Wybierz patronów dla 13 tramwajów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wybierz patronów dla 13 tramwajów

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żółty tramwaj z napisem Elżbieta Zawacka

Od 10 stycznia do 10 lutego wybieramy patronów dla 13 nowoczesnych swingów jeżdżących po torach w naszym mieście.

Po Toruniu jeździ obecnie 19 nowoczesnych tramwajów typu Swing, wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Kolejne trzy wyjadą na tory w styczniu lub lutym 2022. Dziewięć spośród tych pojazdów ma już swoich patronów - jest to siedem postaci związanych ze stuleciem powrotu Torunia do Wolnej Polski: gen. Józefa Haller, płk Stanisław Skrzyński, Helena Piskorska, Otton Steinborn, Stefan Łaszewski, Władysław Szuman i Helena Steinbornowa. Ósmy, któremu patronuje Mikołaj Kopernik wyjechał na tory 28 grudnia 2021 r., a dziewiąty - noszący imię gen. Elżbiety Zawackiej wyruszył 10 stycznia 2022 r., w rocznicę śmierci Pani Generał.

Na swoich patronów czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. (do końca dnia) każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Lista propozycji została przygotowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia.

Na liście znajdują się 22 nazwiska nieżyjących już osób związanych z historią Torunia, zasłużonych dla miasta. Są to: Łukasz Watzenrode, Jakub Kazimierz Rubinkowski, Samuel Bogumił Linde, Fryderyk Skarbek, Ludwik Kolankowski, Henryk Stroband, Tony Halik, Władysław Dziewulski, Gustaw Weese, Ignacy Tłoczek, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Samuel Soemmerring, Władysław Raczkiewicz, Alfons Hoffmann, Zygmunt Wojciechowski, Grzegorz Ciechowski, Antoni Bolt, Leon Raszeja, Marian Rose, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny, Tymon Niesiołowski.

>>> Przejdź do biogramów

Głosowanie odbywa się drogą internetową – ankieta znajduje się pod adresem: www.torun.pl/wybierzpatrona. Należy wskazać od 5 do 13 nazwisk. Patronami tramwajów zostaną te postaci, które uzyskają największą liczbę głosów.


>>> Przejdź do strony z głosowaniem


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu dziecko od tyłu wpatruje się w podświetloną na niebiesko i fioletowo fontannę
  Kultura, Miasto
  Ze względu na prace montażowe przy instalacji na 13. Bella Skyway Festival fontanna Cosmopolis zostaje wyłączona. Ponowne jej uruchomienie planuje się 22 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: dwie pomarańczowe śmieciarki
  Eko, Miasto
  W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Na zdjęciu osoby idą ul. Szewską
  Kultura, Miasto
  Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Na zdjęciu: fragment sylwetki kobiety w błękitnej sukience trzymającej w dłoni klucz do mieszkania
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Na zdjęciu: pnącza porastające ścianę kładki nad trasą średnicową
  Eko, Miasto
  Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.
 • Na zdjęciu tramwaj na węźle przesiadkowym przy alei Solidarności
  Kultura, Miasto, MZK
  Przyjeżdżasz do Torunia na Bella Skyway Festival samochodem? Zostaw swoje auto na jednym z parkingów buforowych i dojedź na teren festiwalu dogodną komunikacją miejską!
 • Od piątku, 12 sierpnia 2022 r. od godz. 7:00 zamknięta zostanie, bez możliwości przejazdu, ul. Bydgoska za skrzyżowaniem z ul. Jana Matejki.
 • Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, mogą skorzystać z preferencji w podatku PIT i CIT. Darowizny takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
 • Worek medali przywieźli toruńscy speedrowerzyści z 14. Mistrzostw Europy, które odbyły się 29-31 lipca 2022 roku na torach w Manchesterze oraz Sheffield. Udział w nich wzięło aż 8 zawodników z naszego miasta – była to najliczniejsza delegacja z Polski.
 • Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości...
 • Prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież z Getyngi można oglądać w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17.
 • Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka. W ramach zadania powstanie również dwupasmowe rondo turbinowe.
 • Przyjeżdżając na Bella Skyway Festival, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia.
 • Od 10 sierpnia 2022 r. całkowicie zamknięty zostanie wyjazd z Szosy Chełmińskiej do pl. NOT. Ruch poprowadzony zostanie objazdem.