www.torun.pl

Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 11 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

„Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.

Celem programu jest wsparcie toruńskich rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością comiesięczną kwotą w wysokości 100,00 zł. Jego realizacją zajmie się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. – Jest to w pewnym sensie coś nowego w skali miasta, gdyż jest to świadczenie z urzędu gminy skierowane do osób poniżej 18. roku życia, wypłacane comiesięcznie zaznaczył Piotr Stolarczyk, dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie.

Postępowanie decydujące o przyznaniu wsparcia będzie prowadzone na wniosek osoby uprawnionej. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności, kopię pierwszej strony zeznania podatkowego za rok poprzedzający rok wypłacania świadczenia.

Koszty wprowadzenia 1,1 mln zł w roku 2019. Szacuje się, że tego rodzaju świadczeń wypłacanych będzie ok. 1400 co miesiąc, począwszy od maja.

Aktualnie TCŚR wypłaca trzy świadczenia finansowane z budżetu państwa, skierowane do dzieci niepełnosprawnych:
- zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 184,42 zł miesięcznie, wypłacany ok. 925 dzieciom do 18. roku życia  
- dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka, który w okresie zasiłkowym 2018-2019 wynosi 90,00 zł dla dzieci do ukończenia 5. roku życia i 110,00 zł dla dzieci w wieku 6-24 lat – wypłacany jest 402 dzieciom,
- świadczenie pielęgnacyjne wypłacane opiekunom, którzy rezygnują z pracy, aby móc opiekować się dzieckiem – 1583 zł, przyznawane jest ok. 310 opiekunom w mieście.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.