Wsparcie inicjatyw lokalnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wsparcie inicjatyw lokalnych

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i lokalne społeczności (grupy inicjatywne mieszkańców) mogą się starać o pieniądze na działania budujące sąsiedzkie więzi i społeczeństwo obywatelskie.

Na podstawie art. 19 b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., mieszkańcy Torunia mogą składać wnioski, na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu:

  • działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych
  • działalności charytatywnej
  • podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
  • działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
  • kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
  • promocji i organizacji wolontariatu
  • nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania
  • wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu
  • turystyki i krajoznawstwa
  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
  • porządku i bezpieczeństwa publicznego
Składane wnioski są procedowane w rozumieniu Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Co istotne, mieszkańcy mogą wnioskować o wsparcie nie tylko za pośrednictwem organizacji pozarządowych czy innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także bezpośrednio. Wystarczy, że utworzą Grupę Inicjatywną, popartą przez osoby chcące się włączyć w pracę przy danej inicjatywie i wypełnią wniosek. Do wniosku należy załączyć listę z podpisami Grupy Inicjatywnej.

Rada Miasta Torunia określiła tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizacje zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej w Uchwale nr 35/19 z dnia 10 stycznia 2019r. Prezydent Miasta Torunia dokonując ocenywniosku, bierze pod uwagę szczegółowe kryteria oceny wniosku oraz jego celowość z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej.

Po uwzględnieniu wniosku, o którym mowa w art. 19b ust. 1, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego zawiera na czas określonyumowę na wykonanie inicjatywy lokalnej z wnioskodawcą. Po wejściu w życie uchwały 35/2019 z dnia 10 stycznia 2019r. Prezydent Miasta Torunia zatwierdził procedurę rozpatrywania wniosków składanych na realizację zadania publicznego w ramach wspierania inicjatyw lokalnych mieszkańców oraz organizacji pozarządowych.

Procedura rozpatrzenia wniosku o wparcie inicjatywy lokalnej:

  1. Wpływ wniosku do UMT (od daty wpływu Urząd ma 30 dni na odpowiedź);
  2. Ocena formalna wniosku dokonywana będzie przez Wydział Promocji i Turystyki (w terminie 7 dni od daty wpływu do WPiT);
  3. Skierowanie wniosków ocenionych pozytywnie pod względem formalnym do oceny do Wydziałów merytorycznych ( w terminie 2 dni od dokonania oceny formalnej wniosku);
  4. Ocena merytoryczna i wypełnienie karty oceny przez Wydział merytoryczny (w terminie 7 dni od daty wpływu do Wydziału);
  5. Przygotowanie propozycji odpowiedzi PMT z propozycją wysokości dofinansowania (niezwłocznie po dokonaniu oceny merytorycznej wniosku)

Następnie Wydział Promocji i Turystyki, nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem działań związanych z realizacją inicjatywy lokalnej, przygotowuje umowę z Wnioskodawcą.W jej ramach ustalane są wszystkie szczegóły realizacji oraz sprawozdanie z wykonania zadania.

Do pobrania:

Wzór wniosku, listy „Grupy Inicjatywnej” oraz karta oceny dostępne są w Wydziale Promocji i Turystyki przy ul. Gen. Sikorskiego 8 w Toruniu, jak i na stronie dla organizacji pozarządowych www.orbitorun.pl w zakładce NGO "Wsparcie inicjatyw lokalnych" oraz na stronie BIP Toruń w zakładce Wydziału Promocji i Turystyki, w karcie informacyjnej Mieszkańca „Jak załatwić sprawę”.

Wnioski należy składać w  Kancelarii UMT lub bezpośrednio w Sekretariacie Wydziału Promocji i Turystyki. Szczegółowych informacji udziela pracownik Wydziału Promocji iTurystyki UMT, Małgorzata Hoffmann, nr tel. (56) 61-18-676

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.