"Wolny Toruń w niepodległej Polsce" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wolny Toruń w niepodległej Polsce"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Wspólnym śpiewaniem hymnu, przemarszem i piknikiem historycznym uczciliśmy 11 listopada 2023 r. w Toruniu 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Ten dzień jest tylko raz w roku, ale w każdym toruńskim domu przynosi nam w listopadzie cud polskiej wolności - powiedział w swoim przemówieniu do zgromadzonych przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921 oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Następnie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej – ks. bpa Wiesława Śmigla.

Po mszy nastapił przemarsz ulicami Starego Miasta. Pod Dworem Artusa licznie zgromadzeni mieszkańcy Torunia i przybyli goście odśpiewali wspólnie Hymn Polski w ramach 6. edycji akcji „Niepodległa do Hymnu”. Na Rynku Staromiejskim wypuszczono w niebo białe i czerwone balony.

Główna część uroczystości patriotycznych miała miejsce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń, odegranie hymnu i podniesienie flagi. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Jakże piękny dzień, dzień słońca i dzień radości z potwierdzenia, że już od 105. lat niepodległa Polska nie musi niczego się obawiać. Musi myśleć tylko o tym, aby się rozwijać, żyć w dobrobycie. Ale to także piękny dzień, jaki razem stworzyliśmy. Kiedy szliśmy wspólnie tłumem, ulicami naszego miasta, barwnie, kolorowo, biało-czerwono i kiedy wzdłuż tych ulic ustawione były tysiące mieszkanek i mieszkańców Torunia i naszych gości, można było kiwać do siebie chorągiewką i powiedzieć: radosnego świętowania w wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczpospolitej!

Ten dzień jest tylko raz w roku, ale w każdym toruńskim domu przynosi nam w listopadzie cud polskiej wolności, ale także obowiązek dbania o zachowanie tej wolności. To jeden z najpiękniejszych darów, jakim w ogóle możemy się cieszyć w życiu. Wolna biało-czerwona i wystrojona w złote jesienne barwy niepodległa Rzeczpospolita.

Jakże ją kochamy, czasami nie potrafimy tego wyrazić, ale zawsze pozostajemy sercami w naszej Ojczyźnie i także w naszym nadwiślańskim Toruniu. Uważnie nasłuchujemy bicia jej serca w całym kopernikańskim mieście: od Bydgoskiego Przedmieścia po Skarpę i Bielawy-Grębocin, od Wrzosów na północy po Czerniewice, Rudak, Stawki i Podgórz na południu. Z nią nigdy nie jesteśmy na obczyźnie. Bo dzięki Rzeczpospolitej czujemy przemożną wspólnotę polskich serc. To nasza polska wspólnota, którą tutaj w Toruniu hołubimy szczególnie.

Mam więc małą, listopadową i świąteczną prośbę, abyśmy w Toruniu na co dzień potrafili zawsze i chętnie odszukiwać drobne i pozytywne oznaki polskości. Może będzie to spojrzenie z łzą w oku na biało-czerwony kotylion i polskie flagi. Może rozmowa o polskich losach z naszymi kochanymi babciami i dziadkami lub dziećmi i wnukami przy świątecznym obiedzie z kujawsko-pomorską gęsiną. A może respekt okazywany dziś polskim żołnierzom, dla których mamy wielki szacunek. Radość z takich wydarzeń, jak chociażby z piknik z formacjami mundurowymi na toruńskim Rynku Staromiejskim, czy popisowe koncerty z muzyką polską.

Szukajmy wolnej Polski tam gdzie się da i jak często się da. W Toruniu odnajdziemy ją na pewno bez kłopotu – także w uśmiechniętym i wzruszającym klimacie naszego świątecznego spotkania u stóp pomnika kogoś wyjątkowego, bo ojca polskiej niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj wspólnie powtarzajmy słowa, które nas jednoczą: „Wolny Toruń w niepodległej Polsce! – wczoraj, dziś i na zawsze!” - powiedział prezydent Michał Michał Zaleski.

Po Apelu Pamięci i oddaniu przez żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu salwy honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Orkiestra Wojskowa w Toruniu odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Przez kilka godzin na Rynku Staromiejskim trwał piknik historyczny, w ramach którego odbyły się: pokazy grup rekonstrukcyjnych, Jednostki Strzeleckiej 1909 Toruń Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, pojazdów i umundurowania, pokaz pojazdów służb mundurowych, niepodległościowa gra terenowa ZHP, koncert pieśni patriotycznych oraz poczęstunek bigosem i grochówką.
 
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.