Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Urolodzy ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu po raz pierwszy wszczepili sztuczny implant zwieracza cewki moczowej.

- To pionierska operacja w naszym szpitalu i dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu w związku z chorobami onkologicznymi, szczególnie nowotworem czy przerostem stercza. Implant może zdecydowanie poprawić komfort ich życiamówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Krępująca dolegliwość bardzo ogranicza aktywność życiową chorych. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nie chcą wychodzić z domu, unikają dłuższych spacerów i podróży z utrudnionym dostępem do toalety. Sztuczny implant zastępuje chory organ i umożliwia niemal normalne funkcjonowanie. Co ważne, już drugiego dnia po operacji pacjent może wrócić do domu.

W Polsce tylko kilka ośrodków wykonuje takie specjalistyczne zabiegi. Toruńscy lekarze do tej pory jeździli się tam szkolić, teraz będą mogli wykonywać operacje na miejscu. Dwa pierwsze implanty zostały wszczepione 19 listopada 2014 r. Zabieg wykonał dr Christofer Llorens ze Szwajcarii, a asystowali mu przy operacji prof. dr Tomasz Drewa, koordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej SSM oraz dr Przemysław Adamczyk. 

Obecność szwajcarskiego specjalisty była nieprzypadkowa – w operacji zastosowano nowoczesny, szwajcarski implant zwieracza, wykonany z silikonu. Składa się on z mankietu i pompki, która jest umieszczana w mosznie. Kiedy chory chce oddać mocz, naciska i puszcza guzik umieszczony na pompce, a ta pobiera płyn z mankietu. Wówczas spada ciśnienie wokół cewki moczowej i pacjent może oddać mocz. Po chwili mankiet automatycznie się wypełnia i zamyka cewkę, dzięki czemu chory może zapanować nad swoim pęcherzem.

Ile takich zabiegów będzie można wykonać w Toruniu ? Potrzeby są duże i rosną, bo wzrasta też wykrywalność nowotworów stercza. Koszt jednego szwajcarskiego zwieracza to ok. 20-25 tys. zł, ale zabiegi są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłoroczny kontrakt szpitala z NFZ określi więc, ilu pacjentów skorzysta z tej nowoczesnej metody. Najważniejsze jednak, że operacja jest już możliwa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.