Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Urolodzy ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu po raz pierwszy wszczepili sztuczny implant zwieracza cewki moczowej.

- To pionierska operacja w naszym szpitalu i dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu w związku z chorobami onkologicznymi, szczególnie nowotworem czy przerostem stercza. Implant może zdecydowanie poprawić komfort ich życiamówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Krępująca dolegliwość bardzo ogranicza aktywność życiową chorych. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nie chcą wychodzić z domu, unikają dłuższych spacerów i podróży z utrudnionym dostępem do toalety. Sztuczny implant zastępuje chory organ i umożliwia niemal normalne funkcjonowanie. Co ważne, już drugiego dnia po operacji pacjent może wrócić do domu.

W Polsce tylko kilka ośrodków wykonuje takie specjalistyczne zabiegi. Toruńscy lekarze do tej pory jeździli się tam szkolić, teraz będą mogli wykonywać operacje na miejscu. Dwa pierwsze implanty zostały wszczepione 19 listopada 2014 r. Zabieg wykonał dr Christofer Llorens ze Szwajcarii, a asystowali mu przy operacji prof. dr Tomasz Drewa, koordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej SSM oraz dr Przemysław Adamczyk. 

Obecność szwajcarskiego specjalisty była nieprzypadkowa – w operacji zastosowano nowoczesny, szwajcarski implant zwieracza, wykonany z silikonu. Składa się on z mankietu i pompki, która jest umieszczana w mosznie. Kiedy chory chce oddać mocz, naciska i puszcza guzik umieszczony na pompce, a ta pobiera płyn z mankietu. Wówczas spada ciśnienie wokół cewki moczowej i pacjent może oddać mocz. Po chwili mankiet automatycznie się wypełnia i zamyka cewkę, dzięki czemu chory może zapanować nad swoim pęcherzem.

Ile takich zabiegów będzie można wykonać w Toruniu ? Potrzeby są duże i rosną, bo wzrasta też wykrywalność nowotworów stercza. Koszt jednego szwajcarskiego zwieracza to ok. 20-25 tys. zł, ale zabiegi są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłoroczny kontrakt szpitala z NFZ określi więc, ilu pacjentów skorzysta z tej nowoczesnej metody. Najważniejsze jednak, że operacja jest już możliwa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".