Wsparcie finansowe dla ZST | www.torun.pl

Wsparcie finansowe dla ZST

Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu budynek Zespołu Szkół technicznych

Oddział przygotowania wojskowego funkcjonujący w Zespole Szkół Technicznych otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej na zakup wyposażenia i odzieży dla uczniów.

Od stycznia 2020 r. szkoły ponadpodstawowe mają możliwość, za pośrednictwem swoich organów prowadzących, wystąpienia do ministra obrony narodowej z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego (OPW). Pierwsze OPW uruchomione zostały w roku szkolnym 2020/2021. W Toruniu OPW funkcjonuje w Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Legionów 19/25.

Na prowadzenie OPW minister obrony narodowej udziela wsparcia finansowego w postaci dotacji celowych. W  kwietniu  2021 r. Gmina Miasta Toruń otrzymała dotację celową z Ministerstwa Obrony  Narodowej w wysokości 82 640,00 zł, co stanowiło 80% całkowitej wartości zadania dotyczącego zakupu 30 pakietów ubioru dla uczniów OPW oraz zakupu wyposażenia specjalistycznego. Pozostałe środki w wysokości 20 660,00 zł stanowił wkład własny Gminy Miasta Toruń.    

Środki finansowe w łącznej wysokości 103 300,00 zł przeznaczono na zakup bluz i spodni ubioru mundurowego, czarnych koszulek typu T-shirt, granatowych beretów, oznak regulaminowych, czapek i rękawic zimowych, polarów oraz 25-litrowych plecaków taktycznych.

Natomiast w ramach pakietu szkoleniowego OPW zakupiono:
- 30 kamizelek taktycznych, 30 gumowych atrap karabinków z pasami nośnymi, 31 hełmów ochronnych,  30 kompasów,
- 30 okularów ochronnych,  5 replik ASG z magazynkami w systemie AK,
- 7 replik pistoletów ASG z kaburą, 9 masek ochronnych do ASG lub broni pneumatycznej, 3 maski przeciwgazowe, 30 saperek z pokrowcami,
- 1 plecak medyczny z wyposażeniowy do kwalifikowanej pierwszej pomocy, 5 staz taktycznych, 15 radiotelefonów PMR (w zestawie),
- komplet przyborów do walki wręcz – gumowe atrapy: nóż, pistolet, saperka, ochraniacz na głowę (komplet przeznaczony dla 10 osób),
- 3 makiety broni szkoleniowej (karabinek rozbieralny w systemie AK), 11 replik granatu ręcznego (treningowy, szkolny), 32 kurtki oddychające, przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe w kamuflażu ochronnym (wg Wymagań Techniczno-Użytkowych Nr 21/WOBWSM), 2 lornetki,
- 30 latarek „czołówek”, 30 noży typu wojskowego/multitool, 1 nosze płachtowe.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć przygotowania wojskowego w szkole oraz Wojskowych Dni Szkoleniowych w jednostce partnerskiej – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.