Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: trzy osoby trzymają wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej

Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 1 grudnia 2022 r. w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród gości spotkania byli m.in.zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej Wojciech Kaatz oraz członkowie Rady Społecznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Nagrodę na ręce Justyny Wileńskiej, dyrektorki Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, oraz dr. n. med. Marcina Rogoziewicza, kierownika Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów, przekazała Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels.

Inicjatywa Angels to organizacja non profit o zasięgu globalnym. Działa w porozumieniu z Europejską Organizacją Udarową na terenie Europy oraz ze Światową Organizacją Udaru Mózgu na terenie całego świata. Jak wyjaśniła Anna Kiełkowska z Inicjatywy Angels, zadaniem organizacji jest propagowanie nowoczesnego i najbardziej korzystnego dla chorych leczenia udarów mózgu i stworzenie tzw. ścieżki udarowej zaczynając od świadomości społeczeństwa poprzez Zespoły Ratownictwa Medycznego aż do leczenia szpitalnego. Inicjatywa Angels wymaga raportowania wszystkich leczonych w danym szpitalu przypadków udaru mózgu do rejestrów światowych (RES-Q w Brnie oraz SITS w Karolińska Instytut w Sztokholmie). Ma to za zadanie tzw. samokontroli prowadzonego leczenia oraz działań porównawczych.

W programie uroczystości była również prelekcja zatytułowana „Leczenie udarów mózgu w świetle międzynarodowych standardów w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu”, którą wygłosił kierownik Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów dr n. med. Marcin Rogoziewicz. Zaznaczył, że najlepszym odzwierciedleniem sukcesu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu są liczby. Średni czas podania leku trombolitycznego od pojawienia się chorego z udarem w SSM w Toruniu to około 26 minut. To znakomity wynik ponieważ w skali kraju za duży sukces powszechnie uważa się podanie leku w czasie pierwszych 45 minut.

W szpitalu bardzo ważna jest dobra koordynacja i współpraca osób z wielu obszarów dlatego też uhonorowano tych, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Symboliczne nagrody z rąk dr. n. med. Marcina Rogoziewicza oraz Anny Kiełkowskiej z Inicjatywy Angels odebrali kierownicy Oddziału Neurochirurgii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej, Pracowni Rentgenodiagnostyki i Diagnostyki Obrazowej, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz dyrektor spółki Tomograf ikierownik Pracowni Tomografii Komputerowej.

W Toruńskim Szpitalu Miejskim w lipcu 2022 r. została wprowadzona tzw. „procedura udarowa”. Sprawna współpraca wspomnianych zespołów pozwoliła szpitalowi już na samym początku uzyskać wyniki predysponujące do nagrody najbardziej prestiżowej. Takie osiągnięcie jest tym bardziej cenne, że do tej pory żaden oddział udarowy w województwie kujawsko-pomorskim nie otrzymał tak wysokiego wyróżnienia. W III kwartale 2022 tylko 8 szpitali w Polsce uzyskało podobny wynik.

Fot. SSM im. M. Kopernika W Toruniu

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.