Wybory samorządowe 2024. Wyniki. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybory samorządowe 2024. Wyniki.

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.

Do głosowania w wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia 2024 r., było uprawnionych 141 696 torunian. Oddano 69 741 ważnych kart do głosowania, co daje frekwencję w wysokości 49,22% (średnia frekwencja w kraju wynosi około 52%).

W wyborach Prezydenta Miasta Torunia nie zapadły rozstrzygnięcia. W I turze głosowania największy procent głosów uzyskał kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska Paweł Gulewski – 38,28%. Drugi wynik – 26,41% uzyskał obecnie urzędujący Prezydent Torunia Michał Zaleski, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego. Ci dwaj kandydaci spotkają się w II turze głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia br. (pobierz uchwałę nr 21 Miejskiej Komisji Wyborczej o przeprowadzeniu ponownego głosowania). https://bip.torun.pl/uploads/files/2024/wyb_sam_2024_mkw_uchwala_nr_21.pdf

Pozostali kandydaci na Prezydenta Torunia uzyskali następujące wyniki: Adrian Mól (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) – 12,79%; Bartosz Szymanski (KWW Aktywni Dla Torunia) –9,08%; Piotr Wielgus (KKW Lewica) – 5,71%; Maciej Cichowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 3,93%; Magdalena Noga (KWW Koalicja Ruchów Miejskich) – 2,34%; Dariusz Kubicki (KWW Kocham Toruń) – 1,46%).

W 25-osobowej Radzie Miasta Torunia: 15 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska; 6 miejsc zdobyło Prawo i Sprawiedliwość; 4 mandaty KWW Michała Zaleskiego.

Okręg wyborczy nr 1 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Anna Szytniewska, Piotr Drążek, Bartłomiej Jóźwiak i Piotr Lenkiewicz), Prawo i Sprawiedliwość - 2 radnych (Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Michał Zaleski).

Okręg wyborczy nr 2 - Koalicja Obywatelska - 3 radnych (Paweł Gulewski, Magdalena Cynk-Mikołajewska i Michał Wojtczak), Prawo i Sprawiedliwość - 1 radny (Adrian Mól), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Zbigniew Fiderewicz).

Okręg wyborczy nr 3 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Michał Rzymyszkiewicz, Edyta Macieja-Morzuch, Aneta Wierzbowska i Karolina Krajewska), Prawo i Sprawiedliwość - 1 radny (Michał Gazda), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Marcin Czyżniewski).

Okręg wyborczy nr 4 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Łukasz Walkusz, Agnieszka Wasita, Jakub Hartwich i Dominika Walichniewicz), Prawo i Sprawiedliwość - 2 radnych (Maciej Koziołocki i Katarzyna Chłopecka), KWW Michała Zaleskiego – 1 radny (Jan Ząbik).

Chcesz wiedzieć więcej?

Pełen zestaw danych na temat wyników wyborów można znaleźć na stronach Państwowej Komisji Wyborczej:

wybory Prezydenta Miasta Torunia https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/46300

wybory do Rady Miasta Torunia https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/rada_gminy/okregi/46300

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...