jest zarówno do małych odbiorców, jak i całych rodzin. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z życiem średniowiecznego rycerstwa, turnieju w łucznictwie i szermierce, zabawach plebejskich, warsztatach wyrobu świec i wielu innych atrakcjach. Wstęp wolny.

Podczas pokazu średniowiecznej musztry zbrojny oddział Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej pod komendą rycerza zaprezentuje podstawowe sposoby walki średniowiecznej formacji pieszej, dawną broń palną oraz zasady jej działania. Na nieco bardziej aktywnych uczestników czekać będzie możliwość poznania sztuki władania bronią białą, czyli ćwiczenia z szermierki pod okiem doświadczonych instruktorów. O godzinie 15:00 zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu zespołu "Żniwa".

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych torunian. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w średniowiecznych grach zręcznościowych m.in. w grze w króla czy dart średniowieczny. Pod nadzorem specjalisty będzie można również własnoręcznie wykonać świecę, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu pszczół, ich pracy i znaczeniu w życiu człowieka. Przewidziana jest prezentacja sprzętu pszczelarskiego i stroju bartnika, czyli dawnego pszczelarza. Nieco starsi będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w rzutach toporem, podkową czy nożem. W tzw. zbrojowniach można będzie przymierzyć i przetestować elementy średniowiecznego rynsztunku bojowego, porozmawiać z rekonstruktorami i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat średniowiecznego uzbrojenia.

Plakat Medievaliów

Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i Instagramie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....