Wybitny rzeźbiarz w CSW | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybitny rzeźbiarz w CSW

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępca prezydenta Adam Szponka podczas wystawy w CSW w rozmowie z kuratorką dr Anną Lipą

Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Hrabia, który zostając artystą naraził się własnej sferze. Przyjaciel Witkacego. Szaleniec, który w 21 dni przejechał na rowerze z Paryża do Zakopanego (2928 km, po 130 dziennie), a przede wszystkim znakomity rzeźbiarz, którego do niedawna były w Polsce zupełnie nieznane szerszej publiczności, ponieważ po wojnie jako arystokrata nie miał szans zaistnieć w oficjalnej polskiej sztuce, a poza tym mieszkał i tworzył na emigracji. Urodzony 28 czerwca 1893 r. na lubelszczyźnie, w rodowym majątku Jabłoń, zmarł we Francji 19 maja 1970 r. i został pochowany w grobowcu w ogrodzie, zwieńczonym zaprojektowaną przez niego rzeźbą Wniebowstąpienia.

- O życiorysie Augusta Zamoyskiego można by nakręcić niejeden filmmówił prezydent Torunia Paweł Gulewski, który był gościem piątkowego wernisażu wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. - Dzisiejsze wydarzenie znakomicie koresponduje z rozpoczynającymi się Dniami Torunia, podczas których chcemy przeżywać i oglądać to, co jest najciekawsze i najlepsze. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym ta wystawa jest dzisiaj otwierana w Toruniu. Dziękuję za Państwa obecność, życzę wspaniałych wrażeń, zarówno z wystawy, jak i pobytu w naszym mieście.

Na wystawie prezentowane są 52 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, będące odzwierciedleniem bogatej twórczości i barwnego życia artysty. Obejrzymy dzieła z wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, poprzez okres klasycyzujący, aż do ekspresjonizmu. Co ciekawe, wiele z tych dzieł ocalało z wojennej zawieruchy dzięki zatopieniu ich w pałacowym stawie przed opuszczeniem przez artystę kraju.
- August Zamoyski był tytanem pracy w kamieniu. Wystawa objawia jego pasję, zmaganie się z materią, to wszystko, co w sztuce nowoczesne, a zarazem uniwersalne: poszukiwanie pięknej formy, wydobywanie życia, radości tworzenia z tego twardego tworzywa, jakim jest kamieńmówiła podczas wernisażu Agnieszka Rosales Rodriguez, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycję wspaniałych rzeźb uzupełniają archiwalia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie: amatorskie filmy, fotografie i szkicowniki artysty. Twórcy wystawy podjęli próbę ukazania portretu rzeźbiarza na tle epoki - miejsc, środowisk i ludzi, wśród których żył i tworzył. Poza pracami Zamoyskiego obejrzymy więc dzieła innych twórców z jego otoczenia zakopiańskiego i paryskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Eugeniusza Zaka, Gustawa Gwozdeckiego, Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Menkesa i Leopolda Gottlieba z kolekcji Wojciecha Fibaka.

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” została zorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021. W Toruniu będzie pokazywana od 21 czerwca do 1 września 2024 r. Wystawie towarzyszy przegląd filmów w Kinie Centrum CSW o sztuce, poświęconych twórczości i życiu Augusta Zamoyskiego.

Kuratorzy wystawy: dr Anna Lipa, Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.