Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Urolodzy ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu po raz pierwszy wszczepili sztuczny implant zwieracza cewki moczowej.

- To pionierska operacja w naszym szpitalu i dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu w związku z chorobami onkologicznymi, szczególnie nowotworem czy przerostem stercza. Implant może zdecydowanie poprawić komfort ich życiamówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Krępująca dolegliwość bardzo ogranicza aktywność życiową chorych. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nie chcą wychodzić z domu, unikają dłuższych spacerów i podróży z utrudnionym dostępem do toalety. Sztuczny implant zastępuje chory organ i umożliwia niemal normalne funkcjonowanie. Co ważne, już drugiego dnia po operacji pacjent może wrócić do domu.

W Polsce tylko kilka ośrodków wykonuje takie specjalistyczne zabiegi. Toruńscy lekarze do tej pory jeździli się tam szkolić, teraz będą mogli wykonywać operacje na miejscu. Dwa pierwsze implanty zostały wszczepione 19 listopada 2014 r. Zabieg wykonał dr Christofer Llorens ze Szwajcarii, a asystowali mu przy operacji prof. dr Tomasz Drewa, koordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej SSM oraz dr Przemysław Adamczyk. 

Obecność szwajcarskiego specjalisty była nieprzypadkowa – w operacji zastosowano nowoczesny, szwajcarski implant zwieracza, wykonany z silikonu. Składa się on z mankietu i pompki, która jest umieszczana w mosznie. Kiedy chory chce oddać mocz, naciska i puszcza guzik umieszczony na pompce, a ta pobiera płyn z mankietu. Wówczas spada ciśnienie wokół cewki moczowej i pacjent może oddać mocz. Po chwili mankiet automatycznie się wypełnia i zamyka cewkę, dzięki czemu chory może zapanować nad swoim pęcherzem.

Ile takich zabiegów będzie można wykonać w Toruniu ? Potrzeby są duże i rosną, bo wzrasta też wykrywalność nowotworów stercza. Koszt jednego szwajcarskiego zwieracza to ok. 20-25 tys. zł, ale zabiegi są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłoroczny kontrakt szpitala z NFZ określi więc, ilu pacjentów skorzysta z tej nowoczesnej metody. Najważniejsze jednak, że operacja jest już możliwa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej
  Kultura, Miasto
  Zdjęcia znanych przedstawicieli miasta i regionu z ich ukochanymi książkami z dzieciństwa pokazane zostały na wystawie „Z klasyką do współczesności”. Wernisaż odbył się 16 września 2021 r. w głównym budynku Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego.
 • Na zdjęciu widać Ratusz Staromiejski
  Eko, Miasto
  Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zapraszamy do udziału w grze miejskiej Per Pedes – odbędzie się na terenie zespołu staromiejskiego w środę 22 września 2021 r.
 • Plakat zapowiadający wydarzenie Europejski Dzień bez Samochodu 2021
  Eko, Miasto
  Jak co roku miasto włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Główne imprezy i wydarzenia zaplanowano na środę 22 września 2021 r., kiedy przypada Europejski Dzień Bez Samochodu.
 • Na zdjęciu: oznakowanie pozioe informujące o ścieżce rowerowej
  Miasto
  Miasto Toruń podpisało z Europejską Federacją Cyklistów umowę partnerską na wdrożenie w Toruniu programu pilotażowego SCAP – Cargobikes (Safer Cycling Advocate Program – Cargobikes). Oznacza to, że rowery typu cargo pojawią się wkrótce na ulicach miasta.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Błądek-Mikołajczyk, dyrektor Wydziału Obsługi Mieszkańców podczas konferencji prasowej
  Miasto
  Moje Auto SMS to nazwa systemu, który ułatwia procedurę załatania spraw związanych z pojazdami w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia.
 • plakat RMK
  Eko, Miasto
  W sobotę 18 września 2021 r. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń organizuje Rowerową Masę Krytyczną z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Start na Rynku Nowomiejskim o godzinie 16.00.
 • Władze miasta rozważą wdrożenie w Toruniu nowoczesnego systemu monitoringu stref płatnego parkowania zwanego CityScanner. W maju przeprowadzono pilotażowe kontrole specjalnym pojazdem. Na spotkaniu z przedstawicielami firmy MCX Pro 16 września 2021 r. podsumowano pilotaż.
 • 70 lat temu powstał toruński oddział Polskiego Związku Niewidomych. Jubileusz połączony z obchodami Dnia Białej Laski odbył się 10 września 2021 r.
 • Wybitni lekarze z kraju i zagranicy przyjechali do Torunia na jubileuszowy, 70. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. Specjaliści obradować będą 15-18 września 2021 r. w CKK Jordanki.
 • Zespół Kameralny Multicamerata z Torunia świętuje 30-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji w środę, 15 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim odbył się okolicznościowy koncert.
 • Toruń będzie gospodarzem III Turnieju o Mistrzostwo Polski w Rugby na Wózkach. Spotkania zostaną rozegrane w dniach 16-18 września 2021 r.
 • Konkurs na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe został rozstrzygnięty.
 • Zwiedzanie wystaw, pokazy, warsztaty wykłady złożą się na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców. Odbędzie się ona 24 września 2021 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Zawodnicy toruńskiego Klubu Karate Tradycyjnego Kumade przywieźli 18 medali z Mistrzostw Polski.