Wystawa pamiątek kopernikańskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wystawa pamiątek kopernikańskich

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Wystawa pamiątek kopernikańskich

Nastał Rok Kopernikański. W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina, a cóż takiego poza radosnymi wspomnieniami zabiorą ze sobą do domu nasi goście? Z pewnością pamiątki! Rzeczy niepozorne, przywołujące wspomnienia, zabierające w sentymentalną podróż do miejsc, które niegdyś odwiedziliśmy. Lubimy je dawać i otrzymywać. My natomiast bardzo lubimy do tego wracać i zabierać naszych gości w podróż do przeszłości. Zapraszamy do Domu Mikołaja Kopernika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie zaprezentowany zostanie fenomen pamiątek powstałych z okazji urodzin astronoma na przestrzeni niemal 100 lat.

A jak wyglądała kiedyś pamiątka z Kopernikiem, co i komu miała przypominać? Jaki wizerunek fana wielkiego astronoma wyłania się ze zbioru pamiątek w Domu Mikołaja Kopernika? Kto i dlaczego wspominał rocznicę z 1973 roku? Czym są dziś dla nas te przedmioty? Na te pytania odpowie właśnie wystawa czasowa „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” prezentowana będzie w Domu Mikołaja Kopernika już od 27 stycznia.

Kolekcja nie była do tej pory często pokazywana, a 550. rocznica jest doskonałą okazją do wspomnienia profesjonalnych i amatorskich materialnych form pamięci, śmiesznych, wzruszających, a niekiedy na bardzo wysokim poziomie użytkowo-estetycznym. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele pamiątek mieszka w szafach naszych dziadków czy rodziców. Linijka, lusterko, szklanki, zegarek, ale również zeszyt, talerze, biżuteria czy elementy tekstylne, a to wszystko z Kopernikiem! Poza szeregiem luźnych obiektów obejrzeć można będzie również instalację w postaci rekonstrukcji wnętrza mieszkalnego, będzie to pokoik z lat 70., z elementami ówczesnego designu, który dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. 

Zapraszamy w podróż sentymentalną z Mikołajem Kopernikiem!

 Więcej o wydarzeniach związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika tutaj: https://www.torun.pl/pl/kopernik550

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.