Wolność w cieniu toruńskich kamienic | www.torun.pl

Wolność w cieniu toruńskich kamienic | www.torun.pl

Data wydarzenia
-
plan starówki
Opis wydarzenia: 

Spacer historyczny "Walka o niepodległość w cieniu toruńskich kamienic. Spacer śladami działań niepodległościowych na toruńskim Starym i Nowym Mieście w latach 1919-1945"

Czy chcesz przenieść się w przeszłość i lepiej poznać najnowszą historię Torunia? Ruszamy spod pomnika gen. Józefa Hallera, znajdującego się przy ulicy Piastowskiej. Na trasie spaceru przewidujemy 8 punktów postojowych. Poznaj losy Torunia i jego mieszkańców w pierwszej połowie XX wieku.

Toruńska starówka zazwyczaj kojarzy się z zabytkowymi kamienicami i urokliwymi uliczkami, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przez lata podziwiane obecnie kamienice były świadkami ważnych dla Polski i miasta wydarzeń historycznych. W cieniu gotyckich katedr i kamienic rozgrywała się historia walki Polaków o niepodległość, zarówno w latach 1919-21, jak i w latach 1939-1945 w czasie okupacji, kiedy Toruń został wcielony do III Rzeszy.

Organizowane przez Fundację spacery mają przybliżyć historię najnowszą, która często pomijana jest w przewodnikach turystycznych. Spacer częściowo będzie wiódł szlakiem przemarszu Generała Hallera i błękitnej Armii spod Dworca Miasto pod Ratusz Staromiejski w dniu 21 stycznia 1920, gdy Toruń powrócił do Polski.

Spacer poprowadzą Natalia Łata i Agnieszka Łuczywek-Warszewska. Wydarzenie jest otwarte, każdy może wziąć udział. Pytania można kierować drogą mailową: sekretariat@zawacka.pl lub telefonicznie: 56 652-21-86.

Data: 
18.10.2020 11:00
Miejsce: 
pomnik gen. Józefa Hallera przy ulicy Piastowskiej
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.