www.torun.pl

Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 11 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

„Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.

Celem programu jest wsparcie toruńskich rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością comiesięczną kwotą w wysokości 100,00 zł. Jego realizacją zajmie się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. – Jest to w pewnym sensie coś nowego w skali miasta, gdyż jest to świadczenie z urzędu gminy skierowane do osób poniżej 18. roku życia, wypłacane comiesięcznie zaznaczył Piotr Stolarczyk, dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie.

Postępowanie decydujące o przyznaniu wsparcia będzie prowadzone na wniosek osoby uprawnionej. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności, kopię pierwszej strony zeznania podatkowego za rok poprzedzający rok wypłacania świadczenia.

Koszty wprowadzenia 1,1 mln zł w roku 2019. Szacuje się, że tego rodzaju świadczeń wypłacanych będzie ok. 1400 co miesiąc, począwszy od maja.

Aktualnie TCŚR wypłaca trzy świadczenia finansowane z budżetu państwa, skierowane do dzieci niepełnosprawnych:
- zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 184,42 zł miesięcznie, wypłacany ok. 925 dzieciom do 18. roku życia  
- dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka, który w okresie zasiłkowym 2018-2019 wynosi 90,00 zł dla dzieci do ukończenia 5. roku życia i 110,00 zł dla dzieci w wieku 6-24 lat – wypłacany jest 402 dzieciom,
- świadczenie pielęgnacyjne wypłacane opiekunom, którzy rezygnują z pracy, aby móc opiekować się dzieckiem – 1583 zł, przyznawane jest ok. 310 opiekunom w mieście.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.