Wycieczka na toruńskie lewobrzeże | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wycieczka na toruńskie lewobrzeże

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

26 czerwca 2022 r. Koło Terenowe nr 1 przy Oddziale Miejskim PTTK zaprasza  na pierwszą w tym roku wycieczkę z cyklu "Spacery niedzielne".

Prócz walorów rekreacyjno-krajoznawczych imprezy, jej celem jest zachęta uczestników do zdobywania odznak krajoznawczych i turystycznych. Można będzie zbierać punkty i pieczątki wymagane do m.in.: Odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Odznaki Miłośnika Twierdzy Toruń, Odznaki Turysta Przyrodnik oraz Odznaki Turystyki Pieszej.

W najbliższa niedzielę wycieczka poprowadzi przez toruńskie osiedla Rudak, Podgórz i Czerniewice. Spotkanie o godz. 16.15 na przystanku MZK linii nr 11 i 19, przy Szkole Podstawowej nr 34 w Toruniu – Czerniewicach. Stosunkowo niedługa, około 7-kilometrowa trasa będzie wiodła szlakiem czerwonym (im. St. Noakowskiego), przez las czerniewicki, Rudak, jez. Nagus, Forty XV i XIV, w rejon ulic Łódzkiej i Andersa.  Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski.

Godne uwagi obiekty krajoznawcze na Rudaku to kościół pw. Opatrzności Bożej, wzniesiony w latach 1902 – 1909 jako ewangelicki; dawna pastorówka, obecnie plebania z lat 1902 – 1909; ruiny Fortu Kolejowego (Eisenbahnfort) z lat 1863 – 1866, zbudowanego na planie sześcioboku; cmentarz ewangelicki przy ul. Rudackiej z połowy XIX wieku. Pomniki przyrody: przy ul. Lipnowskiej, pomiędzy wyrobiskiem a Fortem XV – głaz narzutowy o obwodzie 12,7 metra; przy ul . Rudackiej 45/60 – skupienie 6 dębów szypułkowych o obwodzie 253–379 cm i wysokości 21–23 m; przy ul. Rudackiej, obok cmentarza ewangelickiego, dąb szypułkowy o obwodzie 566 cm i wysokości 20 m.

Widok na Rudak i lewobrzeże z lotu ptaka, fot. Sławomir Kowalski

Data: 
26.06.2022 16:15
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.