"Wolny Toruń w niepodległej Polsce" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wolny Toruń w niepodległej Polsce"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Wspólnym śpiewaniem hymnu, przemarszem i piknikiem historycznym uczciliśmy 11 listopada 2023 r. w Toruniu 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Ten dzień jest tylko raz w roku, ale w każdym toruńskim domu przynosi nam w listopadzie cud polskiej wolności - powiedział w swoim przemówieniu do zgromadzonych przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921 oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Następnie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej – ks. bpa Wiesława Śmigla.

Po mszy nastapił przemarsz ulicami Starego Miasta. Pod Dworem Artusa licznie zgromadzeni mieszkańcy Torunia i przybyli goście odśpiewali wspólnie Hymn Polski w ramach 6. edycji akcji „Niepodległa do Hymnu”. Na Rynku Staromiejskim wypuszczono w niebo białe i czerwone balony.

Główna część uroczystości patriotycznych miała miejsce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń, odegranie hymnu i podniesienie flagi. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Jakże piękny dzień, dzień słońca i dzień radości z potwierdzenia, że już od 105. lat niepodległa Polska nie musi niczego się obawiać. Musi myśleć tylko o tym, aby się rozwijać, żyć w dobrobycie. Ale to także piękny dzień, jaki razem stworzyliśmy. Kiedy szliśmy wspólnie tłumem, ulicami naszego miasta, barwnie, kolorowo, biało-czerwono i kiedy wzdłuż tych ulic ustawione były tysiące mieszkanek i mieszkańców Torunia i naszych gości, można było kiwać do siebie chorągiewką i powiedzieć: radosnego świętowania w wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczpospolitej!

Ten dzień jest tylko raz w roku, ale w każdym toruńskim domu przynosi nam w listopadzie cud polskiej wolności, ale także obowiązek dbania o zachowanie tej wolności. To jeden z najpiękniejszych darów, jakim w ogóle możemy się cieszyć w życiu. Wolna biało-czerwona i wystrojona w złote jesienne barwy niepodległa Rzeczpospolita.

Jakże ją kochamy, czasami nie potrafimy tego wyrazić, ale zawsze pozostajemy sercami w naszej Ojczyźnie i także w naszym nadwiślańskim Toruniu. Uważnie nasłuchujemy bicia jej serca w całym kopernikańskim mieście: od Bydgoskiego Przedmieścia po Skarpę i Bielawy-Grębocin, od Wrzosów na północy po Czerniewice, Rudak, Stawki i Podgórz na południu. Z nią nigdy nie jesteśmy na obczyźnie. Bo dzięki Rzeczpospolitej czujemy przemożną wspólnotę polskich serc. To nasza polska wspólnota, którą tutaj w Toruniu hołubimy szczególnie.

Mam więc małą, listopadową i świąteczną prośbę, abyśmy w Toruniu na co dzień potrafili zawsze i chętnie odszukiwać drobne i pozytywne oznaki polskości. Może będzie to spojrzenie z łzą w oku na biało-czerwony kotylion i polskie flagi. Może rozmowa o polskich losach z naszymi kochanymi babciami i dziadkami lub dziećmi i wnukami przy świątecznym obiedzie z kujawsko-pomorską gęsiną. A może respekt okazywany dziś polskim żołnierzom, dla których mamy wielki szacunek. Radość z takich wydarzeń, jak chociażby z piknik z formacjami mundurowymi na toruńskim Rynku Staromiejskim, czy popisowe koncerty z muzyką polską.

Szukajmy wolnej Polski tam gdzie się da i jak często się da. W Toruniu odnajdziemy ją na pewno bez kłopotu – także w uśmiechniętym i wzruszającym klimacie naszego świątecznego spotkania u stóp pomnika kogoś wyjątkowego, bo ojca polskiej niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj wspólnie powtarzajmy słowa, które nas jednoczą: „Wolny Toruń w niepodległej Polsce! – wczoraj, dziś i na zawsze!” - powiedział prezydent Michał Michał Zaleski.

Po Apelu Pamięci i oddaniu przez żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu salwy honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Orkiestra Wojskowa w Toruniu odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Przez kilka godzin na Rynku Staromiejskim trwał piknik historyczny, w ramach którego odbyły się: pokazy grup rekonstrukcyjnych, Jednostki Strzeleckiej 1909 Toruń Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, pojazdów i umundurowania, pokaz pojazdów służb mundurowych, niepodległościowa gra terenowa ZHP, koncert pieśni patriotycznych oraz poczęstunek bigosem i grochówką.
 
Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.