Wysoko wśród liderów inwestycji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wysoko wśród liderów inwestycji

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 16 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Wysoko wśród liderów inwestycji

Toruń znalazł się na 6. miejscu w rankingu Liderów inwestycji w latach 2020-2022. Przegoniliśmy takie miasta wojewódzkie, jak Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Katowice czy też Gdańsk.

- Cieszy tak wysokie miejsce w tym rankingu, ponieważ inwestycje stanowią bardzo ważny element działalności samorządu. W ostatnich, trudnych latach, naznaczonych pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, Toruń nie zwalnia tempa. W sierpniu tego roku oddaliśmy naszym mieszkańcom do użytku nową linię tramwajową łączącą nowe osiedle, wciąż powstające na północy miasta, ze wschodnią i zachodnią jego częścią. Stale inwestujemy też w infrastrukturę drogową, obecnie przy rządowym wsparciu realizujemy osiem projektów w różnych częściach Torunia. Powstają też nowe budynki oświatowe, takie jak szkoły podstawowe przy ul. Strzałowej i Grasera, położone na przeciwległych krańcach miasta, które silnie się zaludniają. Uzupełniamy też bazę sportową: przy Szkole Podstawowej nr 11 kończymy budowę nowej sali gimnastycznej, a przy Zespole Szkół nr 19 nowy basen rekreacyjno-rehabilitacyjny – mówi Prezydent Michał Zaleski.

Toruń, ze średnimi wydatkami per capita w latach 2020-2022 na poziomie 2070,24 złotych, znalazł się na 6. miejscu rankingu (awans z miejsca 8). Pierwsze miejsce, ze średnimi wydatkami per capita na poziomie 2875,85 złotych zajęło Opole. Drugie miejsce zajął Szczecin, trzecie Kraków, czwarte Poznań, a piąte Warszawa.

Warto dodać, że Toruń jest również atrakcyjny dla inwestorów zewnętrznych, którzy chętnie nabywają grunty na terenie miasta. W ostatnim czasie otrzymaliśmy też tytuł "Gruntu na medal". Najlepszy teren pod inwestycje na Kujawach i Pomorzu to ponad 4,5 ha w rejonie ul. Andersa w Toruniu. Kapituła ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, uhonorowała I miejscem wśród terenów inwestycyjnych województwa miejskie nieruchomości znajdujące się na lewobrzeżu Torunia. Teren został zgłoszony do konkursu przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. Działki wyróżnione tytułem „Grunt na medal”  to kompleks nieruchomości przy ul. Nowaka 11 – 13 i Stamirowskiego 9. Teren składa się z 3 działek inwestycyjnych. Do nieruchomości przylegają ulice z pełnym uzbrojeniem we wszystkie media. W tej części Torunia zainwestowała już firma ARD  GRUDZIĄDZKA TORUŃ Sp. z o.o., która kupiła od miasta działkę przy ul. Nowaka za cenę 6,1 miliona złotych. Kolejne przetargi zaplanowano na 24 listopada 2023. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Centrum Wsparcie Biznesu w Toruniu: https://torun.direct/nieruchomosci/oferta-inwestycyjna/jozefa-nowaka-11-i-karola-stamirowskiego-9


Ranking „Liderzy inwestycji” organizowany przez miesięcznik Wspólnota to najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w  tym przypadku 2020–2022). Organizatorzy w ten sposób chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu. Uzasadnieniem dla uwzględnienia wydatków majątkowych (a nie tylko inwestycyjnych) jest fakt, że np. wydatki na dokapitalizowanie spółek są de facto często przeznaczane na wsparcie projektów inwestycyjnych. Zresztą wydatki majątkowe, niebędące równocześnie inwestycyjnymi, to niewielka część uwzględnianych wydatków (około 2–3 proc.).

W przypadku miast wojewódzkich i innych miast na prawach powiatu pod uwagę brane są też wartość inwestycji finansowanych samodzielnie przez spółki komunalne. W niektórych przypadkach znacząco wpływa to na pozycję w rankingu. Na przykład trzeci w zestawieniu miast wojewódzkich Kraków bez uwzględnienia wydatków spółek byłby na miejscu siódmym, Warszawa przesunęła się z miejsca dwunastego na piąte, a Toruń z dziesiątego na szóste.

fot. Michał Kunicki

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.