Wspieraj walkę z COVID-19 i odlicz darowiznę od podatku | www.torun.pl

Wspieraj walkę z COVID-19 i odlicz darowiznę od podatku

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: mężczyzna z kartonem maseczek wielorazowych

Każdy, kto do końca roku przekaże darowiznę na rzecz walki z pandemią koronawirusa, będzie mógł ją odliczyć w podwójnej wysokości od dochodu.

Darowizny dla potrzebujących, którzy walczą z pandemią COVID-19, np. szpitali, będzie można odliczyć od dochodu na preferencyjnych zasadach. Pierwotnie, zgodnie z ustawą, miało to dotyczyć jedynie darczyńców, którzy do końca wrześniaprzekazywali środki potrzebującym. Ustawodawca postanowił wydłużyć ten termin. Nowelizacja w tej sprawie została już uchwalona przez Sejm.

Darowiznę przekazaną do końca roku, można odliczyć od dochodu w podwójnej wysokości, do 31 marca 2021 r. - w wysokości 150 procent wysokości darowizny, po tym terminie (do końca pandemii) – 100 procent.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt, jak i przedsiębiorcy odprowadzający PIT według skali, podatek liniowy albo ryczałt. Takie rozwiązanie przysługuje także spółkom rozliczającym CIT.

Co może stanowić przedmiot darowizny? Zgodnie z zapisem w ustawie: sprzęt medyczny, maseczki, przyłbice, środki dezynfekcyjne, ale także samochody do transportu chorych czy przekazane potrzebującym posiłki. Odliczenie darowizny w podwójnej wysokości dotyczyć będzie także tych, którzy wspierają szkoły i przekazują im sprzęt do nauki zdalnej. W tym wypadku trzeba spełnić dwa warunki:

- sprzęt nie może mieć więcej niż trzy lata,

- darowizna musi się odbyć za pośrednictwem organu prowadzącego placówkę – w przypadku placówek publicznych zlokalizowanych w Toruniu organem prowadzącym jest Gmina Miasta Toruń.

Podstawą do odliczenia darowizny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego - nie jest potrzebne dodatkowe oświadczenie obdarowanego o jej darowizny. W przypadku darowizny innej niż pieniężna, jej przekazanie potwierdza dokument, z którego wynika wartość darowizny (np. pisemna lub notarialna umowa darowizny). Niezbędne jest również oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Informacje o potrzebach toruńskich placówek medycznych i opiekuńczych udział w walce z epidemią koronawirusa znaleźć można w zakładce "Koronawirus - potrzeby" - aby przejść do strony kliknij tutaj.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.