Wsparcie z RPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wsparcie z RPO

Miasto
Data publikacji: 25 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

25 września 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się przekazanie umów na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie na realizację trzech projektów dotyczących termomodernizacji obiektów oświatowych i stworzenie Space EduHUB.

Prezydentowi Michałowi Zaleskiemu wręczono trzy umowy na wsparcie z RPO. Dwie dotyczyłą kompleksowej termomodernizacji szkół i obiektów oświatowych.

- W zabytkowej, ponadstuletniej Szkole Podstawowej nr 1, a także Zespole Szkół nr 10 poprawimy wydolność energetyczną. W Czerniewicach uda się przeprowadzić termomodernizacją Szkoły Podstawowej nr 34. Na pakiet tych zadań udało się nam pozyskać dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 10 milionów złotychmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zadanie „Poprawa efektywności energetycznej poprzez termomodernizację i wykorzystanie OZE w obiektach użyteczności publicznej na terenie miasta Torunia – etap IV” gmina pozyskała dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 6,3 mln złotych. Dzięki projektowi przeprowadzona zostanie kompleksowa termomodernizacja w Zespole Szkół nr 10 przy ul. Św. Katarzyny 9. – w budynku gimnazjum i budynku liceum zamontowana zostanie instalacja OZE, nowczesne oświetlenie, przeprowadzone będą również prace remontowe.

Podobny zakres zadań zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 34 im. Tony’ego Halika przy ul. Włocławskiej oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907 przy Wielkich Garbarach. Projekt: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez termomodernizację i wykorzystanie OZE w obiektach użyteczności publicznej na terenie miasta Torunia – etap V” pozwoli na modernizację systemu grzewczego oraz oświetlenia, poprzez zastosowanie nowoczesnych opraw oświetleniowych i źródeł światła wykorzystujących technologię LED. Na realizację tego zadania pozyskano dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 4,6 mln złotych.

Trzeci projekt gminy, który otrzymał wsparcie ze środków RPO to budowa Space EduHUB Toruń. Nowa placówka ma łączyć interaktywną, nowoczesną edukację dotyczącą twórczego poznawania kosmosu i odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii. Projekt z dofinansowaniem w wysokości ponad 11,7 mln złotych pozwoli rozszerzyć dotychczasową ofertę miasta.

- Ten projekt ma trafić do wyobraźni ludzi młodych. W Space EduHUB będą realizowane projekty dotyczące odkrywania kosmosu. Funkcjonować ma on w sąsiedztwie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Pod kopułą znajdą się miejsca do eksperymentów i wdrażania nowych pomysłów przez toruńskich przedsiębiorców – dodaje Michał Zaleski.

Budowa Space EduHUB ma zakończyć się w 2020 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.