Wybrana Trasa Wschodnia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybrana Trasa Wschodnia

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 stycznia 2015
Autor: Paweł Piotrowicz

Podsumowaliśmy konsultacje dotyczące przebiegu Trasy Wschodniej. Teraz droga zostanie zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Ponad sto osób, w tym także liczne grono toruńskich radnych, przyszło w poniedziałek, 26.01.2015 r. do Klubu Rubin na ostatnie z cyklu spotkań w sprawie Trasy Wschodniej. Podsumowano na nim ponadpółroczne konsultacje z mieszkańcami dotyczące przyszłego przebiegu drogi, prowadzone przez Urząd Miasta Torunia i Miejski Zarządu Dróg.

Trasa Wschodnia to jedna z głównych dróg Torunia, planowana od wielu lat w tzw. szkieletowym układzie drogowym miasta. Budowa Trasy Wschodniej na odcinku od placu Daszyńskiego do ulicy Grudziądzkiej w Toruniu jest naturalną kontynuacją inwestycji związanych z nowym przebiegiem drogi krajowej nr 91 przez Toruń. W latach 2010-2013 zrealizowano połączenie ul. Łódzkiej na lewobrzeżu z placem Daszyńskiego na prawym brzegu Wisły, wraz z budową nowego mostu drogowego (most Gen. Elżbiety Zawackiej). Kolejne odcinki to przebudowa ul. Łódzkiej od skrzyżowania z ul. Lipnowską do granic miasta oraz połączenie placu Daszyńskiego przez ul. Wschodnią z ul. Grudziądzką. Ta ostatnia inwestycja była przedmiotem zakończonych właśnie konsultacji społecznych.

Od czerwca 2014 r. torunianie mieli kilkukrotnie możliwość wyrażenia swojej opinii na temat zaproponowanych przez miasto pięciu wariantów przebiegu Trasy Wschodniej, na odcinku od pl. Daszyńskiego do północnej granicy miasta. Odbywały się spotkania otwarte dla wszystkich mieszkańców oraz spotkania indywidualne. Osobno były też prowadzone konsultacje z przedsiębiorcami działającymi w sąsiedztwie projektowanej drogi. Oprócz tego wszystkie warianty zostały poddane analizie eksperckiej (tzw. analizie wielokryterialnej) wykonanej przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej. Posługując się obiektywnymi kryteriami oceny wskazali jako optymalny wariant nr I przebiegu Trasy Wschodniej - czyli ten, który najlepiej spełnia oczekiwania torunian. Wariant ten zakłada następujący przebieg drogi:

  • od placu Daszyńskiego śladem ulicy Wschodniej
  • następnie tunelem pod ul. Skłodowskiej-Curie i torami kolejowymi
  • dalej w nasypie Trasy Średnicowej (na poziomie terenu)
  • następnie śladem ul. Kanałowej
  • w rejonie pola golfowego przy ul. Kociewskiej zachodnią stroną torów linii kolejowej Toruń-Malbork
  • do włączenia w istniejącą drogę krajową nr 91 w ul. Grudziądzkiej - na wysokości planowanej drogi do osiedla JAR

Preferowany przez ekspertów wariant był także najczęściej wskazywany przez mieszkańców, jako ten, który daje największe możliwości spełnienia oczekiwań przyszłych użytkowników drogi. Dlatego też kolejne etapy konsultacji dotyczyły już wariantu I, dzięki czemu można było analizować i włączać do prac projektowych konkretne propozycje składane przez mieszkańców i przedsiębiorców uczestniczących w konsultacjach.

W sumie, w ramach konsultacji odbyły się trzy spotkania otwarte dla mieszkańców, trzy całodzienne dyżury dla przedsiębiorców, kilkadziesiąt spotkań indywidualnych z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Projektanci uwzględnili łącznie 43 propozycje zmian i modyfikacji zgłoszone przez zainteresowanych.

Połączenie Trasy Wschodniej z ul. Rydygiera

Kluczowym momentem konsultacji było drugie spotkanie otwarte dla mieszkańców (koniec listopada 2014), podczas którego mieszkańcy zgłosili potrzebę połączenia Trasy Wschodniej z ul. Rydygiera, oraz zaprojektowania kładki lub przejścia dla pieszych w kierunku galerii handlowej (propozycje te także znalazły się w pakiecie 43 uwzględnionych uwag). Spotkanie trzecie, które odbyło się 26 stycznia 2015 r. w Klubie Rubin było okazją do podsumowań - zaprezentowania mieszkańcom wyników wspólnej pracy projektantów i uczestników konsultacji społecznych, a także zaprezentowania po raz kolejny pełnej wiedzy na temat tej inwestycji. Projektanci z gdańskiego Biura Projektów Budownictwa Komunalnego odpowiadali też na dodatkowe pytania zadawane przez obecnych na spotkaniu mieszkańców i radnych Torunia.

Co dalej?
Po zakończonych konsultacjach, wybrany wariant Trasy Wschodniej będzie teraz podstawą przygotowania szczegółowego projektu wykonawczego, który powstanie jeszcze w tym roku. Z gotową dokumentacją miasto będzie mogło ubiegać się o fundusze unijne i rozpocząć w kolejnych latach budowę drogi.

Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.