Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: trzy osoby trzymają wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej

Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 1 grudnia 2022 r. w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród gości spotkania byli m.in.zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej Wojciech Kaatz oraz członkowie Rady Społecznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Nagrodę na ręce Justyny Wileńskiej, dyrektorki Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, oraz dr. n. med. Marcina Rogoziewicza, kierownika Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów, przekazała Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels.

Inicjatywa Angels to organizacja non profit o zasięgu globalnym. Działa w porozumieniu z Europejską Organizacją Udarową na terenie Europy oraz ze Światową Organizacją Udaru Mózgu na terenie całego świata. Jak wyjaśniła Anna Kiełkowska z Inicjatywy Angels, zadaniem organizacji jest propagowanie nowoczesnego i najbardziej korzystnego dla chorych leczenia udarów mózgu i stworzenie tzw. ścieżki udarowej zaczynając od świadomości społeczeństwa poprzez Zespoły Ratownictwa Medycznego aż do leczenia szpitalnego. Inicjatywa Angels wymaga raportowania wszystkich leczonych w danym szpitalu przypadków udaru mózgu do rejestrów światowych (RES-Q w Brnie oraz SITS w Karolińska Instytut w Sztokholmie). Ma to za zadanie tzw. samokontroli prowadzonego leczenia oraz działań porównawczych.

W programie uroczystości była również prelekcja zatytułowana „Leczenie udarów mózgu w świetle międzynarodowych standardów w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu”, którą wygłosił kierownik Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów dr n. med. Marcin Rogoziewicz. Zaznaczył, że najlepszym odzwierciedleniem sukcesu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu są liczby. Średni czas podania leku trombolitycznego od pojawienia się chorego z udarem w SSM w Toruniu to około 26 minut. To znakomity wynik ponieważ w skali kraju za duży sukces powszechnie uważa się podanie leku w czasie pierwszych 45 minut.

W szpitalu bardzo ważna jest dobra koordynacja i współpraca osób z wielu obszarów dlatego też uhonorowano tych, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Symboliczne nagrody z rąk dr. n. med. Marcina Rogoziewicza oraz Anny Kiełkowskiej z Inicjatywy Angels odebrali kierownicy Oddziału Neurochirurgii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej, Pracowni Rentgenodiagnostyki i Diagnostyki Obrazowej, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz dyrektor spółki Tomograf ikierownik Pracowni Tomografii Komputerowej.

W Toruńskim Szpitalu Miejskim w lipcu 2022 r. została wprowadzona tzw. „procedura udarowa”. Sprawna współpraca wspomnianych zespołów pozwoliła szpitalowi już na samym początku uzyskać wyniki predysponujące do nagrody najbardziej prestiżowej. Takie osiągnięcie jest tym bardziej cenne, że do tej pory żaden oddział udarowy w województwie kujawsko-pomorskim nie otrzymał tak wysokiego wyróżnienia. W III kwartale 2022 tylko 8 szpitali w Polsce uzyskało podobny wynik.

Fot. SSM im. M. Kopernika W Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.