www.torun.pl

Wystartował Bella Skyway Festival 11

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 sierpnia 2019


W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli! Ceremonia otwarcia odbyła się w pobliżu jednej z najciekawszych atrakcji — China Town na ulicy Gregorkiewicza.

To największe w województwie kujawsko-pomorskim wydarzenie kulturalne co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając nie tylko tutejszych mieszkańców, ale też gości z innych województw, a nawet krajów. Przypomnijmy, w zeszłorocznej edycji wzięło udział rekordowe około 400 tysięcy osób, czyli prawie o 20 tysięcy więcej niż w 2017! Czy padnie kolejny rekord frekwencji?

- Bella Skyway Festival pokazuje dwadzieścia imponujących instalacji. Warto każdą obejrzeć - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ten festiwal jest markowym produktem naszego miasta. Potwierdza to olbrzymie zainteresowanie artystów, którzy przysłali prawie 150 projektów, spośród których komisja programowa wybrała 20 najciekawszych. Do tego dochodzi kilka wydarzeń towarzyszących, w tym koncerty za CKK Jordanki.

Motywem przewodnim imprezy jest tym razem „Różnorodność miejsca”. Zainspirowani pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu organizatorzy nawiązują do nieustannego ludzkiego pragnienia do poznawania tego, co nowe i doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne. Dzięki kreatywności i wyobraźni artystów z Polski, Francji, Portugalii, Litwy, Finlandii i Singapuru Toruń przybrał wyjątkową i niepowtarzalną kreację!

- TZMO to po prostu Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, a Bella to nasz znak handlowy. Jestem szczęśliwy, że od ponad dziesięciu lat wspieramy międzynarodowy festiwal Bella Skyway - powiedział prezes zarządu TZMO Jarosław Józefowicz. - Nasza strategia gospodarcza wiąże się ze wsparciem działalności kulturalnej, edukacyjnej czy sportowej. Jesteśmy dumni,  że w 2019 roku ponownie rozjaśnimy miasto Toruń.

W obrębie gotyckiej starówki zobaczymy nietuzinkowe dekoracje świetlne, instalacje audio-wizualne, mappingi, projekcje 3D i wszelakie pokazy multimedialne. Wycieczkę po Bella Skyway Festival najlepiej zacząć od placu za CKK Jordanki, a z niego dostać się pod Urząd Marszałkowski.

W następującej kolejności warto także odwiedzić: Ruiny Podominikańskie, skrzyżowanie ul. Wały gen. Sikorskiego z ul. Gregorkiewicza, ul. Dąbrowskiego, ul. Browarną, plac przy Baju Pomorskim, Fosę Zamkową, ul. Ciasną, Pałac Dąmbskich przy ul. Łaziennej, Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i Hotel Bulwar.

Następnie polecamy znaleźć dobre miejsce do obserwacji mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, a potem udać się jeszcze pod Krzywą Wieżę, Alpinarium przy ul. Kopernika i na sam deser pod Collegium Maximum! Co ciekawe, Bella Skyway zagości również na Mokrem, wszak multimedialne pokazy po raz kolejny przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wymienione wyżej miejsca odwiedzimy za darmo! Jedynie pokaz autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus będzie płatny. W specjalnym namiocie na Rynku Staromiejskim odbywać się będzie zachwycający seans w formacie 360 stopni. Wstęp kosztuje 20 zł.

Festiwalowe atrakcje będą dostępne codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 20:30-00:00, w Młynie Wiedzy natomiast – 22.08.2019 w godzinach 21:30, 22:00, 22:30.

fot. Sławomir Kowalski 

fot. Wojciech Szabelski 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Kultura, Miasto
  Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • 42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • 14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.
 • W poniedziałek 16 września 2019 r. rusza sprzedaż biletów na miejsca stojące na wyjątkowe wydarzenie - 2019 Revline Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.