www.torun.pl

Wybory. Ważne terminy przed II turą (aktualizacja)

Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2020
Autor: Paweł Piotrowicz
Wybory. Ważne terminy przed II turą

Sprawy wyborcze załatwisz w DODATKOWYCH GODZINACH PRACY URZĘDU oraz w SOBOTĘ.

Zaświadczenia o prawie do głosowania, dopisanie do spisu wyborców, wpis do stałego rejestru wyborców i głosowanie przez pełnomocnika - zobacz terminy, w których możesz załatwić te sprawy przed II turą wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca 2020.

  

Zaświadczenie o prawie do głosowania
Jeżeli pobrałeś takie zaświadczenie przed pierwszą turą nie musisz nic robić - otrzymane wówczas dokumenty pozwalają zagłosować w dowolnej komisji wyborczej. Jeżeli natomiast nie pobierałeś zaświadczenia przed pierwszą turą wyborów, ale chcesz je mieć na drugą turę, możesz wnioskować o jego wydanie do 10 lipca 2020 (piątek).

Jak złożyć wniosek?

 1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek o wydanie zaświadczenia.
 2. Wypełniony wniosek możesz złożyć:
 • osobiście w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Batorego 38/40:
  • do 7 lipca (dni robocze) w godzinach 7.30-17.00 oraz DODATKOWO W SOBOTĘ 4 lipca, w godzinach 8.00-16.00
  • od 8 do 10 lipca w godzinach 7.30-15.30
 • pocztą tradycyjną na adres: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Stefana Batorego 38/40, 87-100 Toruń;
 • w formie elektronicznej, podpisany podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, na adres elektronicznej skrzynki podawczej: ePUAP/UMTorun/SkrytkaESP

Do pobrania:

Zaświadczenie można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną.

UWAGA!
Pamiętaj o wcześniejszym umówieniu terminu wizyty w Wydziale Spraw Administracyjnych: tel. 56 611-83-24, 56 611-83-45 lub e-mail: wsa@um.torun.pl

Jeżeli pobrałeś zaświadczenie przed pierwszą turą głosowania to otrzymałeś dwa egzemplarze – po jednym na każdą turę. Nie składasz w takim przypadku żadnego nowego wniosku. W dniu ponownego głosowania możesz udać się do dowolnego lokalu wyborczego i zagłosować tam na podstawie drugiego posiadanego zaświadczenia.


Dopisanie do spisu wyborców
Jeżeli na pierwszą turę wyborów prezydenckich dopisałeś się do spisu wyborców poza miejscem swojego zamieszkania, to będziesz w tym samym spisie uwzględniony również w drugiej turze głosowania. Jeżeli jednak w drugiej turze chcesz głosować w innym miejscu niż w pierwszym, to musisz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z Wydziału Spraw Administracyjnych UMT przy ul. Stefana Batorego 38/40.

Jeżeli w pierwszej turze głosowałeś w miejscu stałego zamieszkania (np. w Toruniu), ale w dniu ponownego głosowania będziesz przebywał poza tym miejscem, to powinieneś w nowym miejscu (nowym urzędzie gminy) zgłosić wniosek o dopisanie do spisu w tej gminie.

Dopisanie do spisu wyborców można zgłosić do 7 lipca 2020 r.

Do pobrania

Gdzie złożyć wniosek, JEŻELI CHCESZ DOPISAĆ SIĘ DO SPISU W TORUNIU?

 • Wydział Spraw Administracyjnych:
  • do 7 lipca (dni robocze) w godzinach 7.30 - 17.00 oraz DODATKOWO SOBOTA sobota 4 lipca w godzinach 8.00-16.00 (skrzynka korespondencyjna);
 • PIUM Wały gen. Sikorskiego 8 - do 7 lipca (dni robocze) w godzinach 7.30-15.30
 • PIUM w CH PLAZA oraz PIUM w CH COPERNICUS - do dnia 7 lipca (dni robocze), w godzinach 9.00 - 17.00
 • pocztą zwykłą na adres Wydział Spraw Administracyjnych UMT, ul. Stefana Batorego 38/40, 87-100 Toruń*
 • elektronicznie - najlepiej za pomocą formularza udostępnionego w serwisie gov.pl >>> przejdź do formularza

*Należy pamiętać, że wniosek wysłany pocztą zwykłą powinien dotrzeć do urzędu najpóźniej do 7 lipca br.


Wpis do stałego rejestru wyborców miasta Torunia
Organ jest zobowiązany do wydania decyzji w terminie 5 dni od przyjęcia wniosku, zatem wnioski  winny być złożone

 • do 3 lipca 2020 za pomocą poczty tradycyjnej i urny korespondencyjnej w siedzibie WSA oraz w PIUM przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8/10 lub w PIUM CH PLAZA lub PIUM w CH COPERNICUS
 • do 5 lipca 2020 - elektronicznie, najlepiej za pomocą formularza udostępnionego w serwisie gov.pl >>> przejdź do formularza

Proszę o zwrócenie uwagi na kompletność wniosku oraz załączenie dowodów (kopie, skany) potwierdzających stałe zamieszkiwanie pod deklarowanym adresem.


Głosowanie przez pełnomocnika
Nadal można składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika. Termin upływa 3 lipca 2020 r. Kontakt tel. z urzędnikiem prowadzącym : 56 611 83 49 lub 56 611 83 50.

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.