Wybrana Trasa Wschodnia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wybrana Trasa Wschodnia

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 stycznia 2015
Autor: Paweł Piotrowicz

Podsumowaliśmy konsultacje dotyczące przebiegu Trasy Wschodniej. Teraz droga zostanie zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Ponad sto osób, w tym także liczne grono toruńskich radnych, przyszło w poniedziałek, 26.01.2015 r. do Klubu Rubin na ostatnie z cyklu spotkań w sprawie Trasy Wschodniej. Podsumowano na nim ponadpółroczne konsultacje z mieszkańcami dotyczące przyszłego przebiegu drogi, prowadzone przez Urząd Miasta Torunia i Miejski Zarządu Dróg.

Trasa Wschodnia to jedna z głównych dróg Torunia, planowana od wielu lat w tzw. szkieletowym układzie drogowym miasta. Budowa Trasy Wschodniej na odcinku od placu Daszyńskiego do ulicy Grudziądzkiej w Toruniu jest naturalną kontynuacją inwestycji związanych z nowym przebiegiem drogi krajowej nr 91 przez Toruń. W latach 2010-2013 zrealizowano połączenie ul. Łódzkiej na lewobrzeżu z placem Daszyńskiego na prawym brzegu Wisły, wraz z budową nowego mostu drogowego (most Gen. Elżbiety Zawackiej). Kolejne odcinki to przebudowa ul. Łódzkiej od skrzyżowania z ul. Lipnowską do granic miasta oraz połączenie placu Daszyńskiego przez ul. Wschodnią z ul. Grudziądzką. Ta ostatnia inwestycja była przedmiotem zakończonych właśnie konsultacji społecznych.

Od czerwca 2014 r. torunianie mieli kilkukrotnie możliwość wyrażenia swojej opinii na temat zaproponowanych przez miasto pięciu wariantów przebiegu Trasy Wschodniej, na odcinku od pl. Daszyńskiego do północnej granicy miasta. Odbywały się spotkania otwarte dla wszystkich mieszkańców oraz spotkania indywidualne. Osobno były też prowadzone konsultacje z przedsiębiorcami działającymi w sąsiedztwie projektowanej drogi. Oprócz tego wszystkie warianty zostały poddane analizie eksperckiej (tzw. analizie wielokryterialnej) wykonanej przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej. Posługując się obiektywnymi kryteriami oceny wskazali jako optymalny wariant nr I przebiegu Trasy Wschodniej - czyli ten, który najlepiej spełnia oczekiwania torunian. Wariant ten zakłada następujący przebieg drogi:

 • od placu Daszyńskiego śladem ulicy Wschodniej
 • następnie tunelem pod ul. Skłodowskiej-Curie i torami kolejowymi
 • dalej w nasypie Trasy Średnicowej (na poziomie terenu)
 • następnie śladem ul. Kanałowej
 • w rejonie pola golfowego przy ul. Kociewskiej zachodnią stroną torów linii kolejowej Toruń-Malbork
 • do włączenia w istniejącą drogę krajową nr 91 w ul. Grudziądzkiej - na wysokości planowanej drogi do osiedla JAR

Preferowany przez ekspertów wariant był także najczęściej wskazywany przez mieszkańców, jako ten, który daje największe możliwości spełnienia oczekiwań przyszłych użytkowników drogi. Dlatego też kolejne etapy konsultacji dotyczyły już wariantu I, dzięki czemu można było analizować i włączać do prac projektowych konkretne propozycje składane przez mieszkańców i przedsiębiorców uczestniczących w konsultacjach.

W sumie, w ramach konsultacji odbyły się trzy spotkania otwarte dla mieszkańców, trzy całodzienne dyżury dla przedsiębiorców, kilkadziesiąt spotkań indywidualnych z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Projektanci uwzględnili łącznie 43 propozycje zmian i modyfikacji zgłoszone przez zainteresowanych.

Połączenie Trasy Wschodniej z ul. Rydygiera

Kluczowym momentem konsultacji było drugie spotkanie otwarte dla mieszkańców (koniec listopada 2014), podczas którego mieszkańcy zgłosili potrzebę połączenia Trasy Wschodniej z ul. Rydygiera, oraz zaprojektowania kładki lub przejścia dla pieszych w kierunku galerii handlowej (propozycje te także znalazły się w pakiecie 43 uwzględnionych uwag). Spotkanie trzecie, które odbyło się 26 stycznia 2015 r. w Klubie Rubin było okazją do podsumowań - zaprezentowania mieszkańcom wyników wspólnej pracy projektantów i uczestników konsultacji społecznych, a także zaprezentowania po raz kolejny pełnej wiedzy na temat tej inwestycji. Projektanci z gdańskiego Biura Projektów Budownictwa Komunalnego odpowiadali też na dodatkowe pytania zadawane przez obecnych na spotkaniu mieszkańców i radnych Torunia.

Co dalej?
Po zakończonych konsultacjach, wybrany wariant Trasy Wschodniej będzie teraz podstawą przygotowania szczegółowego projektu wykonawczego, który powstanie jeszcze w tym roku. Z gotową dokumentacją miasto będzie mogło ubiegać się o fundusze unijne i rozpocząć w kolejnych latach budowę drogi.

Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....