www.torun.pl

Wspólnie dla seniorów i dużych rodzin

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto wspólnie z toruńskimi spółdzielniami mieszkaniowymi będzie zachęcać seniorów i duże rodziny do skorzystania z przygotowanej dla nich oferty w ramach "Programu Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń".

28 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, Toruńskiej Rady Seniorów i przedstawicieli toruńskich spółdzielni mieszkaniowych. Rozmawiano o możliwości większego niż dotychczas zaangażowania się toruńskich spółdzielni mieszkaniowych w promowanie miejskiej oferty skierowanej do seniorów i rodzin wielodzietnych. A jest to w Toruniu spora grupa - blisko dwa tysiące rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz prawie 35 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Właśnie z myślą o nich powstał program „Program Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”.

Założeniem programu jest integracja międzypokoleniowa oparta na idei wolontariatu, pomocy sąsiedzkiej czy tzw. banku czasu. Wszystko po to, by seniorzy i duże rodziny przełamali trudności i opór przed włączaniem się w aktywne życie swojego osiedla i miasta, mieli lepszy dostęp do informacji o dostępnej dla nich ofercie oraz skorzystali z systemu przygotowanych w tym celu zachęt. W ramach programu wydawane są Toruńska Karta Dużej Rodziny (kontynuacja) oraz Toruńska Karta Seniora, które upoważniają do zniżek i ulg udzielanych przez partnerów programu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że do tej pory zainteresowanie ofertą skierowaną do dużych rodzin i seniorów jest wciąż niezadowalające - wspólne działania promocyjne miasta i spółdzielni mieszkaniowych mogą poprawić sytuację. Przedstawiciele spółdzielni zadeklarowali, że informacje na ten temat mogą być przekazywane za pośrednictwem spółdzielczych mediów – gazet, stron internetowych czy telewizji kablowej. Zobowiązali się też do dystrybucji wśród mieszkańców ulotek i druków wniosków o wydanie Toruńskiej Karty Seniora oraz wyeksponowanie plakatów informujących o Programie i Karcie Seniora. Z kolei członkowie Toruńskiej Rady Seniorów chętnie będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych dla seniorów przez poszczególne spółdzielnie.

- Mam nadzieje, że wspólnie podejmowane wysiłki przyczynią się do poprawy efektywności podejmowanych inicjatyw oraz osiągnięcia wymiernych korzyści dla naszych mieszkańców stwierdził na zakończenie spotkania Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.