Wystawa "Chigiri-e". Prace Ogawa Yumi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wystawa "Chigiri-e". Prace Ogawa Yumi

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma zaszczyt zaprosić Państwa na nową wystawę pt. ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”.

Ekspozycja, której wernisaż odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 17.00, jest pierwszą w Polsce prezentacją sztuki chigiri-e. Chigiri-e (ちぎり絵) jest rękodziełem typowo japońskim. Technika ta wykorzystuje kolorowy papier, który drze się w taki sposób, by kawałki tworzyły obrazy. Efekt finalny przypomina akwarelę. Technika ta powstała w okresie Heian (794–1185). Wtedy łączono ją z kaligrafią. Papier, który się wykorzystuje przy tworzeniu prac to japoński washi. Chigiri-e jest popularną formą rękodzieła,  technikę tę wykorzystuje się do tworzenia zarówno abstrakcyjnych, jak i realistycznych prac.

Tematami realistycznych przedstawień są kacho-ga (ptaki i kwiaty), ale i sceny rodzajowe oraz pejzaże. Najczęściej używanym w tej technice papierem specjalistycznym jest ręcznie robiony, wysokiej jakości tengujoshi. Ze względu na to, że jest wytrzymały, niemal przezroczysty i cienki, znajduje również zastosowanie do napraw i renowacji obrazów i innych dzieł sztuki. Do tej pory sztuki chigiri-e nie prezentowano na wystawach w Polsce.

Na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą zaprezentowane zostaną prace Yumiko Ogawa, ps. art. Yumi (1942–2003), urodzonej w Sebato (obecna cześć miasta Himeji) w prowincji Hyogo. Artystka swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Japonii.
Ekspozycja będzie udostępniona dla zwiedzających do 7 stycznia 2024 r.
___
Wystawa czasowa: ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”
Miejsce: Kamienica pod Gwiazdą, Wielka Sień, sala II piętra
Wernisaż otwarty: 22 września 2023 r., godz. 17.00
Udostępnienie: 23 września 2023 r. – 7 stycznia 2024 r.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Paczuska

 

Data: 
22.09.2023 17:00
Miejsce: 
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.