Wspieramy uczniów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspieramy uczniów

Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zjęciu: dwie długowłose dziewczynki idą z plecakami szkolnymi na plecach

Poznaliśmy wyniki „Diagnozy dobrostanu psychicznego i społecznego toruńskiej młodzieży po okresie nauki zdalnej”. W ramach kontynuacji projektu przeprowadzone zostaną zajęcia specjalistyczne ankietowanej młodzieży.

- Jesienią 2022 roku informowaliśmy, że potrzebne będzie sprawdzenie stanu społeczno-psychologicznego toruńskiej młodzieży po blisko dwuletnim okresie ograniczeń w nauczaniu, co sprowadzało się w dużej mierze do nauki w systemie zdalnym. To działanie chcieliśmy podjąć w sposób metodyczny, najpierw zleciliśmy badanie ankietowe w 10 toruńskich szkołach, którego wyniki dziś poznajemy. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu na przeprowadzenie zajęć specjalistycznych wśród przebadanych uczennic i uczniów – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 14 września 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 11. Jak poinformował prezydent, projekt jest finansowany ze środków miasta kwotą w wysokości 500 tys. zł. W jego realizację zaangażowanych było wiele jednostek, m.in. Wydział Edukacji, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, radni z Margaretą Skerską-Roman na czele. - Jest to projekt bardzo innowacyjny w skali krajupodkreślił Adrian Mól, zastępca prezydenta miasta.

Badanie zostało przeprowadzone przez pod kierunkiem prof. dr hab. Marty Białeckiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z udziałem dr Joanny Płotnikowskiej, dr. Michała Główczeskiego, dr Kamili Łaszewskiej. Udział w nim wzięło 657 uczniów i 519 rodziców z 10 toruńskich szkół:

  • klas VII-VIII w szkołach podstawowych nr 8, 11, 14, 34;
  • liceów ogólnokształcących nr II, IV, VI;
  • techników nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu i nr 13 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu;
  • szkoły branżowej I stopnia nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu.

- Dzięki temu, że szkoły się zgodziły na przystąpienie do projektu, stało się możliwe, aby dowiedzieć się, jak się czuje młodzież, jak im się układa z rówieśnikami, czy dobrze jest w szkole. Czas pokazał, że sprawdzaliśmy, jak młodzi czują się po pandemii, ale i w dobie wojny w Ukrainiemówiła prof. Marta Białecka. - Zajęliśmy się dobrostanem, odpornością psychiczną, pozytywnym nastawieniem do życia, na ile młodzież postrzega jakość swojego życia jako dobrą, na ile uważa, że jest zdrowa, czyli dobrze funkcjonuje psychicznie, fizycznie, emocjonalnie itp. Dodatkowo zapytaliśmy też na ile optymistyczne jest ich nastawienie do przyszłych zdarzeń – tłumaczyła prof. Marta Białecka.

>>> Przejdź do wyników Diagnozy dobrostanu psychicznego i społecznego toruńskiej młodzieży po okresie nauki zdalnej

Wnioski wynikające z diagnozy:

  • Poziom samopoczucia i dobrostanu ponad 50% młodzieży toruńskiej (uczniów w wieku od 12 do 18 lat) należy określić jako niski. Oznacza to, że należy pilnie wdrożyć programy dalszej diagnostyki tej grupy oraz zaproponować systemy wsparcia, które będą odpowiedzią na zapotrzebowanie w kilku obszarach - zwłaszcza w zakresie kompetencji emocjonalnych i relacji interpersonalnych
  • Dziewczęta zasadniczo niżej oceniają  swój dobrostan niż chłopcy, częściej też stosują nieadaptacyjne strategie radzenia sobie z emocjami, a zarazem są przekonane o tym, że lepiej niż chłopcy mogą udzielać wsparcia emocjonalnego.
  • W wielu badanych obszarach - zarówno odnosząc się tu do dobrostanu, jak i czynników z nim powiązanych, nie stwierdzono wielu istotnych różnic w zależności od wieku badanych i typu szkoły. Programy wspierania młodzieży powinny być zatem kierowane do całej badanej grupy – młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, gdyż mogą one stanowić bufory wsparcia, systemy zabezpieczające przez pogłębianiem się niskiego dobrostanie.
  • Rodzice uznają potrzebę wspierania młodzieży w badanych przez nas obszarach. Co ważne młodzież w większości pozytywnie ocenia swoje relacje z rodzicami.
  • Co istotne młodzież silnie utożsamia się ze wspólnotą szkolną, co oznacza, że szkoła może stanowić dobry kontekst dla wdrażania programów pomocy i wsparcia, które powinni otrzymać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Celowe jest przeprowadzenie badań z udziałem tej gdyby, gdyż nauczyciele sami oceniający swój dobrostan wysoko mogą stanowić ważną grupę wsparcia dla młodzieży       

- 58% badanych uzyskało wynik niski w skali do pomiaru pozytywnego zdrowia psychicznego. Oznacza to, że prawie 60% toruńskiej młodzieży ma niskie, słabe, negatywne samopoczucie. Wynik niski powinien wynosić 15-20%. To bardzo smutny wynik, który skłania nas do myślenia, że pomoc jest rzeczywiście potrzebna. Młodzi powinni mieć szansę mówić o swoim samopoczuciu,dzielić się tym i odbywać to w bezpiecznych warunkach szkoły, gdzie, jak podkreślają dobrze się czują – podsumowała prof. Marta Białecka. Ważne jest zatem uchwycenie problemu teraz, na tym etapie, by nie przerodził się w stany depresji.

Fot. A. Gumiński

Toruńskie szkoły dostrzegają problemy uczennic i uczniów, starają się zapewnić im jak najlepsze wsparcie i pomoc, o czym zapewniła Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji. Nauczyciele, pedagodzy korzystają z różnych form dokształcania, organizowane są także warsztaty, w których udział mogą wziąć także rodzice. Podkreślić należy też fakt, że w toruńskich szkołach zapewnionych zostało 30 dodatkowych etatów dla grupy pedagogów i psychologów, podczas gdy normatyw ustalany przez Ministerstwo Edukacji dla miasta wielkości Torunia wynosi 160 etatów.

Jak podkreślił prezydent Michał Zaleski, Gmina Miasta Toruń jest gotowa, by ogłosić przetarg na przeprowadzenie zajęć specjalistycznych wśród uczennic, uczniów, ich rodziców, którzy wzięli udział w badaniu. Zgodnie z harmonogramem, I etap zajęć zostanie przeprowadzony do 20 grudnia 2023 r., a II etap - do 30 czerwca 2024 r. Jak zapewnił prezydent, po przeprowadzeniu pilotażowych zajęć podjęte zostaną działania, by wprowadzić je we wszystkich toruńskich szkołach.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
    Eko, Kultura, Miasto
    Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.