Woonerf w Toruniu | www.torun.pl

Woonerf w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Widok na zespół staromiejski z lotu ptaka

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.

Wyobraź sobie ulicę, na której nie istnieje podział na chodnik i jezdnię – wypełnioną zielenią, z miejscami do odpoczynku. Ulicę, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, ale po której poruszają się i na której parkują również samochody. Miejsce, gdzie możesz spędzić czas z rodziną, sąsiadami, znajomymi i przy okazji zjeść lub wypić coś dobrego. To jest właśnie woonerf, inaczej - przestrzeń w mieście, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy.

Woonerfy są pomysłem holenderskim. Pierwsze tego typu miejsca pojawiły się tam w latach 70. XX w. Stanowiły one reakcję na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach wymagających szczególnej ochrony, m.in. w rejonie szkół i stref zamieszkania.

W Polsce, pierwszy woonerf powstał w 2014 r., w Łodzi na ul. 6 Sierpnia, w ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego. Dzisiaj istnieje tam już kilka tego typu miejsc i wciąż adaptowane są nowe. Woonerfy znajdują się również w Gdyni i Poznaniu.

>>> Posłuchaj specjalnie przygotowanego reportażu na temat funkcjonowania łódzkich woonefrów

>>> Obejrzyj relację fotograficzną, jak wygląda woonerf

Weź udział w konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody

Jak wyobrażasz sobie woonerf w Toruniu? Przestaw swój pomysł w dowolnej formie artystycznej. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Torunia.

Na prace czekamy do 20 sierpnia 2021 r. Ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi 30 sierpnia 2021 r., a wręczenie nagród podczas otwartego spotkania konsultacyjnego we wrześniu 2021 r.

 Do pobrania:


Prześlij uwagi w ramach konsultacji społecznych i miej swój udział w tworzeniu woonefru w Toruniu - pomysły, oczekiwania wobec tego miejsca i propozycje lokalizacji. Uwagi prześlij na adres: konsultacje@um.torun.pl. Termin nadsyłania uwag upływa 30 września 2021r.

Spotkajmy się i porozmawiajmy podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, zaplanowanego na wrzesień 2021 r. – o szczegółach spotkania poinformujemy wkrótce.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Fot. Michał Kunicki
 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.