www.torun.pl

Wyzwolone Kujawy i Pomorze

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

10 stycznia 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja Sejmików Województw Kujawsko-Pomorskiego oraz Pomorskiego. Wśród zaproszonych gości znalazł się także prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych hymnu polskiego. Następnie gości przywitała przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska. Wspomniała o ważności posiadania autorytetów w społeczeństwie, a w szczególności pamiętania o nich podczas rocznic historycznych. Przywołała wiele postaci, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Wincentego Witosa. Pośród nich wyróżniła także tego, który przysłużył się wyzwoleniu Kujaw i Pomorza - generała Józefa Hallera.

18 stycznia 1921 roku w Toruniu, w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów, odebrał tytuł honorowego obywatela. Przy tej okazji generał wspomina: “W bardzo słoneczny dzień, stary, kopernikowski Toruń przyjmował wojska polskie i władze cywilne. Rynek z pięknym ratuszem był zatłoczony rozentuzjazmowaną ludnością. A to w środku otwiera się miasto swoim błękitem wojska 11. dywizji. Wreszcie poproszono mnie na balkon ratusza, skąd przemówiłem witając imieniem naczelnika państwa i naczelnego wodza oraz rządu polskiego staropolski” - przywołała słowa generała Elżbieta Piniewska.

O nastrojach panujących w tamtych czasach wspomniał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

Kiedy po 11 listopada 1918 roku Polacy na ziemiach wyzwolonych z entuzjazmem przystąpili do odbudowy swojego państwa, nasi przodkowie, wciąż tu na Pomorzu i Kujawach, musieli czekać. Wciąż musieli mieć nadzieję, iż dla nich również zejdzie w końcu jutrzenka wolności. Jedynie ziemia włocławska i dobrzyńska, dziś współtworzące nasze województwo, mogły cieszyć się wolnością od pierwszych dni po zakończeniu wojny. Po 100 latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą, życiem, a także sercem i pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczypospolitą dla nas.

Obchody stulecia powrotu Torunia oraz Kujaw i Pomorza do wolnej Polski, które odbędą się w dniach 16-19 stycznia 2020 roku, zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Z tej okazji na uroczystej sesji Sekretarz Stanu Andrzej Dera odczytał list Prezydenta.

Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, gdy świętujemy jubileusz odzyskania niepodległości, upamiętniają Państwo wspólnie setną rocznicę przyłączenia tych ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Słowa uznania i gratulacje kieruję do przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli oraz całej społeczności województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Chciałbym podziękować za to, że czczą Państwo pamięć swoich przodków i poprzedników, którzy przez blisko półtora wieku zaborów, pomimo presji ze strony władz pruskich, pozostali wierni narodowej tożsamości, a kiedy nadeszła chwila dziejowego przełomu, całym sercem zaangażowali się w odbudowę struktur suwerennego państwa i jego obronę przed najazdem bolszewików.

Uroczystą sesję zakończyło odnowienie ślubowania na wierność Ojczyźnie odczytane przez Maksymiliana Kasprzaka, kombatanta września 1939 roku. 

- My, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej oraz Ojcom naszej niepodległości, mężom stanu, żołnierzom, działaczom społecznym, politykom, duchownym i mieszkańcom naszych regionów za odzyskaną po czasach zaborów wolność naszej Ojczyzny i za powrót ziem Pomorza i Kujaw, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej niepodległości i zadeklarować zobowiązanie do dalszej służby naszej Matce - Polsce. (...) Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich tych pokoleń naszych przodków, które swą codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, a często też ofiarą najcenniejszą, życia i zdrowia, pozwolili nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną i troszczyć się o jej dalszy rozwój z myślą o kolejnych pokoleniach.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.