www.torun.pl

Wspólnie dla seniorów i dużych rodzin

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto wspólnie z toruńskimi spółdzielniami mieszkaniowymi będzie zachęcać seniorów i duże rodziny do skorzystania z przygotowanej dla nich oferty w ramach "Programu Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń".

28 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, Toruńskiej Rady Seniorów i przedstawicieli toruńskich spółdzielni mieszkaniowych. Rozmawiano o możliwości większego niż dotychczas zaangażowania się toruńskich spółdzielni mieszkaniowych w promowanie miejskiej oferty skierowanej do seniorów i rodzin wielodzietnych. A jest to w Toruniu spora grupa - blisko dwa tysiące rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz prawie 35 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Właśnie z myślą o nich powstał program „Program Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”.

Założeniem programu jest integracja międzypokoleniowa oparta na idei wolontariatu, pomocy sąsiedzkiej czy tzw. banku czasu. Wszystko po to, by seniorzy i duże rodziny przełamali trudności i opór przed włączaniem się w aktywne życie swojego osiedla i miasta, mieli lepszy dostęp do informacji o dostępnej dla nich ofercie oraz skorzystali z systemu przygotowanych w tym celu zachęt. W ramach programu wydawane są Toruńska Karta Dużej Rodziny (kontynuacja) oraz Toruńska Karta Seniora, które upoważniają do zniżek i ulg udzielanych przez partnerów programu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że do tej pory zainteresowanie ofertą skierowaną do dużych rodzin i seniorów jest wciąż niezadowalające - wspólne działania promocyjne miasta i spółdzielni mieszkaniowych mogą poprawić sytuację. Przedstawiciele spółdzielni zadeklarowali, że informacje na ten temat mogą być przekazywane za pośrednictwem spółdzielczych mediów – gazet, stron internetowych czy telewizji kablowej. Zobowiązali się też do dystrybucji wśród mieszkańców ulotek i druków wniosków o wydanie Toruńskiej Karty Seniora oraz wyeksponowanie plakatów informujących o Programie i Karcie Seniora. Z kolei członkowie Toruńskiej Rady Seniorów chętnie będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych dla seniorów przez poszczególne spółdzielnie.

- Mam nadzieje, że wspólnie podejmowane wysiłki przyczynią się do poprawy efektywności podejmowanych inicjatyw oraz osiągnięcia wymiernych korzyści dla naszych mieszkańców stwierdził na zakończenie spotkania Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
  Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Biznes, Miasto
  22.635.100 zł – to łączna suma, która zasili budżet miasta Torunia. Miasto Toruń sprzedało kompleks 11 działek inwestycyjnych przy ul. Równinnej 34 / Kociewskiej 33-41, o łącznej powierzchni 28,76 ha. To oznacza nowe inwestycje!
 • Miasto
  Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, została wyróżniona przez Kapitułę konkursu Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny w kategorii: Menedżer Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Placówki publiczne.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rusza rozbudowa ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Roboty będą realizowane od ul. Polnej w kierunku północnym, na odcinku o długości około 700 m.
 • Miasto
  29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • Miasto
  10 grudnia 2019 roku w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowano tradycyjne spotkanie świąteczne, podczas którego wręczono nagrody „Cor Bonum”. Trafiły one do rąk osób najbardziej zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi.
 • Kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” została sprzedana. Nabywcą jest spółka Exodus z siedzibą w Toruniu. Firma działająca w branży motoryzacyjnej zapłaciła za teren inwestycyjny 2 020 000 złotych.
 • Plaża nad Wisłą na lewobrzeżu to atrakcja, z której w pełni skorzystać będzie można wiosną 2020 roku.
 • W niedzielę 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej fasady cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69. W uroczystej mszy odprawionej przez biskupa Atanazego wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po miesięcznej przerwie emocje związane z Futsal Ekstraklasą powracają do Areny Toruń. W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. o godzinie 20:00 wicemistrzowie Polski podejmą Red Devils Chojnice.
 • Osoby starsze są często celem działań oszustów. Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią, podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji.
 • Na Rudaku zostały zagospodarowane tereny zieleni w czterech lokalizacjach. Zadanie pn. „Skwery wśród nas” zostało wykonane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Dokładnie sześć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14:00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu.
 • Koncert galowy „Złote Miotły 2019” podsumował kolejny rok działalności popularnej Korporacji Tanecznej Baby Jagi.