www.torun.pl

Wokół zbrodni pomorskiej 1939

Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.

To już 29. listopadowa konferencja organizowana przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Tradycyjnie poprzedziło ją złożenie kwiatów na grobie gen. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego, a w tym roku również pod odsłoniętym niedawno pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Parku Pamięci. O godz. 10.00 rozpoczęła się naukowa część konferencji w Dworze Artusa.

- Osobą, która w pełni identyfikowała się z tym, co niesie ze sobą ta konferencja, była nasza założycielka, pani gen. Elżbieta Zawacka. Konferencje te są również wyrazem pamięci o jej dziele i sposobem kontynuowania misji, którą ona realizowała, szczególnie w ostatnich latach swojego życia, czyli misji pamięcimówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

W programie wydarzenia jest kilkanaście referatów dotyczących dramatycznej historii mieszkańców dawnego województwa pomorskiego. Równolegle w Dworze Artusa odbywają się warsztaty historyczne dla młodzieży, zaś o godz. 17.30 zaplanowano pokaz filmu pt. "Szpęgawsk 1939" w reż. S.Bartkowskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

- Czas, który wspominamy dzisiaj, był w historii miasta, Polski czy tego regionu niezbyt długi, bo przecież wydarzenia zbrodni pomorskiej w początkowym okresie II wojny światowej trwały zaledwie 3-4 miesiące. Ale jakże straszliwe, okrutne i bestialskie były to dni, jak niewyobrażalne dla dzisiejszego sposobu myślenia! 30 tys. osób Polek i Polaków straciło wówczas swoje życie, bo mieli tę właśnie narodowość lub po prostu mieli pecha, bo byli sąsiadami czy znajomymi tych, którzy swoje pochodzenie wywodzili lub tak twierdzili - z narodu niemieckiegomówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Był to także, niestety, przez długi czas okres zapomniany, najpierw świadomie w czasach PRL-u, później nieświadomie w czasach demokratycznej Polski. Dlatego serdecznie dziękuję organizatorom dzisiejszej konferencji, a także inicjatorom budowy pomnika ofiar zbrodni pomorskiej w Toruniu, w którego powstaniu uczestniczyło także miasto.

Jak podał prof. dr hab. M. Golon z bydgoskiej delegatury IPN, na pomniku ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 upamiętnionych zostało do tej pory około 400 miejscowości położonych w przedwojennym województwie pomorskim, w których okupant niemiecki dokonywał masowych rozstrzeliwań cywilów jesienią 1939 r. Ale już wiadomo, że do tej listy dołączą kolejne. O kilkudziesięciu powstały już publikacje naukowe, ponad 300 czeka jeszcze na opracowanie.

Organizacja konferencji jest wspierana finansowo przez Gminę Miasta Toruń oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.