www.torun.pl

Wspierajmy gastronomię

Biznes, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rusza akcja zachęcająca do wsparcia toruńskiej gastronomii - jej trzonem jest film #WspieramGastroToruń.

Urząd Miasta Torunia we współpracy z wolontariuszkami: Agnieszką Michałowską, właścicielką Akademii Kulinarnej Studio „A”, Martą Sikorską z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK oraz toruńskimi fotografkami, autorkami projektu #jesteśmywtymrazemtorun - TUTAJ, przygotował akcję promującą toruńskich gastronomów. Celem akcji jest pokazanie, że branża gastronomiczna tak bardzo powiązana z usługami turystycznymi, działa w Toruniu i czeka na mieszkańców oraz turystów.

Realizowany projekt ma zachęcić do korzystania z usług kulinarnych oferowanych przez toruńskie restauracje, bary i punkty gastronomiczne do zamawiania posiłków na wynos lub do skorzystania z oferty na miejscu w lokalu czy na terenie tzw. ogródka.

Trzonem akcji jest specjalnie dedykowany film #WspieramGastroToruń. Powstał on z zestawienia pozyskanego materiału fotograficznego we współpracy z toruńskimi restauracjami i kawiarniami, które z wielkim entuzjazmem odpowiedziały na zaproszenia do udziału w akcji.W sumie w projekcie wzięły udział 45 lokale gastronomiczne - LISTA. Zaangażowanie i kreatywność personelu przerosły najśmielsze oczekiwania. Każda sesja była pełna energii: była kapela muzyczna, tradycyjne stroje, lewitujące ciasto, wyskoki, a nawet flaming. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie wszyscy staramy się jednoczyć i działać w kierunku ożywienia turystycznego miasta.

- Ograniczenia związane z COVID-19 szczególnie odbiły się na branży gastronomicznej, a bez niej trudno sobie wyobrazić tętniące życiem miasto. Identyfikując skalę problemu, wspólnie z Urzędem Miasta Torunia udało się podjąć działania promujące szeroko rozumianych toruńskich gastronomów - mówi Agnieszka Michałowska, właścicielka Akademii Kulinarnej Studio „A” w Toruniu.

- Zaproszenie do współpracy, jakie skierowaliśmy do toruńskich lokali gastronomicznych, spotkało się z entuzjastycznym odbiorem i wyzwoliło w nas wszystkich - organizatorach oraz uczestnikach akcji - ogromne pokłady pozytywnej energii, niosąc nadzieję, że to co najgorsze dla branży jest już za nami - dodaje dr Marta Sikorska, historyk jedzenia z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK.

Prostym sposobem na znalezienie lokalu z jedzeniem na wynos jest baza toruńskich restauracji online. Wystarczy wejść w link i wybrać restaurację, z której można zamówić posiłek.

Od 18 maja 2020 r. zapraszamy także do restauracji czy kawiarni osobiście, gdzie w bezpiecznych warunkach będzie można zjeść smaczny posiłek.

Zapraszamy do obejrzenia i udostępnienia filmu oraz aktywnego włączenia się w akcję poprzez korzystanie z ofert toruńskiej gastronomi. Należy zaznaczyć, że ścieżkę dźwiękową filmu promującego toruńską gastronomię użyczyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Jest to wyjątkowe nagranie, bo powstało podczas pandemii w domach muzyków.

Wszystkim toruńskim restauratorom, którzy włączyli się w akcję #WspieramGastroToruń serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy również do odwiedzenia stron internetowych oraz FB naszych wolontariuszy:  
- Agnieszka Michałowska, Akademia Kulinarna Studio A w Toruniu 
- dr Marta Sikorska, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK
- Joanna Ziółkowska Fotografia
-  Katarzyna Łęgowska - Photoflower
- Monika Marszałek - Fotografia Emocji
- Iwona Ochotny - All in White
- Beata Falkiewicz Fotografia
- Monika Ciaiolo - Studio Tutto
- Magdalena Wendt FotografiaNajczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.