www.torun.pl

Wojewódzkie dożynki za rok w Toruniu

Eko, Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 sierpnia 2020
Autor: Filip Tomasik

W Tucholi odbyły się tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2021 roku gospodarzem wydarzenia będzie Toruń.

Wojewódzkie dożynki 2020 odbyły się na Stadionie Miejskim w Tucholi. Z powodu epidemii koronawirusa wydarzenie miało charakter imprezy zamkniętej z ograniczoną liczbą uczestników.

Mimo niesprzyjających okoliczności udało się zorganizować tradycyjne dożynkowe konkursy. W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyło sołectwo Kołuda Mała w powiecie inowrocławskim. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec tradycyjny najlepsza okazała się kompozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Przymuszewa w powiecie tucholskim. Za najlepiej przygotowane stoisko promocyjne jury uznało prezentację powiatu tucholskiego.    

Tradycją święta plonów jest także przekazanie roli organizatora przyszłorocznemu gospodarzowi.  W 2021 r. dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędą się w Toruniu.  

- Dożynki są jedną z najpiękniejszych polskich tradycji. Uczą uznania dla ciężkiej pracy przy zasiewie, pielęgnowaniu, a następnie zbiorach. Toruń kłania się w geście wdzięczności tym, którzy w pocie czoła pracują, by w kujawsko-pomorskich wsiach i miastach nikomu nie brakowało zdrowej, polskiej żywności. Dlatego z przejęciem przyjmuję przekazanie Toruniowi honorów gospodarza dożynek wojewódzkich w przyszłym roku. Obiecuję, że przygotujemy wielkie i radosne święto – powiedział reprezentujący nasze miasto w Tucholi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne dożynki do naszego miasta wszystkich, którzy kochają polską wieś jej kulturę.

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Portret prof. jana Hanasza, przewiązany kirem, stoi w kościele pw. Ducha Świętego, w tle widać poczet sztandarowy miasta
  Miasto
  Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • Most im. J. Piłsudskiego nocą, na nim widoczne maszyny
  Drogi, Miasto
  W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Koronawirus, Miasto
  Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.
 • Do odwołania zamknięte są od 23 października 2020 r. dwa oddziały Muzeum Okręgowego: Muzeum Podróżników i Kamienica pod Gwiazdą.
 • Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. Kraszewskiego (od strony hotelu Mercure Toruń).
 • W dniach 21–23 października 2020 roku po raz kolejny odbywa się w Toruniu Międzynarodowy Kongres Azjatycki. To już VII edycja jednego z najważniejszych w Europie Środkowej kongresów naukowo-biznesowych, jednak z powodu pandemii COVID-19 realizowana jest całkowicie w formie zdalnej.