Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Urolodzy ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu po raz pierwszy wszczepili sztuczny implant zwieracza cewki moczowej.

- To pionierska operacja w naszym szpitalu i dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu w związku z chorobami onkologicznymi, szczególnie nowotworem czy przerostem stercza. Implant może zdecydowanie poprawić komfort ich życiamówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Krępująca dolegliwość bardzo ogranicza aktywność życiową chorych. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nie chcą wychodzić z domu, unikają dłuższych spacerów i podróży z utrudnionym dostępem do toalety. Sztuczny implant zastępuje chory organ i umożliwia niemal normalne funkcjonowanie. Co ważne, już drugiego dnia po operacji pacjent może wrócić do domu.

W Polsce tylko kilka ośrodków wykonuje takie specjalistyczne zabiegi. Toruńscy lekarze do tej pory jeździli się tam szkolić, teraz będą mogli wykonywać operacje na miejscu. Dwa pierwsze implanty zostały wszczepione 19 listopada 2014 r. Zabieg wykonał dr Christofer Llorens ze Szwajcarii, a asystowali mu przy operacji prof. dr Tomasz Drewa, koordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej SSM oraz dr Przemysław Adamczyk. 

Obecność szwajcarskiego specjalisty była nieprzypadkowa – w operacji zastosowano nowoczesny, szwajcarski implant zwieracza, wykonany z silikonu. Składa się on z mankietu i pompki, która jest umieszczana w mosznie. Kiedy chory chce oddać mocz, naciska i puszcza guzik umieszczony na pompce, a ta pobiera płyn z mankietu. Wówczas spada ciśnienie wokół cewki moczowej i pacjent może oddać mocz. Po chwili mankiet automatycznie się wypełnia i zamyka cewkę, dzięki czemu chory może zapanować nad swoim pęcherzem.

Ile takich zabiegów będzie można wykonać w Toruniu ? Potrzeby są duże i rosną, bo wzrasta też wykrywalność nowotworów stercza. Koszt jednego szwajcarskiego zwieracza to ok. 20-25 tys. zł, ale zabiegi są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłoroczny kontrakt szpitala z NFZ określi więc, ilu pacjentów skorzysta z tej nowoczesnej metody. Najważniejsze jednak, że operacja jest już możliwa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.