Wspólnie dla seniorów i dużych rodzin | www.torun.pl

Wspólnie dla seniorów i dużych rodzin

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto wspólnie z toruńskimi spółdzielniami mieszkaniowymi będzie zachęcać seniorów i duże rodziny do skorzystania z przygotowanej dla nich oferty w ramach "Programu Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń".

28 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, Toruńskiej Rady Seniorów i przedstawicieli toruńskich spółdzielni mieszkaniowych. Rozmawiano o możliwości większego niż dotychczas zaangażowania się toruńskich spółdzielni mieszkaniowych w promowanie miejskiej oferty skierowanej do seniorów i rodzin wielodzietnych. A jest to w Toruniu spora grupa - blisko dwa tysiące rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz prawie 35 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Właśnie z myślą o nich powstał program „Program Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”.

Założeniem programu jest integracja międzypokoleniowa oparta na idei wolontariatu, pomocy sąsiedzkiej czy tzw. banku czasu. Wszystko po to, by seniorzy i duże rodziny przełamali trudności i opór przed włączaniem się w aktywne życie swojego osiedla i miasta, mieli lepszy dostęp do informacji o dostępnej dla nich ofercie oraz skorzystali z systemu przygotowanych w tym celu zachęt. W ramach programu wydawane są Toruńska Karta Dużej Rodziny (kontynuacja) oraz Toruńska Karta Seniora, które upoważniają do zniżek i ulg udzielanych przez partnerów programu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że do tej pory zainteresowanie ofertą skierowaną do dużych rodzin i seniorów jest wciąż niezadowalające - wspólne działania promocyjne miasta i spółdzielni mieszkaniowych mogą poprawić sytuację. Przedstawiciele spółdzielni zadeklarowali, że informacje na ten temat mogą być przekazywane za pośrednictwem spółdzielczych mediów – gazet, stron internetowych czy telewizji kablowej. Zobowiązali się też do dystrybucji wśród mieszkańców ulotek i druków wniosków o wydanie Toruńskiej Karty Seniora oraz wyeksponowanie plakatów informujących o Programie i Karcie Seniora. Z kolei członkowie Toruńskiej Rady Seniorów chętnie będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych dla seniorów przez poszczególne spółdzielnie.

- Mam nadzieje, że wspólnie podejmowane wysiłki przyczynią się do poprawy efektywności podejmowanych inicjatyw oraz osiągnięcia wymiernych korzyści dla naszych mieszkańców stwierdził na zakończenie spotkania Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.