www.torun.pl

Wręczenie stypendiów kulturalnych

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 stycznia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Trzynaście osób zajmujących się działalnością artystyczną odbierze Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2014. Uroczystość rozpocznie się 7 stycznia o 18.00 w Sali Malinowej Dworu Artusa.

Do 30 września 2013 r. do Wydziału Kultury wpłynęło 31 wniosków o stypendium, w tym 24 wnioski o stypendium całoroczne na rok 2014 oraz 7 wniosków o stypendium półroczne (na I półrocze 2014 roku).

Po zapoznaniu się w opinią Komisji ds. stypendiów (w składzie: Zbigniew Derkowski, Aleksandra Łukomska-Smulska, Arkadiusz Myrcha, Urszula Polak, Teresa Stepień-Nowicka, Marzenna Wiśniewska) Prezydent Miasta Torunia decyzją z dnia 20 listopada 2013 roku postanowił, że Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Stypendium całoroczne na rok 2014:

 • Weronika Bolek – mgr  sztuki na kierunku edukacja artystyczna UMK. Współpracuje z Teatrem „Zaczarowany świat” oraz Fundacją pro Theatro. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na zrealizowanie całorocznego projektu malarskiego, który zakończy się ekspozycją powstałych prac. W ramach projektu powstanie cykl obrazów wykonanych w tradycyjnych technikach malarstwa połączonego ze złoceniami, a przedstawiać będzie autorskie wizje panoramy wybranych miast – od Gdańska po Toruń.
 • Małgorzata Burzyńska – doktor nauk humanistycznych. Mgr filozofii i filologii rosyjskiej. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 8.800 zł brutto z przeznaczeniem na napisanie 11 reportaży literackich pn. „Miejsca bezpowrotne” do internetowego wydania miesięcznika „Menażeria”. Punktem wyjścia do reportaży będą wybrane miejsca Torunia.
 • Damian Droszcz – pedagog, aktor, moderator, animator. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Jestem” Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym oraz Teatrem Jaworski. Otrzymał Stypendium Miasta Torunia w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na realizację projektu dla osób niepełnosprawnych oraz młodzieży leczącej się w Całodobowym Młodzieżowym Oddziale Leczenia Uzależnień. Powstała grupa będzie uczestniczyć w cyklicznych warsztatach, a na zakończenie projektu odbędzie się pokaz końcowy w CSW.
 • Natalia Oliwiak – mgr sztuki. Uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych. Autorka filmów krótkometrażowych, spotów, animacji. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 3.000 zł brutto z przeznaczeniem na wykonanie animacji w technologii fulldome, czyli do wyświetlania pod kopułą planetarium. Animacja powstanie na bazie nagrań i zdjęć sferycznych mało znanych miejsc Torunia.
 • Jędrzej Rochecki – kompozytor, reżyser dźwięku, teoretyk muzyki. Otrzymał całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 4.000 zł brutto z przeznaczeniem na stworzenie muzyki i dźwięku do animacji typu fulldome autorstwa Natalii Oliwiak. Muzyka i dźwięk będą dopełniały animację poprzez rozmaite efekty synchroniczne, dźwięki nagrywane w różnych zakątkach Torunia oraz muzykę wykonywaną na żywo. 
 • Martyna Rzepecka – mgr sztuki na kierunku edukacji artystycznej. Kontynuuje naukę na studiach doktoranckich. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 2.250 zł brutto z przeznaczeniem na wykonanie autorskiej  książko-kolorowanki pt. „Poczuj świat”. Książka kierowana do dzieci,  ma stać się materiałem wyjściowym do stworzenia cyklicznych warsztatów dla dzieci.
 • Katarzyna Skrobała – mgr sztuki w zakresie malarstwa. Prowadzi zajęcia plastyczne, zajmuje się projektowaniem graficznym, fotografia i malarstwem współczesnym. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 7.500 zł brutto z przeznaczeniem na zrealizowanie 20 obrazów na płótnie oraz wykonanie fotografii dokumentalnych. Działania składają się na projekt społeczno – artystyczny pn. Rubinkowo, którego zwieńczeniem będzie wystawa w Galerii Sztuki Wozownia.
 • Aleksandra Sojak-Borodo – adiunkt w zakładzie rysunku UMK. Tworzy instalacje, obiekty, rysunki, performance. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 8.500 zł z przeznaczeniem na zrealizowanie cyklu działań, które składają się na projekt społeczno – artystyczny pn. Rubinkowo. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa w Galerii Sztuki Wozownia.
 • Aleksendra Sulżyńska – artysta plastyk technik scenograficznych. Studentka Artystycznej Szkoły Mody w Lizbonie w Portugalii. Otrzymała całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 9.500 zł brutto z przeznaczeniem na przygotowanie kolekcji artystycznych ubiorów inspirowanych życiem i twórczością poetki Bronisławy „Papuszy” Wajs.
 • Jan Świerkowski (kwota 9.500 zł) – mgr astronomii. Prezes Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego. Kurator i twórca projektu Cosmic Underground oraz Instytutu B 61. Otrzymał całoroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 9.500 zł brutto z przeznaczeniem na wydanie dwujęzycznego interaktywnego albumu prezentującego dotychczasową działalność w ramach autorskiego projektu Instytut B 61. Katalog będzie zawierał opisy, zdjęcia, rysunki, szkice, filmy, ścieżkę dźwiękową ze spektakli w reżyserii Jana Świerkowskiego.

Stypendium na I półrocze 2014 roku:

 • Ewa Fabiańska-Jelińska – mgr sztuki w zakresie kompozycji. Kompozytorka, muzykolog, improwizatorka. Laureatka licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą. Tworzy muzykę do animacji, filmów oraz musicali. Otrzymała półroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 4.600 zł brutto z przeznaczeniem na studia podyplomowe z zakresu kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym we Wiedniu.
 • Oskar Gurbada – student malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się sztuką w dziedzinie „street art-u”. Otrzymał półroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 1.500 zł brutto z przeznaczeniem na wykonanie  cyklu murali pn. „Stop for a minute”.
 • Szymon Stec – student Akademii Muzycznej w Gdańsku, absolwent kierunku dyrygentury symfoniczno-operowej. Otrzymał półroczne Stypendium Miasta Torunia w wysokości 4.800 zł brutto z przeznaczeniem na studia z zakresu dyrygentury symfoniczno – operowej na Uniwersytecie Muzycznym we Wiedniu.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną kompozycje autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej: „Miniatures Sonoristiques” na puzon solo (wyk. Wojciech Jeliński), „Sześć Mazurków do wierszy Jana Brzechwy” na fortepian solo (wyk. Tomasz Sośniak), „Suita” na puzon i fortepian (wyk. Wojciech Jeliński – puzon, Tomasz Sośniak – fortepian).

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.