www.torun.pl

Wszystkie światła na most

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2007
Autor: admin_vobacom

Zakończyły się prace nad iluminacją toruńskiego mostu drogowego im. J. Piłsudskiego. Prezydent Torunia i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg zapraszają mieszkańców na uroczyste uruchomienie instalacji. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek - 28 maja 2007 r. - przy "kotwicy" na Bulwarze Filadelfijskim o godz. 22.00.

Po uroczystości uruchomienia iluminacji będzie okazja, by podziwiać oświetloną przeprawę ze statku "Wanda". Zarezerwowano bezpłatne miejsca dla 100 osób.
Most im. Piłsudskiego to kolejny po zabytkach na Starówce obiekt w Toruniu, który otrzymał nocne oświetlenie.  Pomysł podkreślenia konstrukcji mostu zrodził się w listopadzie 2004 r. Wówczas wystąpiono do firm specjalizujących się w tym zakresie, z propozycją nieodpłatnego wykonania  koncepcji iluminacji mostu . Najlepszą koncepcję przygotowała firma Thorn Lighting Poznań. Pierwsze próby techniczne wybranej koncepcji odbyły się w  październiku 2006 r. Wprowadzono kilka poprawek, mających na celu połączenie estetyki i bezpieczeństwa ruchu pieszego i kołowego. Termin zakończenia prac zgodnie z umową przypada na 31.08.2007 r. Sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły jednak przyspieszenie tych prac i uruchomienie całej iluminacji przed sezonem turystycznym.

Nad zadaniem oprócz drogowców pracował zespół opiniujący, który weryfikował prace na poszczególnych etapach. W skład zespołu opiniującego wchodzili m.in. Miejski Konserwator Zabytków, Architekt Miasta, prezes SARP, fotografik, przedstawiciele koncernu Energa, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

W wyniku prac zamontowanych zostało około 400 opraw. Decyzja o oświetleniu mostu została podjęta dla upiększenia i podkreślenia uroku gotyckiej starówki. Koszt iluminacji to 1,2 mln zł. Wykonawcą prac projektowo-realizacyjnych  jest toruńska firma REO.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Spotkania z mieszkańcami 2020
  Biznes, Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, MZK, Sport
  Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Miasto
  28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.