Wspierajmy gastronomię | www.torun.pl

Wspierajmy gastronomię | www.torun.pl

Biznes, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rusza akcja zachęcająca do wsparcia toruńskiej gastronomii - jej trzonem jest film #WspieramGastroToruń.

Urząd Miasta Torunia we współpracy z wolontariuszkami: Agnieszką Michałowską, właścicielką Akademii Kulinarnej Studio „A”, Martą Sikorską z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK oraz toruńskimi fotografkami, autorkami projektu #jesteśmywtymrazemtorun - TUTAJ, przygotował akcję promującą toruńskich gastronomów. Celem akcji jest pokazanie, że branża gastronomiczna tak bardzo powiązana z usługami turystycznymi, działa w Toruniu i czeka na mieszkańców oraz turystów.

Realizowany projekt ma zachęcić do korzystania z usług kulinarnych oferowanych przez toruńskie restauracje, bary i punkty gastronomiczne do zamawiania posiłków na wynos lub do skorzystania z oferty na miejscu w lokalu czy na terenie tzw. ogródka.

Trzonem akcji jest specjalnie dedykowany film #WspieramGastroToruń. Powstał on z zestawienia pozyskanego materiału fotograficznego we współpracy z toruńskimi restauracjami i kawiarniami, które z wielkim entuzjazmem odpowiedziały na zaproszenia do udziału w akcji.W sumie w projekcie wzięły udział 45 lokale gastronomiczne - LISTA. Zaangażowanie i kreatywność personelu przerosły najśmielsze oczekiwania. Każda sesja była pełna energii: była kapela muzyczna, tradycyjne stroje, lewitujące ciasto, wyskoki, a nawet flaming. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie wszyscy staramy się jednoczyć i działać w kierunku ożywienia turystycznego miasta.

- Ograniczenia związane z COVID-19 szczególnie odbiły się na branży gastronomicznej, a bez niej trudno sobie wyobrazić tętniące życiem miasto. Identyfikując skalę problemu, wspólnie z Urzędem Miasta Torunia udało się podjąć działania promujące szeroko rozumianych toruńskich gastronomów - mówi Agnieszka Michałowska, właścicielka Akademii Kulinarnej Studio „A” w Toruniu.

- Zaproszenie do współpracy, jakie skierowaliśmy do toruńskich lokali gastronomicznych, spotkało się z entuzjastycznym odbiorem i wyzwoliło w nas wszystkich - organizatorach oraz uczestnikach akcji - ogromne pokłady pozytywnej energii, niosąc nadzieję, że to co najgorsze dla branży jest już za nami - dodaje dr Marta Sikorska, historyk jedzenia z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK.

Prostym sposobem na znalezienie lokalu z jedzeniem na wynos jest baza toruńskich restauracji online. Wystarczy wejść w link i wybrać restaurację, z której można zamówić posiłek.

Od 18 maja 2020 r. zapraszamy także do restauracji czy kawiarni osobiście, gdzie w bezpiecznych warunkach będzie można zjeść smaczny posiłek.

Zapraszamy do obejrzenia i udostępnienia filmu oraz aktywnego włączenia się w akcję poprzez korzystanie z ofert toruńskiej gastronomi. Należy zaznaczyć, że ścieżkę dźwiękową filmu promującego toruńską gastronomię użyczyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Jest to wyjątkowe nagranie, bo powstało podczas pandemii w domach muzyków.

Wszystkim toruńskim restauratorom, którzy włączyli się w akcję #WspieramGastroToruń serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy również do odwiedzenia stron internetowych oraz FB naszych wolontariuszy:  
- Agnieszka Michałowska, Akademia Kulinarna Studio A w Toruniu 
- dr Marta Sikorska, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK
- Joanna Ziółkowska Fotografia
-  Katarzyna Łęgowska - Photoflower
- Monika Marszałek - Fotografia Emocji
- Iwona Ochotny - All in White
- Beata Falkiewicz Fotografia
- Monika Ciaiolo - Studio Tutto
- Magdalena Wendt FotografiaNajczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.