www.torun.pl

Wokół zbrodni pomorskiej 1939

Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.

To już 29. listopadowa konferencja organizowana przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Tradycyjnie poprzedziło ją złożenie kwiatów na grobie gen. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego, a w tym roku również pod odsłoniętym niedawno pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Parku Pamięci. O godz. 10.00 rozpoczęła się naukowa część konferencji w Dworze Artusa.

- Osobą, która w pełni identyfikowała się z tym, co niesie ze sobą ta konferencja, była nasza założycielka, pani gen. Elżbieta Zawacka. Konferencje te są również wyrazem pamięci o jej dziele i sposobem kontynuowania misji, którą ona realizowała, szczególnie w ostatnich latach swojego życia, czyli misji pamięcimówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

W programie wydarzenia jest kilkanaście referatów dotyczących dramatycznej historii mieszkańców dawnego województwa pomorskiego. Równolegle w Dworze Artusa odbywają się warsztaty historyczne dla młodzieży, zaś o godz. 17.30 zaplanowano pokaz filmu pt. "Szpęgawsk 1939" w reż. S.Bartkowskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

- Czas, który wspominamy dzisiaj, był w historii miasta, Polski czy tego regionu niezbyt długi, bo przecież wydarzenia zbrodni pomorskiej w początkowym okresie II wojny światowej trwały zaledwie 3-4 miesiące. Ale jakże straszliwe, okrutne i bestialskie były to dni, jak niewyobrażalne dla dzisiejszego sposobu myślenia! 30 tys. osób Polek i Polaków straciło wówczas swoje życie, bo mieli tę właśnie narodowość lub po prostu mieli pecha, bo byli sąsiadami czy znajomymi tych, którzy swoje pochodzenie wywodzili lub tak twierdzili - z narodu niemieckiegomówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Był to także, niestety, przez długi czas okres zapomniany, najpierw świadomie w czasach PRL-u, później nieświadomie w czasach demokratycznej Polski. Dlatego serdecznie dziękuję organizatorom dzisiejszej konferencji, a także inicjatorom budowy pomnika ofiar zbrodni pomorskiej w Toruniu, w którego powstaniu uczestniczyło także miasto.

Jak podał prof. dr hab. M. Golon z bydgoskiej delegatury IPN, na pomniku ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 upamiętnionych zostało do tej pory około 400 miejscowości położonych w przedwojennym województwie pomorskim, w których okupant niemiecki dokonywał masowych rozstrzeliwań cywilów jesienią 1939 r. Ale już wiadomo, że do tej listy dołączą kolejne. O kilkudziesięciu powstały już publikacje naukowe, ponad 300 czeka jeszcze na opracowanie.

Organizacja konferencji jest wspierana finansowo przez Gminę Miasta Toruń oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.