www.torun.pl

Wyzwolone Kujawy i Pomorze

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

10 stycznia 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja Sejmików Województw Kujawsko-Pomorskiego oraz Pomorskiego. Wśród zaproszonych gości znalazł się także prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych hymnu polskiego. Następnie gości przywitała przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska. Wspomniała o ważności posiadania autorytetów w społeczeństwie, a w szczególności pamiętania o nich podczas rocznic historycznych. Przywołała wiele postaci, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Wincentego Witosa. Pośród nich wyróżniła także tego, który przysłużył się wyzwoleniu Kujaw i Pomorza - generała Józefa Hallera.

18 stycznia 1921 roku w Toruniu, w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów, odebrał tytuł honorowego obywatela. Przy tej okazji generał wspomina: “W bardzo słoneczny dzień, stary, kopernikowski Toruń przyjmował wojska polskie i władze cywilne. Rynek z pięknym ratuszem był zatłoczony rozentuzjazmowaną ludnością. A to w środku otwiera się miasto swoim błękitem wojska 11. dywizji. Wreszcie poproszono mnie na balkon ratusza, skąd przemówiłem witając imieniem naczelnika państwa i naczelnego wodza oraz rządu polskiego staropolski” - przywołała słowa generała Elżbieta Piniewska.

O nastrojach panujących w tamtych czasach wspomniał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

Kiedy po 11 listopada 1918 roku Polacy na ziemiach wyzwolonych z entuzjazmem przystąpili do odbudowy swojego państwa, nasi przodkowie, wciąż tu na Pomorzu i Kujawach, musieli czekać. Wciąż musieli mieć nadzieję, iż dla nich również zejdzie w końcu jutrzenka wolności. Jedynie ziemia włocławska i dobrzyńska, dziś współtworzące nasze województwo, mogły cieszyć się wolnością od pierwszych dni po zakończeniu wojny. Po 100 latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą, życiem, a także sercem i pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczypospolitą dla nas.

Obchody stulecia powrotu Torunia oraz Kujaw i Pomorza do wolnej Polski, które odbędą się w dniach 16-19 stycznia 2020 roku, zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Z tej okazji na uroczystej sesji Sekretarz Stanu Andrzej Dera odczytał list Prezydenta.

Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, gdy świętujemy jubileusz odzyskania niepodległości, upamiętniają Państwo wspólnie setną rocznicę przyłączenia tych ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Słowa uznania i gratulacje kieruję do przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli oraz całej społeczności województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Chciałbym podziękować za to, że czczą Państwo pamięć swoich przodków i poprzedników, którzy przez blisko półtora wieku zaborów, pomimo presji ze strony władz pruskich, pozostali wierni narodowej tożsamości, a kiedy nadeszła chwila dziejowego przełomu, całym sercem zaangażowali się w odbudowę struktur suwerennego państwa i jego obronę przed najazdem bolszewików.

Uroczystą sesję zakończyło odnowienie ślubowania na wierność Ojczyźnie odczytane przez Maksymiliana Kasprzaka, kombatanta września 1939 roku. 

- My, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej oraz Ojcom naszej niepodległości, mężom stanu, żołnierzom, działaczom społecznym, politykom, duchownym i mieszkańcom naszych regionów za odzyskaną po czasach zaborów wolność naszej Ojczyzny i za powrót ziem Pomorza i Kujaw, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej niepodległości i zadeklarować zobowiązanie do dalszej służby naszej Matce - Polsce. (...) Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich tych pokoleń naszych przodków, które swą codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, a często też ofiarą najcenniejszą, życia i zdrowia, pozwolili nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną i troszczyć się o jej dalszy rozwój z myślą o kolejnych pokoleniach.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".