Wyzwolone Kujawy i Pomorze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyzwolone Kujawy i Pomorze

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

10 stycznia 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja Sejmików Województw Kujawsko-Pomorskiego oraz Pomorskiego. Wśród zaproszonych gości znalazł się także prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych hymnu polskiego. Następnie gości przywitała przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska. Wspomniała o ważności posiadania autorytetów w społeczeństwie, a w szczególności pamiętania o nich podczas rocznic historycznych. Przywołała wiele postaci, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Wincentego Witosa. Pośród nich wyróżniła także tego, który przysłużył się wyzwoleniu Kujaw i Pomorza - generała Józefa Hallera.

18 stycznia 1921 roku w Toruniu, w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów, odebrał tytuł honorowego obywatela. Przy tej okazji generał wspomina: “W bardzo słoneczny dzień, stary, kopernikowski Toruń przyjmował wojska polskie i władze cywilne. Rynek z pięknym ratuszem był zatłoczony rozentuzjazmowaną ludnością. A to w środku otwiera się miasto swoim błękitem wojska 11. dywizji. Wreszcie poproszono mnie na balkon ratusza, skąd przemówiłem witając imieniem naczelnika państwa i naczelnego wodza oraz rządu polskiego staropolski” - przywołała słowa generała Elżbieta Piniewska.

O nastrojach panujących w tamtych czasach wspomniał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

Kiedy po 11 listopada 1918 roku Polacy na ziemiach wyzwolonych z entuzjazmem przystąpili do odbudowy swojego państwa, nasi przodkowie, wciąż tu na Pomorzu i Kujawach, musieli czekać. Wciąż musieli mieć nadzieję, iż dla nich również zejdzie w końcu jutrzenka wolności. Jedynie ziemia włocławska i dobrzyńska, dziś współtworzące nasze województwo, mogły cieszyć się wolnością od pierwszych dni po zakończeniu wojny. Po 100 latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą, życiem, a także sercem i pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczypospolitą dla nas.

Obchody stulecia powrotu Torunia oraz Kujaw i Pomorza do wolnej Polski, które odbędą się w dniach 16-19 stycznia 2020 roku, zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Z tej okazji na uroczystej sesji Sekretarz Stanu Andrzej Dera odczytał list Prezydenta.

Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, gdy świętujemy jubileusz odzyskania niepodległości, upamiętniają Państwo wspólnie setną rocznicę przyłączenia tych ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Słowa uznania i gratulacje kieruję do przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli oraz całej społeczności województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Chciałbym podziękować za to, że czczą Państwo pamięć swoich przodków i poprzedników, którzy przez blisko półtora wieku zaborów, pomimo presji ze strony władz pruskich, pozostali wierni narodowej tożsamości, a kiedy nadeszła chwila dziejowego przełomu, całym sercem zaangażowali się w odbudowę struktur suwerennego państwa i jego obronę przed najazdem bolszewików.

Uroczystą sesję zakończyło odnowienie ślubowania na wierność Ojczyźnie odczytane przez Maksymiliana Kasprzaka, kombatanta września 1939 roku. 

- My, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej oraz Ojcom naszej niepodległości, mężom stanu, żołnierzom, działaczom społecznym, politykom, duchownym i mieszkańcom naszych regionów za odzyskaną po czasach zaborów wolność naszej Ojczyzny i za powrót ziem Pomorza i Kujaw, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej niepodległości i zadeklarować zobowiązanie do dalszej służby naszej Matce - Polsce. (...) Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich tych pokoleń naszych przodków, które swą codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, a często też ofiarą najcenniejszą, życia i zdrowia, pozwolili nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną i troszczyć się o jej dalszy rozwój z myślą o kolejnych pokoleniach.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.