Wspólnie dla rozwoju transportu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspólnie dla rozwoju transportu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Nowoczesny transport łączy ludzi – pod takim hasłem odbyła się konferencja prasowa dotycząca Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz zrównoważonego transportu.

Dzięki zawartemu Partnerstwu pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Miastem Bydgoszcz, Powiatem Bydgoskim, Powiatem Toruńskim, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu, wprowadzone zostaną mechanizmy efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, przedstawicielami społeczeństwa i organizacji pozarządowych. W efekcie, partnerzy Porozumienia, będą podejmowali wspólne decyzje w zakresie zrównoważonego rozwoju systemów transportowych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

W ramach projektu zostanie opracowane „Studium zrównoważonego rozwoju systemów transportowych Powiatów Bydgoskiego i Toruńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miast Bydgoszczy i Torunia” oraz dokumentacja techniczna dla inwestycji wynikających ze studium. Cztery jednostki samorządu terytorialnego będą dysponowały dokumentem skonsultowanym ze społeczeństwem, który wyznaczy dla sąsiadujących ze sobą gmin i powiatów najważniejsze zintegrowane inwestycje w sektorze transportu na całym obszarze objętym projektem. Wypracowany zostanie także schemat wieloletniej współpracy.

Studium dostarczy informacje na temat rzeczywistego dostępu do infrastruktury transportowej – dróg, linii tramwajowych, kolejowych, ciągów pieszych i rowerowych, a także szlaków wodnych. Zbada również preferencje transportowe mieszkańców oraz pokaże kierunki inwestowania w ramach zrównoważonego rozwoju we wszystkich sektorach komunikacji. Studium będzie pierwszą tak rozległą analizą zagadnień transportowych zarówno pod względem obszaru objętego badaniem, jak i liczby partnerów.

Dokument będzie generalnym planem postępowania regionalnych władz samorządowych na swoim terenie i podstawą do realizacji przedsięwzięć kluczowych z punktu widzenia efektywności systemu transportowego. Wskaże też konkretne działania, które umożliwią zahamowanie negatywnych tendencji w zakresie układu komunikacyjnego na obszarze funkcjonalnym, w tym: rosnącego natężenia ruchu, znacznego przyrostu pojazdów samochodowych, wydłużenia czasu przejazdu oraz nasilenia uciążliwości intensywnego ruchu pojazdów i jego negatywnego oddziaływania na środowisko naturalnewyjaśnia Andrzej Rakowicz Zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Co to dokładnie oznacza dla mieszkańców województwa?

- Projekt w dalekiej perspektywie, ale biorąc pod uwagę dzisiejsze uwarunkowania ma służyć poprawie transportu, poprawić jakość połączeń pomiędzy miastami, powiatami, miejscowościami… Ma znaleźć najlepszy model dla komunikowania się mieszkańców, a co za tym idzie, poprawić ich warunki życiatłumaczy Mirosław Kozłowicz Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Na podstawie Studium zostaną opracowane strategie dla rozbudowy transportu. Zostaną wskazane środki transportu, które są najlepsze dla danych grup społecznych.

Mieszkańcy sami wybierają, na podstawie jakości i szybkości połączeń, te środki transportu, które są dla nich w danej chwili najlepsze. My – jako samorząd – mamy doprowadzić do tego, żeby były to również środki ekologiczne. Chcemy propagować transport szynowy, który obecnie przechodzi renesans, czy transport rowerowydodaje Prezydent Kozłowicz.

Wykonawcą Studium jest Fundacja "Rozwój UTP" z Bydgoszczy. Fundacja przeprowadzi również  konsultacje społeczne oraz procedurę Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko.

Jesteśmy na etapie diagnozy. Dążymy do rozpoznania przestrzeni transportowej, aczkolwiek robimy to bardzo skrupulatnie, by jak najwierniej odtworzyć rzeczywistość. Należy bowiem rozpatrzeć wszelkie aspekty, kładąc szczególnie nacisk na te realne, które faktycznie mogą mieć wpływ na transportmówi prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek z Fundacji „Rozwój UTP”.O propozycjach będziemy mogli dyskutować już w lipcu. Potem ruszą konsultacje społeczne, które potrwają do listopada tego roku – dodaje profesor. Jak podkreśla dr hab. inż. Jan Kempa z Fundacji „Rozwój UTP”, głównym celem opracowania jest przedstawienie realnych możliwości rozwoju systemów transportowych Obszaru Partnerstwa dla trzech scenariuszy, tj.: optymistycznego, stabilizacyjnego, pesymistycznego.

Projekt pn.: „Bydgosko-Toruńskie Partnerstwo na rzecz zrównoważonego transportu"  uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa w ramach programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. Całkowita wartość Projektu wynosi 646 951 EURO (tj. 2 693 tys. zł), z czego dofinansowanie z MF EOG i budżetu państwa sięgnie 549 909 EURO (ponad 2 289 tys. zł).

Projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia 2016 r.

W konferencji, która odbyła się w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wzięli udział przedstawiciele zawartego Partnerstwa Andrzej Rakowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Mirosław Kozłowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Zbigniew Łuczak -Wicestarosta Bydgoski, Krzysztof Ziętara - Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, a także Grzegorz Kaczmarek - Doradca Partnerstwa, Przedstawiciel Związku Miast Polskich, prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek, dr hab. inż. Jan Kempa i dr inż. Jacek Chmielewski z Fundacji „Rozwój UTP”.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.