Wybierz patronów dla 13 tramwajów | www.torun.pl

Wybierz patronów dla 13 tramwajów

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żółty tramwaj z napisem Elżbieta Zawacka

Od 10 stycznia do 10 lutego wybieramy patronów dla 13 nowoczesnych swingów jeżdżących po torach w naszym mieście.

Po Toruniu jeździ obecnie 19 nowoczesnych tramwajów typu Swing, wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Kolejne trzy wyjadą na tory w styczniu lub lutym 2022. Dziewięć spośród tych pojazdów ma już swoich patronów - jest to siedem postaci związanych ze stuleciem powrotu Torunia do Wolnej Polski: gen. Józefa Haller, płk Stanisław Skrzyński, Helena Piskorska, Otton Steinborn, Stefan Łaszewski, Władysław Szuman i Helena Steinbornowa. Ósmy, któremu patronuje Mikołaj Kopernik wyjechał na tory 28 grudnia 2021 r., a dziewiąty - noszący imię gen. Elżbiety Zawackiej wyruszył 10 stycznia 2022 r., w rocznicę śmierci Pani Generał.

Na swoich patronów czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. (do końca dnia) każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Lista propozycji została przygotowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia.

Na liście znajdują się 22 nazwiska nieżyjących już osób związanych z historią Torunia, zasłużonych dla miasta. Są to: Łukasz Watzenrode, Jakub Kazimierz Rubinkowski, Samuel Bogumił Linde, Fryderyk Skarbek, Ludwik Kolankowski, Henryk Stroband, Tony Halik, Władysław Dziewulski, Gustaw Weese, Ignacy Tłoczek, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Samuel Soemmerring, Władysław Raczkiewicz, Alfons Hoffmann, Zygmunt Wojciechowski, Grzegorz Ciechowski, Antoni Bolt, Leon Raszeja, Marian Rose, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny, Tymon Niesiołowski.

>>> Przejdź do biogramów

Głosowanie odbywa się drogą internetową – ankieta znajduje się pod adresem: www.torun.pl/wybierzpatrona. Należy wskazać od 5 do 13 nazwisk. Patronami tramwajów zostaną te postaci, które uzyskają największą liczbę głosów.


>>> Przejdź do strony z głosowaniem


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.